více >>

Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Kovy - exkluzivní rozhovor: Být youtuber už není ostuda

Sdílej článek:

Říká si Kovy a někteří ho neváhají označovat za mluvčího mladé generace. Karel Kovář (21) je kluk z Pardubic, který dokázal překročit svůj vlastní stín.

Upozornil na sebe parodií na píseň Despacito a jeho kanál na YouTube dnes odebírá přes 718 000 lidí. Kovyho vtipná videa, ve kterých tancuje v paruce, odběratele baví, videa, ve kterých se zamýšlí nad aktuální politickou situací, zase mají až překvapivý vliv na smýšlení mladší generace. Před rokem dokonce dostal Kovy možnost vyzpovídat předsedu Evropské komise, Jeana-Clauda Junckera. Nedávno se otevřeně přiznal k homosexualitě. Proč nás tenhle „kluk z Pardubic“ tak baví? Je vtipný, hravý a na svůj věk také velmi charismatický.       

Jste odvážný, nebojíte se říct svůj názor. Také jste špička ve svém oboru. Proto jste se rozhodl věnovat na čas svůj talisman, hodinky, do akce, která podporuje další odvážlivce. Kdokoli si může vaše hodinky na dva týdny vypůjčit, stačí jen vyplnit formulář na webu. Proč jste se rozhodl právě pro tyhle hodinky? 

Pro mě byly vždycky připomínkou toho, že čas nezastavím, běží stále dál. Říkat si, že tu odvahu jednoho dne seberu? A proč ji nesebrat hned teď? V životě jsem udělal několik velkých rozhodnutí a právě tyto hodinky jsem při tom měl na zápěstí. Tak věřím, že můžou pomoci taky někomu dalšímu, alespoň v podobě takového malého talismanu. A fanoušci jsou z Odvážlivců nadšení! Ta iniciativa má smysl a už teď vzniká platforma, kde se lidé vzájemně motivují k překonání strachu. Od matek samoživitelek přes studenty až třeba po lidi, co se klidně v padesáti rozhodli obrátit svůj život vzhůru nohama.

Co pro vás osobně ve vašem životě byla zatím ta největší odvaha? Na co jste pyšný?

Dokázal jsem se vyrovnat se svou identitou a v poslední době snad i motivovat mladé lidi v podobných problémech k tomu, aby se nebáli jít se svou sexualitou ven a nemuseli ji skrývat. V roce 2015 jsem taky úplně restartoval svoji kariéru. Po třech letech na YouTube jsem založil úplně nový kanál, který má teď přes sedm set tisíc odběratelů, a začal dělat zcela jiná videa než ta, na která byli diváci do té doby zvyklí. Mohlo to brutálně selhat, ale je to úspěch, díkybohu!

Sešli jsme se dnes kvůli kampani „Kniha ti sluší“. Která kniha sluší vám?

V tuhle chvíli mi, doufám, sluší nový Jo Nesbø: Macbeth, kterého čtu a jsem v půlce. Doufám, že mi sluší, že je to mimo jiné i dobrý módní doplněk. Knížky hrají v mém životě důležitou roli už od dětství, protože jsem si zapisoval domácí úkoly a vyrůstal mezi knihami. Moje maminka totiž pracovala v knihkupectví, takže já býval zastrčený vzadu a něco jsem si tam dělal. Proto jsou pro mě knížky součástí života už odmalička. Zároveň si myslím, že by to neměl být jen módní doplněk, ale v knížkách se dá najít také hodně moudrosti, příběhů a jiných světů. Fascinuje mě to.

Čtení také rozšiřuje slovní zásobu, což je na vás dost patrné.

Přesně tak.

Jak na tom mladá generace vlastně je? Čtou? Nečtou?

Já si myslím, že se teď čtení vrací. Pamatuju si ty doby, kdy přicházely čtečky a všichni říkali, že to je smrt knížek. V žádném případě! Myslím, že kniha je v tomto ohledu nesmrtelná, ať už přijdou jakékoli technické pokroky. Pro mě je pořád skvělý pocit mít fyzicky tu svoji knížku, to se asi nezmění. Myslím, že mladé generaci se touha po čtení vrací. Ve své bublině kolem sebe vidím, že v době maturity třeba mně a mým kamarádům čtení a knížky paradoxně hodně znechutila povinná četba.

To je dost opačná reakce.

