Šíp.deník.cz

Doktor Šíp přečetl za vás

Doktor Šíp
Doktor Šíp
Zdroj: Šíp
Sdílej článek:

Sledujeme novinky ze světa zdraví

Na srdce je čokoláda

Dobrou zprávu pro milovníky čokolády zveřejnili v Německu. Podle tamních vědců kousek hořké čokolády denně snižuje vysoký krevní tlak a zároveň nezvyšuje nebezpečí tloustnutí. Už předchozí studie uváděly, že potraviny bohaté na kakao, jako je právě tmavá čokoláda, mají příznivý vliv na srdce.

Vědci se ale obávali, že přidaný cukr, tuk a kalorie přebijí všechny přínosné vlastnosti. Z nové studie však vyplývá, že kousek o energetické hodnotě 30 kalorií, tedy ekvivalent 6,8 g, dokáže snížit krevní tlak, aniž by ho doprovázelo zvyšování váhy.

Proč se červenáme?

Člověk zčervená, když se malé krevní cévy, které zásobují kůži, rozšíří, a tím se zvýší průtok krve. Zčervenání provází pocit horka v obličeji a často i po celém těle a trvá několik vteřin až pět minut. Proč se tak děje, je ale stále záhadou. Červenání je totiž jednou z mála tělesných změn, které jsou vyvolány přímo myslí.

Shrňme si tedy, co se zatím vypozorovalo: Červenání vzniká z rozpaků před lidmi, nikdo nezčervená, když je sám. Často rudneme, když nás někdo z něčeho obviní nebo usvědčí. Červenají se i lidé, kteří jsou od narození slepí. Je také zřejmě nemožné, aby člověk sám sebe přinutil zčervenat. Naopak tomu, kdo se červená, mnohdy pomůže, když se snaží zčervenat co nejvíc.

Má se také za to, že červenání je ryze lidskou záležitostí. Zvířata to údajně nedokážou, i když to na nich jen možná není vidět. Podle Darwina se pak červenání dědí, Freud zase tvrdil, že červenání je projevem potlačeného sexuálního vzrušení a strachem z kastrace.

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů