Umělec vyřezává sochu Jágra

Sdílej článek:

JIHLAVA - Jaromír Jágr v životní velikosti a v kompletní hokejové výstroji vzniká z lipového dřeva v dílně řezbáře a všeuměla Jaroslava Hlaváčka (52) z Batelova. Zatím je hotová hlava a přilba, která vypadá jako pravá. Kromě plexiskla je ale z jednoho kusu dřeva.

"Všechno musí vypadat dokonale, ale dělám jen podle obrázků z časopisů," řekl Šípu pan Hlaváček. Práce zřejmě potrvají dva až tři roky. Vyučený automechanik Hlaváček se totiž řezbářství věnuje ve chvílích volna, které mu zbudou po dalších koníčcích.

Na Jágrovi bude podle Hlaváčka nejtěžší asi tělo. Mohutný lipový špalek ve sklepní dílně musí nejdříve ořezat motorovou pilou, pak opracovat sekerou a až nakonec přijdou ke slovu dláta. Až sochu dokončí, chce si ji nechat. "Ale možná se s Jágrem zkusím zkontaktovat, a když bude mít zájem, pozvu ho do Batelova a případně mu ji daruju," prohlásil Hlaváček.

S tím už má zkušenosti. Před časem vyřezal půlmetrovou sošku brankáře Dominika Haška. Poslal mu fotografie, a když se Hašek krátce po olympiádě v Naganu vrátil, sám mu zavolal a pozval ho do Pardubic. "Skamarádili jsme se, občas si zavoláme. Nedávno mě pozval na oslavu zisku Stanleyova poháru," pochlubil se sochař.

Mezi hokejisty se to rozkřiklo, dřevěnou sošku pak dělal také pro Davida Výborného a Jaroslava Hlinku. Na výrobě sochy stráví přibližně 300 hodin práce, o ceně však nepřemýšlel. "Mám radost z toho, že dělám radost druhým, a to těší víc než peníze," dodal Hlaváček.

I tento veterán je výtvorem všeuměla z Batelova.

(tes)

Sdílej článek:

Doporučené články