KAPAVKY a HIV přibývá!

Sdílej článek:

ČR - Rádi si užíváme sexuální radovánky bez jakýchkoli omezení. Nechráněný styk nebo nevázaná dobrodružství v zahraničí jsou stále častější. Platíme za to ale krutou daň. Podle statistik přibývá Čechů nemocných kapavkou a bohužel i virem HIV.

Rezignovali jsme na opatrnost a začali se opět chovat nezodpovědně. Tak by se dal shrnout trend ve výskytu pohlavních nemocí za poslední roky. „V naší ambulanci přibývají případy gonokokových infekcí a také časné syfilis,“ říká vedoucí pražské venerologické ambulance u Apolináře Roman Trýzna. „Od začátku roku nám významně přibyly i případy infekce HIV, loni jsme měli jeden až dva případy, letos už jich je kolem deseti,“ dodává.

Kondomy na ústupu

Důvodem je zejména časté střídání sexuálních partnerů a nedostatečná ochrana. Nejenže se lidé chovají nezodpovědně třeba na dovolených v zahraničí, ale kondomům se vyhýbají i v tuzemsku. Prodej prezervativů v posledních letech stále klesá, podle odhadů odborníků při prvním pohlavním styku použije kondom jen asi třetina lidí.

„Mladí nám často říkají: Spali jsme spolu první dva nebo tři měsíce s kondomem, ale pak jsme se poznali a přestali ochranu používat,“ líčí běžnou praxi Miroslav Hlavatý, ředitel Domu světla, který poskytuje pomoc nemocným s HIV a AIDS.

AIDS se už nebojíme

„Generace těch, kteří se infekcí a hlavně AIDS hodně báli, už odrostla. Dnešní mládež se chová lehkomyslně,“ domnívá se i Roman Trýzna. „Přispíváme k tomu i my sami, když lidem na besedách říkáme, že nemocným s HIV medicína může zajistit třeba dvacet let kvalitního života. Takový dvacetiletý kluk potom mávne rukou, protože proč by si kazil sexuální prožitek kondomem,“ popisuje Hlavatý.

HIV na vzestupu

Přitom pokud jde o virus HIV, je situace zdaleka nejdramatičtější. Podle zatím neoficiálních statistik byl jen za prvních sedm měsíců letošního roku virus zjištěn u 75 lidí. K 31. červenci tak žilo v ČR 1108 osob s touto infekcí. Tato nemoc si u nás už vyžádala 153 obětí. „Úřady ale odhadují, že nemocných je ve skutečnosti tři až pětkrát víc, osobně si myslím, že dokonce desetkrát. Po republice chodí až devět tisíc lidí, kteří o své nemoci nevědí a roznášejí ji dál,“ varuje Hlavatý.

Syfilis přichází z Východu

Výrazně k výskytu pohlavních chorob přispívá i pohyb lidí po zeměkouli. Češi si tak mnohdy přivezou pohlavní nemoc jako suvenýr z nespoutané dovolené, k nám zase přijíždějí nakažení lidé především ze zemí bývalého Sovětského vazu. V minulém roce představovali cizinci více než 20 procent z celkového počtu hlášených onemocnění syfilis. „U žen, které k nám přijely porodit, často zjistíme, že prodělaly tuto chorobu,“ konstatuje Trýzna.

Lékaři nemoc nepoznají

Podle venerologů je problém i v tom, že mnozí praktičtí a kožní lékaři nedokážou rozeznat příznaky pohlavních chorob. „Vidí vyrážku, klidně i někde mimo pohlavní orgány, a nenapadne je, že by to mohla být syfilitida. Mnozí z nich se s těmito příznaky ani nikdy nesetkali,“ vysvětluje Trýzna.

Vladislava Tomanová

Nejznámější sexuální nemoci

Pohled do historie
V minulosti bývaly pohlavně přenosné choroby velmi časté, obzvláště v poválečných obdobích, kdy docházelo k jejich značnému růstu. Po druhé světové válce jsme se naštěstí vyhnuli dalšímu extrémnímu nárůstu těchto infekcí. Podílelo se na tom jak zvýšení životní úrovně obyvatelstva, tak zákon o potírání pohlavních nemocí a hlavně objev penicilinu. Díky těmto okolnostem klesl výskyt sexuálních infekcí v padesátých letech minulého století na minimum.

Klasifikace pohlavních chorob
1. Klasické
syfilis (příjice)
kapavka (gonorrhoea)
měkký vřed
tzv. čtvrtá pohlavní nemoc
2. Ostatní
záněty močové trubice, zejména chlamydiové infekce
kvasinkové záněty
virová onemocnění (opary, žloutenky B a C)
kondylomata a další
3. HIV/AIDS


Situace v Evropě
Pohlavní choroby na 100 tisíc obyvatel
Země / syfilis / kapavka
Polsko 2,4 1,0
Slovensko 4,2 1,9
Ukrajina 10,5 15,3
Rusko 62,9 62,5
Chorvatsko 1,0 0,3
Rakousko 5,2 9,0
Velká Británie 4,7 32,4
Údaje za rok 2006

Nemocní HIV v ČR
Rok / nové případy / celkem
1990 15 108
1995 40 209
2001 51 552
2003 63 662
2004 72 737
2005 90 827
2006 93 920

Situace v ČR
Pohlavní choroby na 100 tisíc obyvatel
Rok / syfilis / kapavka
2001 13,4 8,6
2002 9,6 8,9
2003 8,3 10,1
2004 6,7 9,3
2005 5,1 8,4
2006 4,9 10,5
Zdroj Státní zdravotní ústav
Sdílej článek:

Doporučené články