PAMATUJETE na fešáckého inspektora Dalglieshe? Neuvěříte, jak vypadá teď!

V seriálu Airline (1982) si zahrál bývalého válečného pilota.
Roy Marsden jako inspektor Scotland Yardu Adam Dalgliesh
Dalgliesh se objevil také u „konkurence“. Ve filmu  Poslední upír pomáhal  Sherlocku Holmesovi v podání Jeremyho Bretta.
Ani Patrick Stewart a Roy Marsden nedovedli film Tajuplný ostrov (2005) k pozitivním hodnocením.
Sdílej článek:

Postavu inspektora Adama Dalglieshe hrál v televizních kriminálních minisériích 15 let. Royi Marsdenovi (73) to přineslo slávu, ale také velké problémy v osobním životě.

Žádné akční scény, ale hutná atmosféra s mysteriózním nádechem. Takové jsou povídky P. D. Jamesové, které v 80. letech s úspěchem zfilmovali britští tvůrci. Tváří Adama Dalglieshe se stal 193 centimetrů vysoký Roy Marsden.

Co dokáže inkoust

Prakticky celý život strávil v Londýně. Narodil se tam 25. června 1941 a po střední škole jej přijali do prestižní Královské akademie dramatických umění. Strávil tam ale jen čtyři semestry.

Postavil se do čela studentského hnutí a bojoval proti starým pořádkům. Při jedné hádce s režisérem jej dokonce polil inkoustem. „Za dva týdny mi zavolal a zeptal se mě, jestli chci práci, nebo čisticí prostředek. Vybral jsem si to první a on mi zařídil první angažmá v divadle v Nottinghamu," vzpomínal s úsměvem Marsden. Na školu mu zůstala ještě jedna hezká vzpomínka v podobě celoživotního přátelství se spolužákem Anthony Hopkinsem.

Dlouho zůstával věrný divadlu, ve filmu začal výraznější role dostávat až v 70. letech. Mihnul se třeba ve známém válečném filmu Orel přistál (1976). Tehdy už byl ženatý s herečkou Polly Hemingway (*1946), s níž měl syny Joea (*1975) a Billyho (*1980).

Rozpad rodiny

Zásadním zlomem v kariéře se stal rok 1983, kdy jej baronka, doživotní členka Sněmovny lordů a spisovatelka P. D. Jamesová osobně schválila do role inspektora Adama Dalglieshe. Diváci si postavu zamilovali a Roy se s ní ztotožnil možná víc, než by si sám přál. „Do značné míry jsme si byli podobní, zažraní do práce, málomluvní, neschopní projevit emoce. Dalglieshovi se kvůli tomu rozpadla rodina a mně nakonec také," přiznal Marsden. Manželku a dva syny opustil v roce 1992. Až později se ukázalo, že měl milenecký poměr. „Nikdy jsem neuměl mluvit o svých citech. To jsem se ke své smůle naučil až v pokročilém věku. Vždy, když se mě předtím někdo zeptal, jak se cítím, neuměl jsem říct nic jiného, než že nevím," pokračoval herec.

Naposledy se jako Dalgliesh představil v roce 1997. Štafetu po něm převzal Martin Shaw (69), někdejší představitel Doylea ze seriálu Profesionálové.

Marsden se vrátil k divadlu nejen jako herec, ale také režisér. V roce 2009 navštívil karlovarský filmový festival spolu s druhou manželkou Hillary Bevan Jones (*1952), producentkou známého seriálu Červený trpaslík.

Nedávno prodělal infarkt, takže přestal kouřit, více cvičí a věnuje se jízdě na kole. Stále žije v Londýně.

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena

Doporučené články