Šíp.deník.cz

Tupozrakost a šilhání léčí okluzor

Vidí vaše dítě špatně?.
Vidí vaše dítě špatně?.
Zdroj: Profimedia.cz
Sdílej článek:

Šilhá vaše dítě nebo trpí tupozrakostí? S nápravou těchto očních vad pomáhá okluzor – prostředek pro zakrytí oka. Léčbu je ale třeba nasadit co nejdříve, nejlépe ještě v předškolním věku. Důležité je také procvičování očí pomocí speciálních cviků. Poradíme jak na to.

Správné postavení oka zajišťuje šest okohybných svalů. Pokud některý z nich nefunguje správně, oko „utíká“ stranou a pozorovaný předmět nedopadá na správné místo na sítnici. Tím dochází ke vzniku dvojitého vidění, které je pro šilhající dítě vždy velmi nepříjemné. Aby k této situaci nedocházelo, je jedno oko vyřazeno z činnosti a na něm pak dochází ke vzniku tupozrakosti.

Tento proces je bohužel nevratný a nedá se již nijak léčit. Proto je potřeba šilhání co nejdříve podchytit a léčit. Metoda je jednoduchá a účinná. Zdravé oko zakryjeme speciální klapkou – okluzorem. Tím donutí-me šilhající oko posilovat špatně fungující okohybné svaly. Předpokladem úspěchu je však včasná a důsledná léčba, nejlépe v předškolním věku.

Prvních zhruba pět týdnů bude pro malého pacienta nejtěžších. Musí se totiž naučit orientovat se slabším okem a bude potřebovat zvýšený dozor, aby nedošlo k úrazu. Je také třeba důsledně dodržovat lékařem předepsanou dobu a stranu nošení okluzoru.

Jak cvičit líné očko?

Léčba okluzí se doplňuje cvičením tupozrakosti, kterému se odborně říká pleoptika. Cvičí se ve specializovaných ortoptických ambulancích, vybavených potřebnými přístroji. Nutné je ale i doplňující cvičení doma. Nestačí pouze zakrýt lépe vidoucí oko, důležité je namáhat tupozraké oko na co nejkratší vzdálenost.

Cviče-ní má být zábavné, pestré, dle věku a zájmů dítěte a nemá trvat déle než půl hodiny, protože déle dítě neudrží pozornost. I během této doby lze vystřídat několik činností. Pamatujte, že čím více stoupá zraková ostrost tupozrakého oka, tím jemnější práce a hry byste měli dítěti předkládat. Čím zrakově namáhavější práci koná, tím rychleji se jeho tupozrakost zlepší.

Co je k mání

Náplasťový okluzor
lepí se na kůži obličeje tak, aby dokonale kryl lépe vidoucí oko. Na vnitřní straně obličeje musí sahat do poloviny kořene nosu. Na noc se odstraní, kůže se ošetří krémem.
Gumový okluzor s přísavkou na brýle
při nesprávném zachycení na brýlové sklo nebo posunu může dítě „podkukovat“.
Látkový okluzor
dokonale kryje oko díky postranní části, která úplně blokuje periferní vidění. Díky otvoru pro sedýlko a postranní gumičce pro straničku okluzor neujíždí. Odpadá každodenní výměna, bolestivé strhávání a alergie na lepidlo jako u náplasťových okluzorů.
Náplasťové okluzory sice dobře kryjí lépe vidoucí oko, ale jsou pro děti nepříjemné, protože se musejí každý večer na noc bolestivě strhávat.

Tipy cviků

* Hra se stavebnicí, puzzle.
* Prohlížení obrázkových knížek.
* Modelování z plastelíny.
* Omalovánky (nejdříve vybíráme pro dítě jednodušší a větší obrázky, postupně přecházíme na menší a složitější).
* Obkreslování.
* Obrazce na lince (dítě kreslí různé obrazce tak, aby byly přesně na lince).
* Navlékání korálků.
* Vystřihování a sestavování obrazců z papíru nebo z látky.
*l Vyšívání na papír nebo látku tupou jehlou a barevnou nití. Obrazec je nejdříve vypíchán dírkami, které dítě hledá a prošívá bavlnkou.
* Společenské a míčové hry.
* Chůze po čáře.
* Čtení

Jitka Janoušková

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů