Šíp.deník.cz

Jak porazit OTRAVNÝ zánět dutin!?

Hlavně uvolnit nos!
Hlavně uvolnit nos!
Zdroj: Profimedia.cz
Sdílej článek:

Podcenit obyčejné nachlazení nebo chřipku je risk. Může se z nich totiž vyklubat akutní zánět nosních dutin. Jak se bolestivé chorobě vyhnout a co přináší úlevu?

Že máte zánět vedlejších nosních dutin (zastydlou rýmu), poznáte s jistotou. Ochromí vás totiž tupá bolest v oblasti hlavy a obličeje. Bolest se zvětšuje při smrkání nebo při předklonu a postižená místa jsou bolestivá i na dotek. K dalším příznakům patří zhoršený sluch, čich, chuť, únava a horečka.

Nejčastěji nemoc způsobí viry. Ty nejdříve infikují sliznici nosní dutiny. Více než 90 procent jich pak prostupuje při kýchání, smrkání či kašli dále do vedlejších nosních dutin. Jejich sliznice oteče a zanítí se. Řasinky sliznice nedokážou odstraňovat hustý hlen a ten dutiny ucpává. A to je živná půda pro bakterie, které se zde množí. Pokud se nemoc špatně léčí, přechází v chronický zánět, což může vést až k vleklým a častým zánětům horních cest dýchacích.

S antibiotiky nespěchat!

První volbou bývají antibiotika. Ale pozor! Pokud jde o virový zánět bez komplikací, jejich podávání se nedoporučuje. Zbytečné užívání antibiotik snižuje přirozenou schopnost organismu bránit se nákazám. „Při zánětu dutin většinou nebývají, zejména ze začátku, nutná antibiotika. Spíše je důležité udržování průchodnosti nosu kapkami nebo tabletami, snižujícími otok sliznic," upřesňuje praktický lékař Cyril Mucha.

Podle něj není ani tak důležitý klid na lůžku, ale spíše pobyt v teple. A prevence prochladnutí, zejména hlavy. Pokud se po pěti dnech stav zhoršuje, nosní sekrece je hnisavá a objevují se další příznaky (bolest v čele, tvářích, horečka), je na místě nasadit antibiotika. Úleva by se pak měla dostavit během sedmi dnů.

Hlavně uvolnit nos

Léčba spočívá v uvolnění nosních dutin, potlačení bolesti, infekce a prevenci přechodu do chronické fáze. K uvolnění ucpaného nosu slouží kapky, spreje a tablety, doporučují se i koupele nohou v teplé vodě. Pokud se nedaří dutiny uvolnit, lékař provede punkce a hlen odsaje pomocí speciální jehly. V nejtěžších případech je nutný chirurgický zákrok.



Není nad prevenci

V první řadě je třeba posilovat imunitu. Důležité je pak včas léčit i banální nachlazení a vyhýbat se alergenům. Dobré je nahřívání dutin nad horkou párou s uvolňujícím prostředkem, například s aromatickým olejem. Tělo by mělo mít i zásobu vitaminu C, který má protizánětlivé účinky. Sliznice dýchacích cest pak chrání beta karoten, imunitu zvyšuje echinacea nebo mateří kašička. Jako prevence zastydlé rýmy je možné i očkování proti nejčastějším vyvolavatelům, například proti chřipce.

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů