Šíp.deník.cz

OBŘÍ urychlovač se začal tavit

7000 tun těžký detektor částic Atlas je pouze nepatrnou součástí celého LHC.
7000 tun těžký detektor částic Atlas je pouze nepatrnou součástí celého LHC.
Zdroj: Graphic News
Sdílej článek:

ŽENEVA - Vadné elektrické propojení způsobilo zkrat, který téměř roztavil soustavu magnetů v urychlovači LHC mezi Švýcarskem a Francií. Uvnitř tunelu museli zasahovat hasiči.

Experiment, který má ve 27 kilometrů dlouhém podzemním urychlovači částic simulovat Velký třesk, měl první vážnou nehodu. Nedošlo k vytvoření obávané černé díry, pokus se ale zastavil kvůli obyčejnému zkratu. Část tunelu, kde má panovat teplota - 271,3 st. C, se při nehodě zahřála až na +100 st. C. Následkem toho došlo k tavení některých materiálů a k úniku tekutého hélia, které se používá v chladícím systému. Speciální čtyřpólové magnety v sekcích 3 a 4 teď budou muset být opraveny, možná i úplně vyměněny.

"Škody jsou větší, než jsme původně odhadovali. Většinu zařízení zničilo uniklé hélium, které už teď ale máme pod kontrolou. V zasažených sektorech musíme obnovit normální teplotu, vše opravit, poté teplotu znovu snížit na absolutní nulu. Zdržení je nepříjemné, ale u projektu, který se připravoval dvacet let, zas tak moc nevadí," vysvětluje James Gillies, mluvčí CERN (Evropská agentura pro nukleární výzkum).

LHC neboli Velký hadronový srážeč byl uveden do provozu 10. září. Vědci si od něj slibují mnohé. Od objevení nových částic přes objasnění příčiny gravitace až k pochopení vzniku samotného vesmíru.

Obří urychlovač měl poruchu.


Leoš Richter

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů