Soud nechal chlapce Klokánku

Sdílej článek:

BRNO - ­ Příbuzní týraného Ondry (7) a jeho bratra Jakuba (10) děti zatím do péče nedostanou. Soud rozhodl, že chlapci zůstanou v péči centra Klokánek. Tam byli umístěni poté, co se ukázalo, že jejich matka týrala syna Ondru.

Prarodiče týraného Ondry a jeho bratra Jakuba ani jejich otec Radek Coufal své děti do péče zatím nezískali. Brněnský městský soud rozhodl, že zůstanou nadále pod křídly Klokánku. Návrh na předběžné opatření podali prarodiče i otec minulý pátek.

"Prarodičům to zákon neumožňuje a otec dostatečně neprokázal, jak se o děti v poslední době staral a jak by o ně pečoval dál. Neprokázal soudu ani to, zda je schopný vytvořit podmínky k osobní péči o nezletilé," uvedl místopředseda soudu Roman Kiš.

S Radkem Coufalem hovořil ŠÍP naposledy 12. května. Tehdy řekl, že s dětmi po rozvodu s Klárou Mauerovou neměl kontakty. "Nevídal jsem je, protože jsem měl moc práce," sdělil tehdy Coufal. Na otázku, zda si teď na děti čas najde, odpověděl: "Ano, práce se dá vždycky přizpůsobit." Proč si ale práci nepřizpůsobil už v době po rozvodu, vysvětlit nedokázal.

Návrhy na předběžné opatření jsou zároveň žádostí o svěření dětí do péče. Zatímco bylo předběžné opatření zamítnuto, rozsudek o svěření dětí do péče ještě nepadl. "Musí proběhnout vleklé jednání, protože na takové zásadní rozhodnutí je třeba mimo jiné vypracovat odborné posudky. Jen jejich získání potrvá nejméně dva měsíce. Mělo by padnout i konečné rozhodnutí v případu týrání dítěte, aby měl soud jistotu, že se na tomto trestném činu nepodílel třeba otec nebo někdo další z rodiny. Je to běh na dlouhou trať," dodal Kiš.

Policie hledá Barboru Škrlovou


Kuřimský případ má další posun. Kriminalisté včera vyhlásili pátrání po Barboře Škrlové (32), která se patrně vydávala za Aničku. Figurovala na fotografii, podle níž vedla pátrání policie, a byla odvezena i do Klokánku s tím, že to je Anička (13).

Barboru Škrlovou coby Aničku tam dopravili sestra Kláry Mauerové Kateřina spolu s Jakubem Patočkou. Proč se dospělá žena studující vysokou školu vydávala za dítě, zůstává tajemstvím. Barbora Škrlová se narodila 20. července 1974 a trvale bydlí v Meruňkové ulici 2 v Brně. Je asi 155 až 160 centimetrů vysoká, štíhlá a má hnědé, středně dlouhé vlasy. Nosí dioptrické brýle. "Nelze vyloučit, že se bude snažit změnit svou podobu," uvedla policejní mluvčí Jana Šípková.

Brněnští policisté se také zabývají dopisem, který údajná Anička poslala prezidentovi republiky. Václav Klaus si už dopis přečetl. "Skoro bych věřil, že je to fikce, že si s námi někdo hraje nějakou zvláštní hru," řekl podle serveru iDNES Klaus o desetistránkovém psaní.

Má na krku dvě obvinění


Padlo další obvinění! Kriminalisté včera obvinili Kláru Mauerovou, která podle nich od loňského prosince týrala v Kuřimi svého sedmiletého syna Ondřeje, ze zbavení osobní svobody. Je už tak stíhána už pro dva trestné činy. Za týrání a zbavení osobní svobody jí hrozí až osm let vězení.

Mauerová si obvinění již převzala a zůstává ve vazbě. Policie také prověřuje, kdo všechno o tom, že svého syna svazovala a zavírala v komoře kuřimského rodinného domu, věděl. Podle některých informací by mohli být tito lidé obvinění z podílnictví na trestném činu.

(čtk)

Sdílej článek:

Doporučené články