Sníh na Zelený čtvrtek? Bude teplé léto!

Sdílej článek:

PRAHA - Jaro je tady! Tedy zatím pouze to astronomické, které začalo včera přesně v 6:48 ráno, kdy Slunce stanulo nad rovníkem. Počasí ale zatím připomíná spíš krutou zimu.

O nic lépe nebude ani o Velikonocích. Už dnes začne od jihozápadu pěkně fučet. "Silný vítr bude foukat rychlostí až deset metrů za sekundu, v nárazech až dvacet metrů za sekundu," řekl včera Tomáš Balcar z Meteopressu. Má přijít i sněžení, v nížinách déšť nebo déšť se sněhem. Na horách by mohlo připadnout až 20 centimetrů sněhu, na Šumavě dokonce i 40 centimetrů!

V sobotu, v neděli i v pondělí by mělo být podobné počasí. Noční teploty klesnou pod bod mrazu, denní vystoupají jen na dva až šest stupňů. Na obloze se budou honit mraky a sváteční dny doprovodí sněhové nebo dešťové přeháňky.

Meteorologové ale letošní velikonoční počasí nepovažují za žádný extrém. Svátky totiž tentokrát přišly brzo, protože první jarní úplněk, podle kterého se Velikonoce určují, je už dnes. Pranostiky navíc říkají, že pokud jsou Velikonoce bílé a deštivé, můžeme se těšit na bohatou úrodu nebo i na teplé léto.

Co říkají pranostiky
Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé.
Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.
Velký pátek deštivý ­ dělá rok žíznivý.
Prší-li v noci na Bílou sobotu, bude málo třešní.

(šíp)

Sdílej článek:

Doporučené články