Přepište dějiny! Karlův most vydal šokující svědectví

Sdílej článek:

PRAHA - ­ Všechno je jinak! Právě probíhající rekonstrukce Karlova mostu odhalila první tajemství. Slavná památka je delší než si odborníci celá léta mysleli, jeho hlavním autorem není Petr Parléř a i datum položení základního kamene je jen romantická legenda.

Budeme přepisovat dějiny! Archeologům se před několika dny podařil velký objev. Odkryli středověkou pískovcovou zeď, která je pokračováním nejslavnějšího mostu. "Byla ukrytá pod terénem mezi Mosteckými věžemi na malostranské straně a začátkem mostu. Nález patří k boku stavby. Je možné, že pod úrovní terénu v návaznosti na zeď najdeme pilíře i zasypaný oblouk," připouští vedoucí archeologů Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu.

A je tu další šok! Historikům se podařilo v písemnostech zjistit, že stavitel svatovítské katedrály Petr Parléř není hlavním autorem mostu. Podle archivních materiálů byl jeho projektantem pražský měšťan a kameník Oto. "Petr Parléř se svými pracovníky přišel na stavbu zřejmě až v 70. letech 14. století," vysvětluje architekt Ondřej Šefců. Tedy až dvacet let po začátku stavby!

Jako romantickou legendu označují odborníci i magické datum položení základního kamene. Přesné datum 9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut vytvořil v minulém století astronom Zdeněk Horský, kterého zaujala magická číselná řada. "Datum je smyšlené. Hodinu ani datum počátku stavby neznáme. Nedochovaly se o tom žádné záznamy," vysvětluje ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka.

 

Archeologové pod chodníky před Mosteckými věžemi objevili dosud ukrytou část Karlova mostu.

 

Sdílej článek:

Doporučené články