POZOR na velkou vodu!

Sdílej článek:

ČR - V nižších a středních polohách ztrácí zima vládu a sníh pomalu taje. Odtávající bílé spousty sněhu však přidělávají starosti vodohospodářům, zneklidněně sledujícím stoupající vodní hladinu. Na několika místech v ČR platí výstraha před možnými povodněmi. Teplé počasí navíc vydrží několik dní a odtávajícího sněhu může přibývat.

Voda včera hrozila na řadě míst republiky. První stupeň povodňové aktivity, platné do dnešního dne, vodaři vyhlásili na jihu Moravy, na Dyji okolo Znojma. Poblíž Vranova v Hamrech hladina Dyje stoupla na 166 centimetrů, v korytě se valilo téměř 75 kubíků vody za vteřinu. Norma v tomto místě je 150 centimetrů.

První stupeň platil také na Plzeňsku, na sever od západočeské metropole stoupla hladina Berounky u Bílé Hory na 250 centimetrů a průtok vzrostl na 64 kubíků. V regionu začala hrozit též Úslava, u Ždírce její hladina překročila 120 centimetrů.

První stupeň povodňového nebezpečí platí i na východě Čech. Nebezpečně stouply přítoky Labe, Novohradka a Doubrava na Chrudimsku. Na Novobydžovsku se z koryt vylily i některé místní potoky, žádné škody voda nezpůsobila. Vzestupy hladin v hradeckém kraji zaznamenala i většina toků na Hradecku, Jičínsku a Rychnovsku. Nikde však řeky prvního povodňového stupně nedosáhly.

Hydrometeorologové varují, že v noci na dnešek mohou některé další toky, mířící ze středních výškových poloh do nížin, zahrozit. V některých místech může dojít k vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity či jeho zostřením o jednu úroveň. Vše záleží také na úrovni srážek. Hladiny vodních toků může rozkolísat i slabý déšť, při němž spadne do pěti milimetrů srážek.

Lidem v ohrožených regionech proto hydrometeorologové radí, aby sledovali aktuální informace o počasí a stavu vodních toků.

Zpravodajové Šípu

Jaké bude počasí?
Tento týden se rtuť teploměru může vyšplhat až k deseti stupňům. Od pátku se však o něco ochladí a průměrné denní teploty se budou pohybovat okolo pěti stupňů. Noční teploty zůstanou okolo nuly. Týden bude převážně podmračený a deštivý.
Sdílej článek:

Doporučené články