Šip.deník.cz

Andrej Babiš terčem kritiky, změna v zákoně by pomohla jeho dceři

24 fotografií 24
Manželé Babišovi s dcerou Vivien
Manželé Babišovi s dcerou Vivien
Zdroj: Profimedia
Manželé Babišovi s dcerou Vivien Manželé Babišovi s dcerou Vivien Monika Babišová Andrej Babiš
Sdílej článek:

Andrej Babiš opět rozvířil diskuze týkající se očkování a pandemie koronaviru. Dcera předsedy vlády Vivien má vysokou hodnotu protilátek, přesto v Česku není považována za bezinfekční. Babiš to chce ihned změnit, rezort zdravotnictví i odborníci s ním ale nesouhlasí.

Monika Babišová se snažila před pár dny vysvětlit, proč se její dcera Vivien nenechá očkovat, i když o to údajně má zájem. "Nechala si totiž nabrat protilátky a má je šíleně vysoké," řekla minulý týden deníku Aha! manželka předsedy vlády s tím, že její dcera nejspíš covid prodělala, aniž by o tom věděla.

Lidé s vysokou hladinou protilátek ale u nás zatím nejsou uznáváni podle vládních pravidel jako bezinfekční a bez potvrzení o testu, případně ukončeného očkování nemohou navštěvovat restaurace, fitness a další veřejné prostory.

Aktuálně stát za neinfekční uznává pouze osoby s oběma dávkami, negativním PCR či antigenním testem anebo s potvrzením o prodělání nemoci vydané lékařem. Tento seznam se ale Babiš rozhodl ze dne na den rozšířit.

Babiš doteď protilátky neřešil, problém vytáhl, až když promluvila manželka o jejich dceři Vivien

Andrej Babiš se nechal zkraje týdne slyšet, že hodlá přidat do seznamu bezinfekčních také občany s vysokou hladinou protilátek.

"Výhodu by měli mít lidé, kteří nemoc prodělali a mají protilátky," řekl premiér v CNN Prima News. Češi by se podle něj mohli inspirovat našimi sousedy v Rakousku, kde se naměřené protilátky již uznávají.

Ačkoliv Babiš se do této doby problematice protilátek nijak nevěnoval, poté co jeho manželka veřejně vystoupila s informací o jejich dceři Vivien, začal ihned jednat. Podle odborníků ale tato cesta není správná.

Předseda vlády se nesetkal s pochopením odborníků

Nápad Andreje Babiše zatím nenachází velkou podporu ani u odborné veřejnosti, proti se dokonce postavil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Do doby, než bude shoda na ochranné hladině protilátek, bohužel nelze to zohlednit v opatřeních," řekl šéf zdravotnického rezortu s tím, že dokud nebude upřesněna tato informace, není možné dál postupovat.

Epidemiolog Petr Smejkal měření protilátek dokonce považuje za nesmysl. "Měření protilátek strašně nabobtnalo a je to v souvislosti s očkováním zbytečné. Nemá to smysl si odebírat protilátky, pojďme se očkovat," sdělil Českému rozhlasu.

Stejný názor jako Smejkal má také hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Lidé by neměli spoléhat pouze na protilátky a měli by se nechat očkovat," prohlásila. Zda se nakonec podaří Babišovi zákon prosadit, ukáží až příští dny, či týdny.

Nesmí vám uniknout
Nesmí vám uniknout
Sdílej článek:

Doporučené články

Akční letáky

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů