Zoo se raduje! Kijivu už kojí!

Sdílej článek:

PRAHA - ­ Smrtící nebezpečí zažehnáno! Gorilí samice Kijivu, která od sobotního rána trpěla těžkými střevními potížemi a téměř se nestarala o dvouměsíční mládě Tatu, začala pravidelně kojit. Dokonce dostala chuť k jídlu a konečně také pije. V gorilí tlupě tak po dramatickém víkendu opět panuje klid a malá Tatu už zase spokojeně odpočívá v náruči mámy.

Vypadá to na happy end! Dramatická situace v pražské zoo snad definitivně skončila. Gorila Kijivu, kterou trápily obrovské bolesti, zvracela a o své mládě nejevila zájem, už zase pravidelně kojí a Tatu přestala odkládat.

"Všem se nám ulevilo, protože Kijivu vypadá dobře a Tatu pije klidně celou hodinu. Snížily se i intervaly mezi kojením," raduje se ošetřovatel gorilí tlupy Marek Ždánský. Je jasné, že léky, které Kijivu pravidelně dostává proti střevní kolice, stresu a na podporu kojení, začaly zabírat. A samice už dokonce i jí a pije! "S velkou chutí snědla salát a celer a vypila litr vody, takže nehrozí dehydratace a bude mít dostatek mléka," popsal situaci Ždánský.

Samici s mládětem navíc ošetřovatel vrátil zpět ke zbytku tlupy. Bylo to nutné, protože Kijivu byla z oddělení nervózní a dokonce byla agresivní. "Není přirozené, aby byly mimo skupinu, takže jsme je zkusili dát dohromady a zatím to vypadá, že se povedlo," vysvětlil Ždánský.

Malou Tatu si občas půjčuje i Shinda a gorilka je zase spokojená. Vedení zoo ale bude chování a režim kojení Kijivu i nadále sledovat a dnes se také rozhodne, zda se pavilon goril opět otevře veřejnosti.

Otrava to asi není!


V souvislosti s potížemi samice Kijivu se objevilo i podezření na případnou otravu. To se ale zatím nepotvrdilo a skutečnou příčinu všech problémů ukážou až laboratorní vyšetření trusu samice. Výsledky budou známy dnes nebo zítra. Ředitel pražské zoo Petr Fejk ale otravu spíše vylučuje. "Pečlivě jsme prohlíželi záznamy kamer kolem výběhu a nic nenasvědčuje tomu, že by chtěl gorily někdo otrávit," řekl Fejk.

 

 

Takhle stoná gorila


Sobota
Kijivu postihla těžká střevní kolika, zvrací, nejí, nepije a odmítá své mládě

Neděle

Kijivu nakojila Tatu jen párkrát a velmi krátce, ráno v 9.30 dostala léky proti kolice, otravě i střevní infekci a i s mládětem byla oddělena od skupiny. Ve 23 hodin vypila Kijivu láhev čaje.

Pondělí
Ráno Kijivu dostala léky, tentokrát i proti stresu a na podporu tvorby mléka. I s Tatu byla opět vrácena ke zbytku skupiny, od 11 hodin zase jí a pije a mládě kojí zhruba po čtyřech hodinách.

 

Sdílej článek:

Doporučené články