PONDĚLNÍ PŘÍLOHA - Auto-moto

Sdílej článek:

Dnešní příloha Šípu vám představí Ford Fusion a poradí jak postupovat při havárii.

Ford Fusion udiví velikostíPRAHA - Když je do ČR něco nejvíce dováženo, asi to nebude jen tak! Ve Fordu se mohou pochlubit, že jejich nenápadný a cenově dobře dostupný model Fusion se stal nejimportovanějším automobilem roku 2008. Jde o vůz, který na první pohled rozhodně nenadchne, ovšem ani neurazí a už během chvilky ukáže, proč je tolik oblíbený.

Zvýšená Fiesta, jak se leckdy tomuto Fordu přezdívá, není vozem, který by přitahoval zraky kolemjdoucích. Kdepak, žádné módní vymoženosti na něm nenajdete. Fusion prostě zatím nejde s dobou a neláká mohutnou přední maskou ani atraktivním designem karoserie. Po otevření dveří vás v něm uvítají levné materiály, šeď a nuda. Nízká cena se prostě musela někde projevit. A je dobře, že ne v tom, k čemu je Fusion určený.

Konstruktéři vyrobili vůz, který oslovuje zejména rodiny, které hledají praktické řešení za rozumnou cenu. To znamená, že se do něho hodně vejde, přičemž nemusí hned být dlouhatánským kombíkem, a nebude poháněný přehnaně našlapaným motorem.

Testovaná benzínová verze Fusionu s obsahem 1,4 litru a výbavou Ebony se ukázala právě jako ideální volba, i když některé bonusy (např. hliníková kola) byly pro tento typ auta úplně zbytečné.

Jízda v něm byla příjemná, ničím nerušená, jen spotřeba by při slabším výkonu mohla být nižší (jezdili jsme skoro za 8 litrů v kombinovaném provozu). Do kufru "Mistra Importéra" se vešly v pohodě i tři velké sportovní tašky a maličkosti k tomu, čili během celého týdne splnil, co se od něho čekalo. A dokázal, že oblíbenost není postavena na chabých základech, nýbrž na jasných číslech a faktech.

Lukáš Vrkoč


TECHNICKÉ ÚDAJE
Značka: Ford Fusion
Motor: zážehový čtyřválec, objem 1,4 litru
Výkon: 58 kW (80 k) při 5700 ot./min.
Max. rychlost: 162 km/h
Zrychlení (0-100 km/h): 14,0 vteřin
Spotřeba (město/mimo/kombi): 8,5/5,3/6,5 l/100 km
Cena testovaného modelu: 249 900 Kč

Ford Fusion

Očima ženy

"Vím, že Fusion není koncipován jako designové auto, takže jsem ani nečekala, že bude na koukání atraktivní, a nepočítala, že by mě svým vzhledem chytil za srdce. To se také potvrdilo. Svezení v něm bylo ovšem příjemné, přišlo mi, že je všude dost prostoru, jen mi neseděla příliš dlouhá řadící páka. Připadala jsem si jako někde v náklaďáku. Při mém povolání bych občas potřebovala chytit na silnici nějaký zajímavý úlovek a to by se mi s tímto motorem určitě nepovedlo. Zato ale Fusion určitě o to méně žere, je levný a velmi praktický…"

Anna Charabanska, fotografka

Jak postupovat při haváriiPokud jste účastníkem nehody, při níž škoda nepřekročila částku 100 tisíc a nikdo nebyl zraněn, nemusíte podle novely zákona o silničním provozu volat policisty. Jak ale postupovat, abyste se v takovém případě domohli svých práv? Máme pro vás několik rad, jak v této situaci správně postupovat.

Podle zdeformované karoserie se dá určit výše škody.

Jak postupovat při havárii

Poradna

Jaroslav Pek, mechanik, www.autoupravna.com

Jak je to s příspěvkem do garančního fondu

Je pravda, že pokud mám vozidlo přihlášené, ale neplatím povinné ručení, jsem povinen platit příspěvek do garančního fondu až do výše 100 Kč denně od zániku svého pojištění? Lenka Holá, Beroun
Od ledna tohoto roku kancelář pojistitelů oslovuje majitele automobilů, kteří mají vozidlo přihlášené na dopravním inspektorátu a nemají zaplacené zákonné pojištění. Kancelář bude nárokovat částku, která se odvíjí od obsahu jejich vozidla. Částka je kolem 70 až 100 Kč za den. Toto se nevztahuje na vozidla, která mají takzvané sezónní pojištění a na veterány.

Kdy je dobré používat startovací sprej

Může poškodit startovací sprej motor? Při posledním startování motor sice naskočil, ale vydal ze sebe strašlivou ránu. Viktor Schwarz, Jičín
Použití tohoto spreje není pro motor nic šetrného a svědčí to o tom, že komprese nebo žhavení v motoru není v pořádku. Díky použití extrémně hořlavého spreje, který jste zřejmě aplikoval přímo do sacího potrubí, vznikla detonace, (předčasné shoření) která způsobila ránu. Když už tento sprej použít, tak co nejblíže k sacím svodům motoru.

Sdílej článek:

Doporučené články