Šíp.deník.cz

Proč zemřel Petr Muk? Odpoví až pitva

Petr Muk
Petr Muk
Zdroj: Oficiální stránky zpěváka
Sdílej článek:

V pětačtyřiceti letech zemřel v pondělí v Praze zpěvák Petr Muk. Už léta se netajil s tím, že trpí závažným duševním onemocněním, maiodepresivní psychózou. Díky tomu někteří naznačují, že šlo o sebevraždu, dokonce ČTK dává tyto dvě skutečnosti poměrně okatě dohromady. První o tom přinesl zprávu Blesk, jemuž to potvrdil producent Oldřich Lichtenberg, který ale verzi o sebevraždě vyvrací: „Troufám si říct, že se se mnou ze všech přátel stýkal asi nejvíc a nic v poslední době nenasvědčovalo, že by se jeho stav nějak zhoršil. Ještě v sobotu si u mě byl pro lístky na Kiss a vím, jak se na koncert i na nedělní hokej těšil. Byl jak malý kluk!“

Mukovo úmrtí ČTK potvrdila i mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. „Ano, u tohoto muže jsme skutečně zasahovali, ale už jsme mu nemohli pomoci," uvedla. Podle ní příčina smrti není známa, bude ji vyšetřovat policie. „Žádné další informace nemůžeme poskytovat, rodina si to nepřeje," zdůraznila Ernestová.

Mukova žena se zhroutila

Podle informací Blesku.cz tělo zpěváka našla v pondělí ráno v bytě jeho manželka, která se z toho dost pochopitelně zhroutila. Vždyť spolu mají sotva čtyřletou dcerku, která teď zůstala bez tatínka! Navíc byla ve vedlejší místnosti, když její muž umíral a ona o tom neměla tušení.

Smrtící koktejl Blesku

Blesk díky informacím pana Lichtenberga teorii sebevraždy opustil, zato z Mukovy smrti viní kombinaci prášků s alkoholem a dokonce uvádí svědectví nejmenovaného zdravotníka, podle něhož se zpěvák udusil zvratky. Nazývají to senzačně koktejl smrti – kombinace prášků a alkoholu.

Podle ČTK sebevražda?

Česká tisková kancelář je seriózní médium a tak se obvykle nepouští do spekulací, ale spokojuje se s holými fakty. Jenže i jejich řazení (či přiřazení k sobě) leccos vypovídá. Ostatně, posuďte sami:

Maniodepresivní psychóza je nemoc, u které je velmi vysoké riziko sebevraždy, řekl ČTK psychiatr Ivan David. Právě tuto chorobu měl zpěvák Petr Muk, o jehož smrti v pondělí informoval producent Oldřich Lichtenberg. Podrobnosti o okolnostech zpěvákova úmrtí nejsou známy. Záchranná služba, která u Muka zasahovala, na přání rodiny neposkytuje žádné informace.

Muk maniodepresivní psychózou trpěl již od svých 19 let; dlouho ji neléčil. „Deprese vás může přivést k určitým zkratovým krokům v životě. Ten nejzazší moment, ke kterému člověk může pak dojít, je sebevražda," řekl zpěvák v jednom rozhovoru pro ČTK.

Psychiatr David uvedl, že se konkrétně k Mukovu případu nechce a nemůže vyjadřovat, ale maniodepresivní psychóza je podle něj obecně z hlediska možného uskutečnění sebevraždy obvykle velmi riziková. Riziko stoupá se závažností poruchy, ve fázi deprese může být i v řádu několika desítek procent. Ve fázi mánie sebevraždy nehrozí, ale lidé se chovají riskantně.

Podle antipsychiatrických hnutí zvyšují u pacientů riziko sebevraždy právě antidepresiva. Na první pohled to tak podle Davida může vypadat - léky berou lidé se zvýšeným rizikem sebevraždy. Riziko po první dávce nepomine, zůstává vysoké. Když se pak zjišťuje, co sebevrah užíval, dává se jeho čin do souvislosti s léčbou. „Ve skutečnosti je příčinou nedostatečné dávkování nebo nedostatečně dlouhá doba léčby," míní David

Maniodepresivní psychóza, kdy se střídají fáze deprese a mánie, vzniká vzácně v dětství, typicky v mladém a středním dospělém věku. Podle odhadu jí trpí sedm až deset procent lidí, když se započítají i mírné formy nemoci. Riziko deprese a mánie je celoživotní. Lék s vysokou pravděpodobností vyléčí danou fázi nemoci, ale nezabrání tomu, aby se znovu neobjevila. Tolik tedy ČTK…

Bulvár.cz: Shodou náhod máme s touto nemocí rozsáhlé osobní zkušenosti a dobře víme, že pokud se člověk léčí, tím je míněno, že bere prášky, dá se velmi dobře zvládat. Většina lidí se domnívá, že bipolární porucha probíhá tak, jak ji vylíčil třeba Miloš Kopecký, anebo spisovatel Ota Pavel, dvě významné osobnosti, jež jí trpěly. Nesmíme ale zapomenout na to, že od padesátých, respektive osmdesátých let minulého století se jednak Česko dostalo z komunistické izolace, a také výzkum udělal neuvěřitelný pokrok. Kde se Ota Pavel těšil na tehdy jediný léčebný prostředek, lithium, které má závažné vedlejší účinky, dnes jsou k dispozici moderní a vysoce účinná neuroleptika. Pokud je nám známo, Petr Muk měl, alespoň v posledních letech, kvalitní lékařskou péči, čili jeho medikace byla nejspíše v pořádku. Navíc tvrzení, že na tyto léky nesmí pacient pít alkohol, je spíše doporučení. Většina pacientů alkohol klidně požívá a nic to s nimi nedělá, což je fakt, který vám mimo záznam potvrdí každý zkušený psychiatr. Z toho všeho nám vychází, že za tragickou smrtí Petra Muka není třeba hledat žádné senzace. Podle všeho to byla nešťastná náhoda, která se může stát každému. Což samozřejmě není o nic méně smutné…

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů