Budete hodně překvapeni: NUTKÁNÍ k sexu prý neexistuje! A nadrženost?

Sdílej článek:

Čím déle člověk nemá sex, tím je nadrženější. Má prostě své libido, které musí být čas od času uspokojeno. Právě tak řada lidí omlouvá své sexuální úlety či výstřelky. To je ale omyl.

Jste přesvědčeni, že se nedá žít bez sexu? Pak vězte, že se hluboce mýlíte a stali jste se obětí čistě mužského vidění světa, které je v současné společnosti hluboce zakořeněné. Přesně tak mluví americká sexuoložka Emily Nagoská z univerzity v Indianě. Jaké důkazy má pro svá tvrzení?

Záměna pojmů
Lékaři či psychologové často mluví o sexuálním nutkání či libidu, kterému se nedá poručit a které v některých chvílích převezme vládu nad lidským jednáním. Podle Nagoské se spletou: „Je velký rozdíl mezi nutkáním a touhou. Sex z nějakého důvodu pronikl v našem vnímání mezi nutkání, ale ve skutečnosti jde pouze o touhu, která rozhodně není tak naléhavá."

Nutkání musí být včas ukojeno, a pokud se tak nestane, ocitne se lidské tělo v bezprostředním ohrožení života. Týká se to zejména základních biologických potřeb, jako je dýchání, příjem tekutin a potravy. „Bez vzduchu, vody nebo jídla zemřeme. Nutkání nám zachraňuje život, je to motivační systém, který slouží k tomu, abychom se vyvarovali smrti. Nikdo ale ještě nezemřel jen proto, že neměl sex. Proto jednoznačně spadá do kategorie touhy," myslí si Nagoská.

Kdo za to může?
Podle ní se sex mezi nutkání vetřel někdy v 70. letech minulého století, kdy bylo mezi vědci výrazně méně žen než dnes. „Muži už jsou takoví. Mají tendenci vnímat sex jako nutnost, jako něco, bez čeho se neobejdou. Jejich myšlení se naprosto spontánně ubírá tímto směrem," říká Nagoská.
Podle ní má podobný názor sedm až osm mužů z deseti. Naopak mezi ženami je to jen deset až dvacet procent. „Netvrdím, že ženy jsou frigidní, jen prostě k sexu přistupují jinak," pokračuje.

Někomu se možná zdá, že je úplně jedno, zda je sex nutnost, nebo touha a jde pouze o hru se slovíčky. Podle Nagoské to tak není: „Je důležité vědět, že všudypřítomná a nevyhnutelná chuť na sex není nějakou normou a kdo ji necítí, rozhodně nemusí mít dojem, že je divný nebo dokonce nemocný. Nejlepší způsob, jak si zničit sexuální život, je uvěřit tomu, že jde o nutnost, bez níž se člověk neobejde," uzavírá lékařka.

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena

Doporučené články