KRÁLOVNA klopila hlavu!

Sdílej článek:

LONDÝN - ­ Byla to akce roku! Diamantovou svatbu královny Alžběty II. a prince Philipa včera slavila britská politická a společenská smetánka. Na mši díkůvzdání bylo ve Westminsterském opatství přes 2000 lidí, stejně jako 20. listopadu 1947, kdy se princezna a vévoda brali.

Královna Alžběta II. (81) bude navždy prvním britským panovníkem, který slaví diamantovou svatbu. Na mši včera přijela celá v bílém, od klobouku po kabát a šaty. Princ Philip, který letos oslavil 86. narozeniny, překvapil. Neměl totiž uniformu, kterou při veřejných akcích velmi často nosí.

Královna měla při samotném obřadu často sklopenou hlavu, aby jí klobouk zakrýval tvář. Princ naopak svou vzpřímenou postavou ukazoval, že je pravda, že dodnes cvičí - a donedávna velmi aktivně sportoval.

Mezi hosty mše byli vedle členů královské rodiny také všichni žijící ministerští předsedové s výjimkou Tonyho Blaira, který není v Británii. Pozváni byli také někteří z těch, kteří se zúčastnili svatby před 60 lety, a několik párů, které dnes rovněž slaví diamantové výročí sňatku.

Královna měla při obřadu často sklopenou hlavu.


Nejčestnější místo v chrámu hned za královnou a Philipem patřilo následníkovi trůnu Charlesovi, jeho ženě vévodkyni z Cornwallu a oběma Charlesovým synům, Williamovi a Harrymu. Královna a Philip mají čtyři děti - tři z nich rozvedené ­ a sedm vnuků a vnuček.

Stejně jako před 60 lety, kdy se svatba princezny Alžběty stala prvním světlým bodem v životě Británie, která se tehdy ještě nevzpamatovala z druhé světové války, bylo i dnes chmurné, deštivé počasí. Navzdory tomu čekaly před chrámem stovky lidí na příležitost spatřit některého z mocných a slavných. Další lidé se mohli rovněž stejně jako před 60 lety podívat na obřad v televizi, protože hlavní stanice BBC 1 zařadila do vysílání přímý přenos s výběrem historických dokumentů.

Na mši bylo ve Westminsterském opatství přes 2000 lidí.

Princ William, který by jednou měl převzít královské žezlo, si na dnešek připravil čtení z Bible, a to pasáž z apoštola Jana o lásce k Bohu a k bližnímu, která se často čte na svatbách.

Taková normální královská rodinka


1 - Alžběta II.

2 - Princ Philip

3 - Charles, princ z Walesu

4 - Charlesova manželka Camilla Parker Bowles, vévodkyně z Cornwallu

5 - William, princ z Walesu

6 - Harry, princ z Walesu

7 - Timothy Laurence, manžel princezny Anny

8 - Princezna Anna

9 - Zara Phillips, dcera princezny Anny

10 - Michael, princ z Kentu, a jeho manželka Michaela

11 - Beatrice, princezna z Yorku, dcera prince Andrewa

12 - Princ Andrew, vévoda z Yorku

13 - Eugenie, princezna z Yorku, dcera prince Andrewa

14 - Edward, vévoda z Kentu, a jeho manželka Katharine

15 - Princ Edward, hrabě z Wessexu

16 - Sophie Rhys-Jones, hraběnka z Wessexu, manželka prince Edwarda

 

Svatební noc, 1947 a dnes!

Královský pár dvakrát na stejném místě. Tyto fotografie ale dělí 60 let. První byla pořízena v sídle královského páru v Broadlands nedaleko města Romsey v jižní Anglii, kde novomanželé strávili svatební noc. Druhá na stejném místě, pod stejným stromem, ale v letošním roce.

 

Nejdéle vládnoucí monarchové


Pepi II., též Pjopije II.:
Byl egyptským faraonem 6. dynastie. Vládl přibližně v letech 2279 př. n. l. až 2229 př. n. l. ­ 2219 př. n. l. až 2169 př. n. l. Předpokládá se, že vládl rekordních 94 let.

Ludvík XIV. Veliký, řečený král Slunce:
Francouzský král z rodu Bourbonů, vládnoucí v letech 1643 - ­ 1715. Ludvík XIV. panoval plných 72 let, nejdéle ve francouzské historii.

Královna Victoria:
Byla královnou Velké Británie od roku 1837 do její smrti v roce 1901. Tedy plných 64 let. Victorino panování bylo poznamenáno velkým rozvojem britské říše.

Bhumibol Adulyadej:
V roce 1946 se stal vládcem Thajska, králem. Tento 79letý monarcha vládne tedy své zemi již 61 let.

Královna Alžběta II.:
Na britský trůn nastoupila v roce 1953 a vládne doposud, tedy 54 let.

Sdílej článek:

Doporučené články