Olga Menzelová míří vysoko, chce Nobelovku!

Olga Menzelová

Olga Menzelová Autor: Tilen Vajt

SDÍLEJ:

16.3.2013

Olga Menzelová doporučila Nadačnímu fondu Trebbia na evropskou cenu “Trebbia 2013” za přínos k dialogu národních kultur Sira Nicholase George Wintona, který prostřednictvím své dcery Barbary Winton cenu převzal.

„Můj otec má z ocenění velkou radost a mrzí ho, že vzhledem k jeho nedávnému úrazu, si jej nemohl převzít osobně,“ řekla Barbara Winton, která převzala cenu z rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslavy Němcové. 

Právě paní Němcová v nedávné době odeslala k rukám předsedy Nobelova výboru nominaci sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír. Tento návrh vzešel od předsedkyně PS ČR již potřetí. „Důvodem této opakované žádosti není pouze mé osobní přesvědčení, ale především vytrvalá iniciativa a neustále se zvyšující počet žádostí studentů z celé České republiky. Jejich aktivita svědčí o hlubokém zájmu mladé generace o hrdiny i oběti 2. světové války, o upřímném úsilí dát najevo, že si váží skutečných autentických hrdinů, nezapomínají na jejich činy a nechají se jimi inspirovat,“ uvádí v průvodním dopise M. Němcová. Opírá se především o petici na podporu nominace Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru, kterou organizují studenti Gymnázia Open Gate z Říčan u Prahy. Aktuálně je pod touto peticí podepsáno již přes 176 tisíc lidí a jejich počet téměř raketově roste. Miroslava Němcová dlouhodobě zaštiťuje a osobně podporuje šíření odkazu Nicholase Wintona mimo jiné i prostřednictvím projektu Nickyho rodina do škol, který navazuje na jeden z dokumentárních filmů Mateje Mináče o Nicholasovi Wintonovi.

Olga Menzelová a Nicholas Winton

 Paní Olga Menzelová, jenž se předávání letošních cen Trebbia osobně zúčastnila po boku svého muže, režiséra Jiřího Menzela. Na slavnostní večer v pražském Obecním domě oblékla sukni Oscara De la Renta a korzet Nina Richi, a osobně se setkala s Barbarou Winton. Jejich pozdrav však nebyl pouze v rovině společenské, neboť právě Menzelová spoluorganizovala vlak "Winton Train", který byl vypraven v roce 2009 z pražského Wilsonova nádraží do Anglie. Ve vlaku jely Wintonem zachráněné děti spolu s jejich rodinami. Na nádraží Liverpool Street Station v Londýně na ně čekal 100letý Sir Nicholas Winton. Akce byla rekonstrukcí činu, který v roce 1930 uskutečnil Nicholas Winton, kdy z tehdejšího Československa vypravil 8 vlaků, v nichž převezl do Anglie 699 převážně židovských dětí, a zachránil je tak před hitlerovým konečným řešením. Olga Menzelová následně  o dva roky později produkovala dokumentačně fotografickou výstavu  "Wintonovy vlaky", která byla uvedena v Praze na Vyšehradě a v Londýně na Liverpool Street Station. 

Olga Menzelová, Jiří Menzel a Miroslava Němcová

 

Autor: Kristýna Beranová

Další články z rubriky »

Jiří Bartoška s manželkou

HAZARDUJE se zdravím? Jiří Bartoška hodil rady lékařů za hlavu!

Oblíbený herec Jiří Bartoška (69) dostal kvůli rakovině mízních uzlin jasné doporučení od lékařů, že má omezit kouření. Šíp ho kvůli jeho zlozvyku oslovil a věřte, nebo ne, Bartoška veškerá doporučení doktorů hází za hlavu. celý článek »

Jiřina Bohdalová dostala netradiční dárek. Od koho a kam pasuje?

Jiřina Bohdalová dnes slaví narozeniny: Dostala velmi NEOBVYKLÝ DAR!

Jedna z největších českých hereček dnes slaví významné jubileum. Jiřina Bohdalová (85) navíc už včera dostala jeden neobvyklý dar. O co jde? celý článek »

David Matásek s přítelkyní Evou Lilian Vlachovou

Ženatý David Matásek překvapil: S milenkou ČEKÁ DÍTĚ!

Brzy se stane jedním z nejplodnějších českých herců. David Matásek (53) je sice stále ženatý, přesto s milenkou Evou Lilian Vlachovou (28) čeká… celý článek »

Její božské křivky nepřestávají šokovat celý svět.

Nejkrásnější žena světa slavila 35. narozeniny: Na pláži ukázala BRADAVKY!

Slavné krásky na pláži zachycují fotografové každý den, následující série snímků je ovšem zcela jiná. Tahle sexbomba je snad dítě boží! celý článek »

Hana Holišová a Tomáš Smička

Hvězda show Tvoje tvář si POSTĚŽOVALA na český národ! Co jí vadí?

Hana Holišová (35) exceluje nejen na divadelních prknech, ale v poslední době také v novácké show Tvoje tvář má známý hlas. Přesto, že je v Čechách… celý článek »

Markéta Konvičková s doprovodem na plese

To je POHLED: Markéta Konvičková při cvičení nechtěně ODHALILA vnady!

Dříve se chlubila tím, že je snad poslední pannou v českém showbyznysu. To už teď ale zřejmě neplatí a Markéta Konvičková (21) naopak pořádně dráždí… celý článek »

Miluška Bittnerová

Herečka s těmito obřími vnadami po rozvodu určitě nesmutní. Má nový KŠEFT!

Sexy herečka Miluše Bittnerová (38) má důvod k radosti. Majitelka jednoho z největších hrudníků v českém showbyznysu se sice nedávno rozvedla, ale nešťastnou situaci bravurně zvládla a střemhlav se vrhla do pracovního života. Teď… celý článek »

Odvaha v oblékání jí tedy rozhodně nechybí.

Jedna z nejslavnějších žen současnosti ukázala BRADAVKY I PIERCING!

Patří do slavného rodinného klanu a její Instagram obdivuje přes 55 milionů fanoušků, což z ní ve dvaceti letech činí jednu z nejslavnějších žen… celý článek »

Jarek slyšel od lékaře jasný verdikt - 2 měsíce sádra.

Známý český skladatel skončil náhle v NEMOCNICI! Co se mu stalo?

Ševče, drž se svého kopyta! Známé přísloví se teď nejspíše honí v hlavě zpěvákovi a skladateli Jarku Šimkovi (41), který o víkendu skončil v pražské… celý článek »

Publikování nebo šíření obsahu Magazínu Šíp a jeho online verze je bez písemného souhlasu ASTROSAT MEDIA s.r.o. zakázáno.