1896 Atény: Vznik novodobé historie

Sdílej článek:

Už je to dlouhých 112 let, co první novodobé olympijské hry slavily velký úspěch. V Aténách se začala psát historie největšího sportovního svátku, navzdory pochybnostem a špatnému počasí.

Datum 6. 4. 1896 je v historii sportu veledůležité. V den 75. výročí vzniku řeckého hnutí za nezávislost začaly první novodobé olympijské hry. Slavnostního ceremoniálu na stadionu Panathinaiko se zúčastnil řecký král Georgios I. a jeho žena Olga, dále 80 000 nadšených diváků.

Řecké publikum si hned našlo svého hrdinu. Byl jím Spiridon Louis, původně nosič vody v otcově firmě, který zvítězil v maratonském běhu. Louis, stejně jako všichni vítězové, obdržel stříbrnou medaili a olivovou větev. Za druhé místo se uděloval bronz a větev vavřínová, za třetí místo nebylo nic.

Ženy ještě nesoutěžily, ale přece se jedna objevila. Stamatha Revitiová, matka sedmnáctiměsíčního chlapečka, běžela den po mužském maratonu závod sama. Tehdy 40 kilometrů zvládla za pět a půl hodiny, avšak nesměla se objevit na stadionu. Ženský maraton byl přijat do olympijské rodiny až v roce 1984 v Los Angeles.

Čeští sportovci v Aténách nestartovali. Přijel jen dr. Jiří Guth-Jarkovský, už od roku 1894 člen Mezinárodního olympijského výboru. Vrátil se nadšen a okamžitě začal chystat start Čechů na příštích hrách.

Jan Homolka

Hvězda: Carl Schuhmann
Němec získal 4 zlaté medaile v gymnastice a řecko-římském zápase. Navzdory malé postavě přemohl v zápase i vítěze ve vzpírání Elliota. Ve finále bojoval s Tsitasem v mači, který se kvůli tmě dokončil až druhý den. Soutěžil bez větších úspěchů i v dálce, trojskoku a vzpírání.
Výpravy
V Aténách startovali sportovci ze 14 zemí. Rakousko a Maďarsko samy za sebe, byť obě země patřily k Rakousku-Uhersku. Startovala Austrálie, i když ještě nebyla nezávislá. Přítomen byl i sportovec z Chile. Některé zdroje uvádějí i účast Egypta, neboť atlet Kasdaglis se narodil v Alexandrii. Nejúspěšnější byli Američané s 11 zlatými medailemi, největší počet kovů posbírali Řekové (46).
Zajímavosti
- Datum: 6. - 15. dubna 1896
- Počet sportovců: 241, 43 disciplín v devíti sportech
- V roce 1894 rozhodl o Aténách jako o dějišti prvních her kongres MOV, v jehož čele stál legendární baron Pierre de Coubertin
- Zazněla olympijská hymna složená Samarasem a Palamasem
- Přihlášeni byli sportovci Ruska a Belgie, ale nakonec se nezúčastnili

Olympijský oheň v Pekingu vzplane za 27 dní

Damková jede pískatCURYCH - Česká fotbalová rozhodčí Dagmar Damková naváže na své čtyři roky staré vystoupení v Aténách. Ve Švýcarsku splnila všechny potřebné limity, což mohla být poslední překážka v cestě na olympiádu v Pekingu. Damková před čtyřmi lety řídila dokonce čtvrtfinále turnaje.

Zkouška ceremoniálu v naprosté tajnosti

PEKING - Nikdo nevěděl o tom, že se chystá první ze čtyř zkoušek zahajovacího ceremoniálu naplánováného na 8. srpna. Všichni účastníci akce na Národním stadionu museli podepsat, že nic ohledně plánované megaakce nevyzradí. Na poslední chvíli organizátoři rozhodli, že také vzdají hold záchranářům a obětem nedávných zemětřesení v Číně.

Policie lapá teroristyPEKING - Už 82 lidí, kteří chystali narušení olympijských her, zadržela policie v Číně. Všichni patří mezi různé militantní skupiny, podle dostupných informací spolupracují i s obávanou Al-Káidou. Exilové skupiny ale tvrdí, že Čína zneužívá olympijské hry jako záminku pro zásahy v provinciích Tibet a Sin-ťiang.

(spo)

Sdílej článek:

Doporučené články