Šíp.deník.cz

ÚTERNÍ PŘÍLOHA - Rodina

Valerie Zawadská se snaží, aby doma měli pestrou stravu. Mísa plná zeleniny a těstovin přijde určitě k chuti.
Valerie Zawadská se snaží, aby doma měli pestrou stravu. Mísa plná zeleniny a těstovin přijde určitě k chuti.
Zdroj: Šíp/Anna Charabanska
Sdílej článek:

V dnešní příloze se dozvíte co ráda vaří Valerie Zawadská, najdete zde čtenářský příběh i informace o adventu a také recepty na vánoční dobrůtky.

Valerie Zawadská: Vařím i dvakrát denně

Herečka a královna českého dabingu Valerie Zawadská, kterou můžete vídat v Divadle Palace, Divadle Na Jezerce a divadle Metro, doma vaří a peče pro tři mužský: partnera muzikanta Romana Kříže a syny Jana (13) a Romana (10). Problém v tom však nevidí. Už jako malá si ke kuchyni našla vztah a leccos odkoukala.

Jsou vaši kluci velcí jedlíci?
Pokud jsem doma, tak vařím klidně dvakrát denně teplé jídlo. A jako všechny děti, i synové si potrpí na sladké, a tak je musím krotit. Ráda dělám třeba závin, úspěch mají i jablečné šátečky nebo bramboráky.

Kladný vztah k vaření jste získala až s rodinou a dětmi?
Ne, kdepak, já se v kuchyni ráda motala už odmalička. Hodně jsem odkoukala od maminky a víte, kdo mě naučil buřtguláš? Tatínek, bylo mi tenkrát osm let, a podle stejného receptu ho vařím dodnes.

Když je třeba, dovede vás partner při vaření zastoupit?
Pochopitelně, to není žádný problém. A svíčkovou umí Roman úplně nejlíp.

Jaký je nejoblíbenější pokrm u vás doma?
Jíme docela pestře, ale přiznám, že vítězí špagety, řízky a ryby.

Jste chalupářka, zavařujete ráda?
Ano, zavařovala jsem švestky, jablka a hrušky. Ale nemám toho tolik, kolik bych si přála (směje se). Chalupu máme totiž teprve čtvrtým rokem, a tak hlavně renovujeme a času na zavařování a marmelády moc nezbývá.

Prý si ráda pochutnáte také na kuřecím. Kdyby bylo třeba, uměla byste kuře oškubat a vykuchat?
Pochopitelně. „Jsu“ z vesnice! Přesněji z moravské vesnice.

Dáváte přednost slivovici, nebo vínu?
Vínu, ale dobrá slivovička taky není k zahození.

Blíží se Vánoce, kolik druhů cukroví připravujete?
Většinou pět až šest, také dělám i něco nepečeného. S přípravami začínám hned, jakmile je po Mikuláši.

Máte své recepty nebo pečete podle předpisů od maminky či babičky?
Recepty se u nás dědí po generace. Něco mám po mámě, něco od tchyně, něco jsem také získala od kolegyň z divadla. V divadle máme vůbec pěknou tradici, každý přinese, co se u nich doma napeče, a děláme pak vzájemné ochutnávky.

Pomáhají vám vaši „chlapi” při pečení?
Ano, musím říct, že pomáhají všichni tři. Těsto připraví táta a kluci se mnou cukroví tvarují, a hlavně ochutnávají (směje se).

(šve)

Hvězdný tip: Lískový oříšek v těstíčku

Tento předpis dostala Valerie Zawadská od své sousedky. „Co se týče přípravy, je to úplně nejrychlejší vánoční recept. Výborně chutná, cukru tam není mnoho a ořechy jsou zase dobré na nervy,” směje se herečka, která s ním sklidila úspěch nejen v rodině, ale i u hereckých kolegyň.

Přísady:
25 dkg hladké mouky, 20 dkg hery, 2 dkg cukru, 1 žloutek, vanilkový cukr, lískové oříšky.

Návod:
Ze žloutku, mouky, hery a cukru zpracujte těsto. Z něj odkrajujte kousky, vložte oříšek, zabalte jej a vyválejte kuličku. Dejte péct na cca 10 minut do trouby. Hotové kuličky obalte v cukru smíchaném s vanilkovým cukrem.

Doba přípravy:
15 - 20 minut

Vychytávka:
Lískový oříšek můžete nahradit rozinkami namočenými v cukru nebo mandlemi.

Opravdové příběhy ze života

Ježíšek nám nadělil kluka

Byl poklidný Štědrý den, venku sněžilo, rodinka sledovala jednu pohádku za druhou a mně už zbývalo jenom těsně před slavnostní večeří usmažit kapříka a hromadu krůtích řízků. Přípravu svátků měl tentokrát na starosti manžel za vydatné pomoci našich dvou dcer, protože já jsem byla těhotná a do porodu mi zbývaly už jen dva týdny.

Z příjemného povalování nás ale vytrhl zvonek. Dorazili sousedé popřát krásné svátky, protože na silvestra odlétali pracovně do ciziny. Docela nám všem zvedli náladu a padla i nějaká ta lahev vína. Musím se přiznat, že i já jsem si dala velkého panáka domácího vaječného koňaku. Krásně mi zrudly tváře i uši a cítila jsem se uvolněně.

