Co dělat, když vyskočí opar

Sdílej článek:

Taky vám občas na rtu, pod nosem nebo jinde na obličeji vyskočí opar? Kde se tahle nepříjemná bolístka bere, jak se jí dá předcházet a co ji nejrychleji zahojí?

Opary vyvolává virus (Herpes simplex), který se vyskytuje jen u lidí. Jeho nositelem je až 95 procent obyvatel Česka. Většina z nás se totiž tímto virem nakazí už v dětství. Vir pak číhá v těle a zaútočí většinou v době, kdy máme oslabenou imunitu. Bolestivé puchýřky se nejčastěji objevují na rtech a v jejich okolí. Vážnější problémy hrozí, pokud se virus dostane do očí nebo do oblasti genitálií. Jde o onemocnění velmi nakažlivé, přenáší se z člověka na člověka, kontaktem s puchýři.

Rizikové faktory
 Prochladnutí
 Psychická nebo fyzická vyčerpanost
 Pobyt na přímém slunci
 Horečka
 Období menstruace
 Oslabená imunita

Prevence
Abychom opar nedostali, je třeba se vyhýbat kontaktu s nemocným jedincem, u něhož se už puchýřek vyskytuje. Neměli bychom se s ním líbat, používat jeho ručník, krém na rty, zubní kartáček a pít ze stejné sklenice.

Důležité je i správné oblečení. To bychom měli přizpůsobit aktuálnímu počasí. I tak se dá totiž vyhnout prochladnutí a následně výsevu oparu. Myslet bychom měli i na odpočinek a na správnou životosprávu.

Pomozte si sami
Předzvěstí oparu je nepříjemné pálení a svědění rtu nebo místa v jeho okolí. Ještě než se puchýřek objeví, pomáhají ledové obklady. Pokud už vyskočí, zabírají odvary z bylin, které mají protizánětlivé účinky (mateřídouška, šalvěj, heřmánek, měsíček). Pomáhá i tinktura z propolisu. Účinné jsou také potraviny obsahující aminokyselinu lysin, která zrychluje hojení oparů a omezuje jejich výskyt. Zkuste proto zvýšit příjem brambor, ryb, luštěnin, hovězího a kuřecího masa. Naopak odepřít byste si měli čokoládu, ořechy či pivo. V žádném případě se opar nesmí propíchávat či rozškrábat!

Léčba
Obyčejný opar se obvykle zahojí do deseti dnů. K rychlejšímu hojení přispějí antivirové přípravky ve formě tablet, mastí nebo infuzí. Pokud domácí léčba nezabere ani po dvou týdnech, je lepší zajít k lékaři.

Sdílej článek:
Autor: Jitka Janoušková

Doporučené články