Zoo rozhodla: Kambo, můžeš být matkou!

Sdílej článek:

PRAHA – Skvělé! Odborníci nad nejstarší gorilou pražské zoo nezlomili hůl a Kamba ještě dostane možnost být matkou.

Zatímco lékaři se obávali jejího vysokého věku, myomu v děloze a také jejího nedávného tragického porodu, ošetřovatelé i šéf zahrady uhájili její právo na mateřství.

Žádné nitroděložní tělísko! Za pár měsíců může Kamba zase čekat potomka. Po dvouhodinovém jednání zoologů, veterinářů, chovatelů goril a lidských lékařů o tom včera rozhodli ředitelé zahrad v Praze a Dvoře Králové. Proti byli hlavně veterináři.

„Umlátil jsem je argumenty!“ radoval se z konečného verdiktu ošetřovatel goril Marek Ždánský. Podle něj není žádný důvod brát gorile šanci na mládě. „Chceme ji udělat šťastnou a téměř se to povedlo,“ naráží na Kambin nevydařený porod Ždánský.

Aby se předešlo případným komplikacím, bude ošetřovatel samici dál cvičit na vyšetření ultrazvukem. Další kouzla jdou dělat se stravou. Když se březí gorile upraví dávky, nebude mládě tak veliké a půjde lépe porodit. „Stále jsme pro přirozený průběh porodu, ale kdyby bylo potřeba zasáhnout, zřídíme v pavilonu provizorní operační sál,“ říká mluvčí zahrady Vít Kahle.

Richard s Kambou tak můžou začít zadělávat na dalšího člena gorilí rodinky. A šanci mají velikou! „Když samice přijde o mládě, má velkou pravděpodobnost, že znovu zabřezne,“ vysvětluje Ždánský.

Ať se Kambě zadaří, nebo ne, pražská zoo se stejně rozroste. Brzy má totiž porodit gorila Kijivu a potom do zoo přibude také pětatřicetiletá gorila Mesa ze Dvora Králové.

Novinky v zoo

Na podzim se vodní svět v zoo rozroste o krokodýly
U lachtanů příští rok vznikne nová velká divácká tribuna
Do tří let vyroste v horní části zahrady nový sloninec
Zahrada uvažuje i o pořízení nosorožců a medvědů

 

Dusty je zpátky


JIHLAVA - Do jihlavské zoo se po dvou letech vrátil 13 let starý samec tygra sumatránského. Hlavním důvodem jeho návratu je rok a půl stará samička, která ho již očekává. Koordinátor chovu ji totiž určil jako geneticky nejvhodnějšího partnera, takže se můžeme do budoucna těšit na nové tygří přírůstky.

Sdílej článek:

Doporučené články