TREJO: Z drog mě dostala samotka

Sdílej článek:

PRAHA - Tohoto pána byste nechtěli potkat sami v noci na odlehlém místě. Jeho drsná vizáž ho předurčila pro role zabijáků a muklů v hollywoodských filmech. Mexický Američan Danny Trejo (64) však svůj brutální výraz nemusí nijak předstírat, v mládí to byl kriminálník a narkoman, který strávil 11 let v kalifornské věznici San Quentin. Přitom jde o sympatického chlapíka, který má za sebou role v celkem 160 filmech!

Do Prahy přiletěl ve čtvrtek, aby natočil reklamu pro firmu Mountfield. Budoucí "Béda Trávníček" ochotně poskytl Šípu rozhovor, ve kterém neváhal zodpovědět i otázky "na tělo".

Co bylo těžší, dostat se ze závislosti na heroinu, nebo přežít jeden z nejdrsnějších kriminálů v USA?
Já jsem se z drog dostal paradoxně právě ve vězení. Ze začátku jsem tam dál bral heroin, protože v kriminále seženete úplně všechno. Pak mě ale v květnu 1968 zavřeli do "díry". Na samotce nic neseženete, a oni mě v ní nechali čtvrt roku. A tam se mi konečně rozsvítilo. Říkám si: Danny, když se k drogám zase vrátíš, strávíš po kriminálech celý život.

Pak jste se místo toho vrhl na sport a stal se boxerským šampionem věznice?
Nejen té naší, stal jsem se vítězem v lehké i weltrové váze všech nápravných zařízení v Kalifornii.

Jaká jsou tam pravidla? To asi nebude jako na olympiádě?
To rozhodně ne. Vězeňský box je plný ran loktem a podobně. Je tam sice rozhodčí, ale tím je jeden z muklů. Pokud má zrovna vsazeno na vašeho soupeře, dovolí mu prakticky cokoli.

Jak se vám podařilo dostat se ze dna lidské společnosti až do Hollywoodu? Může za to váš synovec, režisér Robert Rodriguez?
Ne, Robert si mě do Desperada vyhlédl až později. Na svobodě jsem zjistil, že pokud někomu pomůžete, bude i vám pomoženo. Já jsem v roce 1985 chtěl vypomoct jednomu chlapci, a když jsem pro něj něco zařizoval, potkal jsem známého z vězení, který se mezitím stal scenáristou. A ten mě přivedl k filmu. Někdo tomu říká náhoda, já tomu říkám bůh.

Ten scenárista byl spisovatel Edward Bunker?
Ano. Znali jsme se už před kriminálem. V roce 1962 od něj můj strýc "koupil zločin". Edward totiž psal návody, jak tu kterou banku či poštu vyloupit. Já jsem pak strejdovi dělal při akci řidiče. No, a když jsme si odseděli San Quentin, stal se z Edwarda slavný spisovatel kriminálních románů.

Při natáčení jste potkal prakticky všechny hvězdy Hollywoodu. Kdo je ten největší sympaťák?
Rozhodně Robert De Niro.

Co pije drsný Mexikánec jako vy, pivo nebo tequilu?
Já už nic. Když jsem skočil s drogami, vykašlal jsem se i na alkohol.

Danny Trejo

(lr)

Sdílej článek:

Doporučené články