Do NATO by měl vstoupit Izrael

Sdílej článek:

PRAHA - Expremiér Miloš Zeman včera v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že NATO by se mělo rozšířit o Izrael. Zároveň by rozhodně nebyl pro přijetí Gruzie a Ukrajiny. "Pokud by Severoatlantická aliance přijala za svého člena Izrael, dokázala by tak, že bojuje proti terorismu," prohlásil důchodce z Vysočiny.

Bývalý premiér je dále přesvědčený, že Aliance nenaplňuje očekávání, která do ní mnozí vkládali po pádu komunistických režimů. Aliance podle něj bojovala proti sovětskému totalitnímu systému, nyní bojuje proti islámskému terorismu, ale jen zčásti. "Místo, aby se proti terorismu bojovalo, začíná převažovat názor, aby se s umírněnými islamisty vyjednávalo. Umírněný Talibanec je totéž co umírněný nacista," dodal Zeman.

Expremiér by byl i proti rozšíření NATO o Gruzii a Ukrajinu. Gruzínský prezident má podle něj za vzor Stalina a Beriju. Ukrajinu by Zeman do Aliance nepřijal kvůli její roli v plynové krizi.

(pol)

Bém loni vydělal víc o půl milionu

PRAHA – Pražský primátor loni vydělal o půl milionu korun více než v letech minulých. Jak to, že mu příjmy tak stouply, ale zatím odmítá sdělit. Podrobnosti prý uvede ve svém daňovém přiznání, které každým rokem zveřejňuje.

USA posuzují zbraně pro Libyi

WASHINGTON – Spojené státy jsou připraveny posoudit možnost prodeje zbraní svému bývalému nepříteli Libyi. Jednalo by se o dopravní letadla a systém na ochranu hranic země. O víkendu to uvedlo americké ministerstvo obrany.

Dvě třetiny Čechů krizi zatím necítí

PRAHA – Třetina lidí má pocit, že na ně dolehla finanční krize. Zbytek oslovených občanů v průzkumu agentury Median pro MF Dnes odpověděl, že zatím odolává. Ekonomům se ale počet krizí postižených lidí zdá i přesto vysoký.

Remek slavil MDŽ

PRAHA – Jak slavil MDŽ první československý kosmonaut a dnešní europoslanec Vladimír Remek (za KSČM)? Se zpěvákem Martinem Maxou se třeba přel o to, čí květinu ocení zpěvačka Jana Kociánová víc. Nakonec zvítězily růžové tulipány od Remka.

Palestinský premiér podal demisi

RAMALLÁH – Palestinský premiér Salám Fajad podal demisi. Gesto má vést k usmíření s hnutím Hamas, které umožní vznik vlády národní dohody. Hnutí považuje rezignaci za bezvýznamnou, protože Fajadovu vládu nikdy nepovažovalo za legitimní.

(pol)

Sdílej článek:

Doporučené články