PEKLO na ostrově Jersey!

Sdílej článek:

JERSEY – Znásilňování, bití, šikanování, zneužívání. Dostat se do dětského domova se jménem Haut de la Garenne v St. Martin na britském ostrově Jersey znamenalo prožít si peklo. To, co se zde léta odehrávalo, nemá obdoby. Děti zde i umíraly.

Nejhorší na celé věci je, že tyto hrůzy netrvaly dny, ale celá léta. Z ošetřovatelek, vychovatelů a dalších pracovníků se tu stávala doslova zvířata. "Nejhorší na všem bylo, že nám nikdo nevěřil a nic se nedělo. Kdo chtěl upozornit na hrůzy, jichž jsme byli svědky, ten se ztratil," uvedl Peter Hannaford (59). V domově strávil dvanáct děsivých let a nyní se stává korunním svědkem celého případu.

Případ sirotčince je nejhorším skandálem v dějinách britské kriminalistiky. "Byli jsme zneužívaní muži i ženami. Znásilňování, ubližování, to se odehrávalo každou noc. Nikdo nezůstal ušetřen," vzpomíná Hannaford. Podle jeho slov vychovatelé podněcovali dokonce starší děti, aby ubližovaly mladším. "Rozpalovalo je to," vysvětluje Hannaford.

Pamela (49) strávila v dětském domově dva roky. "Na roky 1973 a 1975 do smrti nezapomenu. Byly naplněny týráním, mlácením. Když by hrozil malér, nacpali nás valiem (poz. red. uklidňující léky). Znásilňování, tresty v podobě zavírání nahých dětí do vymrzlých cel. To všechno bylo na denním pořádku. I ta nejhorší noční můra není tak strašná, jako byl život v domově," popisuje Pamela.

Nejhorší však bylo to, že dětem nikdo nevěřil a všichni před hrůzami, co se odehrávaly v sirotčinci, zavírali oči. "Když se konal nějaký večírek, což bylo každý den, oběti si přišli vybrat do velké ložnice. Leželi jsme bez hnutí a doufali, že tentokrát to odnese někdo jiný. Mnohé děti jsem ale po takových mejdanech už nikdy neviděl," popsal Cyril Turner (48).

Policie se konečně dala do pátrání. Zatím našla jen dvě mrtvoly dětí. Zazděných v podlaze. Podle předpokladů by jich mělo být více. Mluví se o šesti až deseti dětech.

VĚRA CIKÁNOVÁ, INT

Sdílej článek:

Doporučené články