Když návštěva odešla, měla jsem nevyšší čas stoupnout si k plotně a dodělat řízky. Asi po deseti minutách jsem se ale zkroutila bolestí a bylo jasné, že tuhle štědrovečerní večeři už rozhodně nedodělám. Manžel zmateně lítal po bytě, než mu došlo, že musí do garáže pro auto a švihem do porodnice. A dcery byly odloženy k sousedům, kteří od nás sotva odešli.

V porodnici to pak šlo ráz na ráz a já jsem za pár hodin, na Štědrý večer, přivedla na svět kluka jako buka. Takže jsme si vychutnali trošku dramatické, ale zároveň neopakovatelné kouzlo Vánoc. Lékaře jsem prosila, abych mohla co nejdříve i s mimčem domů. Povedlo se! Malý Kája dobře prospíval, takže třetí den si nás mohl přijet rozradostněný taťka Karel i obě dcery vyzvednout.

V obýváku pod obřím vánočním stromečkem zůstaly nevybalené dárky. Takže 27. prosince k nim přibyl ještě jeden, a pěkně živý a hlasitý. Zkrátka Ježíška jsme měli opravdu bohatého a štědrého.

Karolína Součková, Lysá nad Labem

Ze živého dárku měla celá rodina radost.

Vážení čtenáři, pište nám své životní příběhy na adresu: Deník ŠÍP, Přátelství 986, 104 00 Praha 10, nebo na e-mail: hruskova@deniksip.cz. Autora zveřejněného příběhu odměníme DVD.

Adventní čas právě nastal

Poznali jste to? Od poslední listopadové neděle nám vládne advent. Magické předvánoční období letos odstartovalo přesně na svátek svatého Ondřeje, tedy v den, kdy se prý plní i ta nejtajnější přání. Na rozdíl od našich předků nemusíme držet půst, chodit v černém nebo se vzdát bujaré zábavy. Na druhou stranu bychom si ale tyto kouzelné dny neměli zbytečně kazit. Třeba přehnanými nákupy, hádkami nebo uklízením. Adventní čas by nás měl spíš zklidnit a navnadit na blížící se Vánoce.

Co je to advent?

Advent je pro věřící období radostného očekávání příchodu Ježíše Krista a s tím spojeným půstem. Pro většinu z nás je to magické období, které je předzvěstí nejhezčích svátků v roce Vánoc. Škoda že romantiku těchto dní mnohdy kazí komerčnost a místo klidu a pohody se advent promění v šílenou honbu za dárky, stres z pečení cukroví a úklidu domácností.

Advent trvá čtyři týdny, začíná 1. neděli adventní, tedy neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Konec adventu pak představuje západ slunce Štědrého večera a končí dnem Narození Páně (25. 12.)

Troška historie

Pojem advent pochází z řeckého epifaneia (zjevení), což označovalo příchod božstva do chrámu nebo návštěvu krále. Počátky adventu sahají do 7. století, kdy se v západní církvi slaví určitý počet (4 až 6) adventních nedělí. Z Galie pochází zvyk spojovat advent s očekáváním Krista na konci časů, naopak v tradici církve města Říma šlo především o očekávání a přípravu na vtělení Božího Syna.

Adventní doba byla původně dobou postní. Půst církev zachovávala mezi 11. listopadem a 6. lednem. Těchto osm týdnů představovalo (s výjimkou sobot a nedělí, které nebyly postními dny) dohromady 40 dní.

Postní jídelníček

Doba adventu byla pro naše předky obdobím půstu a církev na to velice dbala. Smělo se jíst pouze rybí maso, dovoleno nebylo sádlo ani máslo, jen rostlinné tuky. Do postního jídelníčku patřily hlavně zapražené polévky, hrachová kaše, čočka, nemaštěné vdolky a ovoce.

Barborky

K prastarým lidovým adventním zvykům patří barborky. Na svátek sv. Barbory dne 4. prosince 20 dnů před Štědrým dnem se uřežou větvičky třešní nebo višní, vloží se doma do vázy s vodou tak, aby do Vánoc doma v teple pěkně rozkvetly, což se s trochou péče a štěstí snadno povede. Rozkvetlé barborky o Vánocích symbolizují nejen příchod nového světla v podobě Ježíše Krista, ale připomínají i zimní slunovrat, který v konečném důsledku způsobí zánik zimy a příchod jara. Nezadané dívky zase věří, že pokud jim barborka vykvete, do roka se provdají.

Věnec a kalendář

Každou adventní neděli (jsou celkem 4) se zapaluje svíčka na adventním věnci. Tato dekorace k předvánočnímu času neodmyslitelně patří. Dají se koupit v nejrůznějších provedeních, klasické je provedení v červené, modré, zlaté nebo stříbrné. Děti zase dostávají oblíbené adventní kalendáře. Každý den s nadšením otevírají jedno čokoládové okénko a nemohou se dočkat, až zbaští tu poslední čokoládku a nastane toužebně očekávaný Štědrý den.

(jan)

Recepty na sváteční dobroty podle Šípu

Voňavé cukroví a vánočka jsou neodmyslitelnou součástí vánočního hodování. Obzvlášť výtečně tyto sladké dobrůtky chutnají, pokud si je hospodyňky připraví vlastnoručně. Receptů na rychlé domácí cukroví je spousta, stačí si jen vybrat. Pro inspiraci vám proto Šíp přináší ty nejlepší z nich!

#nahled|https://g.denik.cz/56/eb/vanocka_s_mandlemi_sip-galerie.jpg|https://g.denik.cz/56/eb/vanocka_s_mandlemi.jpg|Vánočka s mandlemi#
Recepty na vánoční cukroví
Vosí hnízda


Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů