Nádherný pohled: SLZY POD MIKROSKOPEM odhalily překvapivou skutečnost!

Bazální slzy
Slzy konce nebo začátku
Slzy naděje
Slzy radostného okamžiku
Sdílej článek:

Jednoho dne napadlo umělkyni Rose-Lynn Fisher, jestli její slzy smutku vypadají stejně jako její slzy radosti. A tak se rozhodla je prozkoumat pod mikroskopem. Zjistila něco, co by člověka asi nikdy nenapadlo…

Rose-Lynn nastudovala více než 100 různých druhů slz a zjistila, že bazální slzy (tedy ty určené k vlhčení oka) jsou drasticky odlišné od slz, které se spustí, když krájíme cibuli. A slzy z hurónského smíchu zase nejsou ani v nejmenším stejné jako slzy zármutku. Podobně jako sněhové vločky nabízí i slzy v oku malý mikrokosmos, který je každý jiný. Jen ho netvoří rozmary počasí, ale různé emoce lidských zážitků. Fisher celý projekt nazvala „Topografie slz".

Podle odborníků se určují tři hlavní typy slz: bazální, reflexní a psychické. Všechny obsahují organické látky jako oleje, různé protilátky, enzymy a slanou vodu. Liší se jen svými molekulami. Emocionální slzy se plní hormony na bázi bílkovin, včetně neurotrasmiteru leuicne enekphalin, což je takové přírodní analgetikum, které tělo uvolňuje, když je ve stresu.

Pod mikroskopem se mění na fascinující světy, což si můžete prohlédnout v naší galerii.

Sdílej článek:
Autor: Jan Novák

Doporučené články