Padre Pio: Zázračný mnich se stigmaty

Sdílej článek:

Prototyp svatého muže, který na potkání koná neuvěřitelné skutky a zázraky jsou jeho denním chlebem. Takový byl italský mnich zvaný Padre Pio, který se od roku 2002 oficiálně řadí mezi svaté.

Krev voněla po levanduli

Narodil se 25. května 1887 v Pietrelcině v jižní Itálii a už v 16 letech vstoupil do kláštera, kde přijal jméno Pio. V roce 1910 byl vysvěcen na kněze a na sklonku první světové války sloužil u italských pomocných jednotek, takže zblízka poznal utrpení vojáků i obyčejných lidí.

Po skončení bojů se nabídl Bohu jako smírná oběť za zločiny během světové války. Krátce poté se u něj objevila takzvaná stigmata. Jde o samovolné krvácení ze stejných míst, kde byl zraněný Ježíš na kříži.

Krev se nejčastěji objevovala na Piových dlaních, ale někdy též na boku nebo na nártech.

Mnich zprvu čelil nařčení z podvodu, ale po několika lékařských vyšetřeních byl podezření zbaven. Stigmata se u něj objevovala náhle, třeba při bohoslužbách, kdy ho až samotní přihlížející upozornili, že se jeho dlaně zbarvily do červena.

Stigmatická krev se také vyznačovala nezvyklou vůní. Svědci ji přirovnávali k vůni růží, kadidla, levandule, fialek nebo borovice.

Uzdravuje i po smrti

Kromě stigmat měl Pio i další zázračné schopnosti, například jasnovidectví. Jedno proroctví se týkalo také našich končin. V 60. letech minulého století, tedy v době hluboké totality, předpověděl pozdějšímu kardinálovi Františku Tomáškovi, že nezemře, dokud nebude jeho vlast svobodná. To se do puntíku splnilo. Tomášek se dožil sametové revoluce a zemřel v roce 1992 ve věku 93 let.

Piův repertoár byl ale ještě širší, prý uměl uzdravovat, mluvil jazyky, které se nikdy neučil, podle některých se dokonce uměl přemisťovat z místa na místo nebo se vyskytovat na dvou místech současně.

Otec Pio žil v klášteře až do své smrti v roce 1968. Nyní tam má hrob a vlastní kostel, kam stále proudí tisíce poutníků, kteří věří, že mnich umí konat zázraky i nyní.

(tom)

Sdílej článek:

Doporučené články