PĚTILETÁ Peruánka Lina Medina: NEJMLADŠÍ MATKA světa!

Malá Liza v sedmém měsíci těhotenství. Žádná jiná její fotografie z těhotenství neexistuje.
Se svým synem, když mu bylo jedenáct měsíců.
Sdílej článek:

Z toho mrazí. Pětiletá zubožená holčička porodila zdravé dítě. Co se týče věku, je smutnou rekordmankou mezi všemi matkami historie. Přečtěte si její příběh.

Psal se rok 1939. Do nemocnice v Piscu (Peru) přišla unavená, stará Indka, která dorazila až z vrcholků And. Za ruku vedla stydlivou, malou holčičku, něco málo přes metr vysokou, celou zuboženou, s obrovským břichem, ale jinak hubenou, až jí pod šaty byla vidět kostnatá ramínka.

Ukazujíc na malé děvče žádala stará Indka lékaře Geralda Lozada, aby z ní vymítil zlé duchy, kteří nad ní získali moc. Doktor si myslel, že holčička jménem Lina Medina má v břiše obří tumor, tak ji prohlédl, a učinil nějpřekvapivější lékařský nález svého života – zjistil totiž, že tohle malé dítě je v osmém měsící těhotenství, stala se tak s jistotou nejmladší matkou moderního světa.

Doktor Lozada odvezl holčičku do Limy, hlavního města Peru, aby si nechal potvrdit i od dalších specialistů, že dívka je skutečně těhotná. O měsíc a půl později, 14. května 1939, se dívence narodil chlapec, který musel vzhledem k jejím dostatečně nevyvinutým pohlavním orgánům přijít na svět císařským řezem. Operaci provedl přímo doktor Lozada, za asistence doktora Busalleu, anesteziologem jim byl doktor Colretta.

O případu dívky podrobně informoval lékařský časopis La Presse Medicale, spolu se všemi detaily i informací o tom, že prsa holčičky byla připravena k mateřství již od jejího čtvrtého roku. Na pětiletou také měla překvapivě rozšířenou pánev a celkově vyvinutější kosti.

Její syn po narození vážil 2,7 kilogramů a pojmenovali ho po operujícám lékaři Geraldo. Chlapec pak vyrůstal v přesvědčení, že Lina je jejho starší sestra. Pravdu zjistil, když mu bylo deset. Prožil normální život, ale zemřel poměrně mladý v roce 1979 na leukémii. Bylo mu pouhých čtyřicet.

Jeho matka nikdy neprozradila, kdo byl jeho otcem. Policie sice zaktla toho jejího, s podezřením ze znásilnění, ale po čase ho pro nedostatek důkazů propustila. Lina se později vdala, s manželem Raúlem Juradem si v roce 1972 pořídila druhého syna. Dosud žije v chudinské čtvrti v Limě, ještě v roce 2002 odmítla rozhovor s tiskovou agenturou Reuters.

Sdílej článek:
Autor: Jan Novák

Doporučené články