Můžete reklamovat i dovolenou

Sdílej článek:

PRAHA - Nespokojení klienti cestovních kanceláří budou mít brzy v ruce novou zbraň. Reklamovat budou moci ztrátu radosti z dovolené. Počítá s tím nový občanský zákoník, který má v prosinci schvalovat vláda. Návrh ale kromě toho sjednocuje i různé podoby smluv, které jsou paralelně obsažené i v obchodním zákoníku.

Možnost reklamace ztráty radosti z dovolené zakotvilo české ministerstvo spravedlnosti do občanského zákoníku proto, že mu to nařizují směrnice Evropské unie. Dosud mohl klient cestovní kanceláře dostat slevu jen například na to, že hotel, v němž byl ubytován, nebyl blízko moře. Nově bude moci požadovat také kompenzaci zkažené chvíle odpočinku.

"Občan skutečně dostane od cestovní kanceláře nejen náhradu za to, co zaplatil a nedostal, ale i náhradu ztráty času, ztráty dovolené a popřípadě další ztráty, které s tím jsou spojené," uvedl v této souvislosti ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Zneužívání nové úpravy se prý nijak neobává. Klient totiž bude muset jako dříve prokázat, že cestovní kancelář porušila povinnost. A tak reklamovat například vlastní tchyni, která člověku zkazila zážitek z dovolené, nebude možné!

Podle odborníků bude však zákon zneužitelný. "Novela přesně nedefinuje, co to ten zážitek je. Vidím tam proto obrovské pole pro ty, kteří se rozhodnou reklamovat prakticky cokoli a budou to považovat za zážitek," uvedla rektorka Vysoké školy cestovního ruchu Lenka Turnerová.

Pokud s novou podobou občanského zákoníku bude souhlasit vláda a poslanci, platit by mohl kolem roku 2010.

(ohm)

Nový občanský zákoník dává lidem možnost se účinněji bránit nepoctivcům.
Sdílej článek:

Doporučené články