

Herečka Libuše Šafránková (58) by podle Šípem osloveného právníka mohla mít nárok na odškodnění za to, že německý výrobce čokolád použil na obalu sladkosti její podobiznu z filmu Tři oříšky pro Popelku. Němci ale tvrdí, že fotku legálně koupili.
Libušce Šafránkové se nelíbí, že německá společnost Rotstern použila její fotku z legendární pohádky na obalu své čokolády. V případě soudního sporu má přitom podle právníků šanci na úspěch. „Určitě je to zásah do jejích osobnostních práv. Museli bychom ale znát znění původních smluv, které podepsala před natáčením filmu. Z těch by mělo být jasné, jestli se vzdala veškerých dalších souhlasných práv k použití jejích fotografií,“ řekl Šípu renomovaný specialista na mezinárodní právo, advokát Robert Matas.
Pokud bychom měli soudit podle minulosti, pak se Šafránková těchto práv zřejmě nevzdala. Snad každý má ještě v paměti její spor z roku 2009, kdy se kvůli totožnému problému soudila s jistým nakladatelstvím, které použilo stejnou fotku na billboardu. Tehdy se Šafránková dočkala mimosoudního vyrovnání v řádech stovek tisíc korun. Svou žalobu přitom postavila na skutečnosti, že má z pohledu na své fotografie psychickou újmu.
Zda se hodlá podobně bránit i nyní, zatím není jasné. „Promiňte, ale v tuto chvíli se tím nemohu zabývat, protože mám pracovní povinnosti,“ odpověděla na dotaz Šípu.
Ředitel společnosti Rotstern Hans-Uwe Alsen byl sdílnější s tím, že si žádného pochybení není vědom. „Práva na ten snímek jsme koupili od německé filmové společnosti, která se podílela na výrobě filmu. Jestli je případný nárok paní Šafránkové oprávněný, to musí posoudit právníci,“ řekl Šípu. Celý případ budeme dále sledovat.
JAN NOVÁK, RUDOLF ŠINDELÁŘ

Copyright ASTROSAT, spol. s r.o., 2010, všechna práva vyhrazena. Zpravodajství ve formátu RSS.
Publikování nebo šíření obsahu Šípu Plus je bez písemného souhlasu ASTROSAT, spol. s r.o. zakázáno. Kontakt na redakci Všeobecná pravidla soutěží