Ano, povinná četba by měla studenty k četbě spíše přivést, ale efekt je opačný. Možná i proto, že tam jsou často dost složité a hůř pochopitelné knížky. Je něco jiného, když k té knize sami přijdete v knihkupectví a objevíte si ji pro sebe. Když víte, že si ji chcete koupit a přečíst, máte tu motivaci. A ne, že systém řekne: tady z toho seznamu si vyber dvacet knížek! To je nesmysl. Ano, chápu, je to nějaký nutný základ, který by měl vzdělaný člověk znát. Po maturitě jsem byl na dlouhou dobu ve čtení zablokovaný, právě vinou povinné četby. Musel jsem si ke knížkám znovu najít cestu.

Kdy dnes nejraději čtete?

Já třeba poslouchám audioknihy a běhám u toho! To je teď moje oblíbená kombinace.

Vždyť čtení nemůže být rytmické! Mě by to asi k běhu nemotivovalo.

Není! Ale já si rytmus v pohodě držím, zaposlouchám se do toho příběhu a naopak si říkám: „Jsem na osmém kilometru, jak to?“ Vtáhne mě prostě ten příběh a běh už je jen setrvačnost. Velký relax pro mě taky je, když mám volno a můžu si někam s knížkou zalézt. Mám to rád, i když je pravda, že v žebříčku hodnot to čtení bohužel tak vysoko nemám. Alespoň ne tak vysoko, jak bych ho chtěl mít. Dávám si to jednou za čas jako takovou vnitřní terapii.

Vy sám jste už knížku napsal. Neplánujete její pokračování? Co třeba nějaký cestopis?

Cestopis ano, to by bylo možné. Ale další autobiografii ne, to bych si musel vymyslet nový život. Možná navážu nějakými novými historkami. Pro mě bylo během toho psaní nejdůležitější, aby to bylo autentické. Koukal jsem do zahraničí, jak to vypadá u jiných youtuberů, a ten počet ghostwriterů byl až překvapivě obrovský.

Asi by bylo dobré ten pojem našim čtenářům vysvětlit.

Ghostwriter je člověk, který napíše knihu místo toho youtubera. A je to bohužel na tom výsledku poznat. Ale když jsem četl knížky od mých oblíbených zahraničních youtuberů, mělo to pro mě dost podobnou formu jako audiokniha – jako kdyby mi to oni četli v hlavě.

Je to potom autentické.

Ano. A hodně udělá vaše vlastní představivost.

Nedávno jsem četla článek o tom, že mladé už nudí internet a chytré telefony. Co vy na to?

Jasně, to je asi pravda! Já si dokonce myslím, že tohle vzbouření je nezbytné. A ta generace, která s technologiemi vyrůstá, si prostě zákonitě bude muset hledat nějaké únikové cesty. Přečíst si knížku pro ně bude něco speciálního, skvělého. Jako my dnes například prokrastinujeme a trávíme volný čas na Facebooku, oni už budou raději trávit čas čtením. Nebo sportem. Nebo čímkoli dalším, co je zábavnější, jen aby té technice unikli.

To jsou pozitivní vyhlídky.

Já si myslím, že u té nejmladší generace, kterou teď vychováváme, bude všechno obráceně. Z vlastní zkušenosti vím, že oni už ani neodlišují off-line a on-line svět. Pro ně je to zkrátka svět, narodili se do něj. Já jsem měl první mobilní telefon ve dvanácti letech a Facebook si zakládal o dva roky později. Vyrůstal jsem off-line. Proto mi to on-line prostředí také není tolik přirozené, jak to pro někoho může vypadat – což chápu. Jasně, jsem přece youtuber… Uvidíme! Moje představa je taková, že čtení bude taková rebelie proti systému.

Co potom budete dělat? Kolik času ještě youtuberům „dáváte“? Jak dlouho nás ještě budete bavit?

Kdybych to věděl, tak sedím v televizním studiu a dělám věštby nebohým volajícím. Netroufám si ani odhadnout.

Nedávno jsem šla s kamarádem, míjeli jsme váš plakát a on říkal: „Tenhle kluk bude jednou v televizi. Třeba hlásit zprávy.“ Takže měl pravdu? Bavilo by vás televizní zpravodajství?

Pro mě to není nezbytné. Teď tím myslím tu klasickou televizi. Internetové televize, to už je něco jiného, vzniklo hodně zajímavých formátů, které jsou trochu podobnější tomu YouTube. Klasická televize je strašně zkostnatělá.

Proč si to myslíte?

Jsou tam dané pořady, koncepty, které ten zaměstnanec musí určitým způsobem plnit. To mě tak úplně nebere. Já mám na tom Facebooku a YouTubu nejraději to, že si můžu dělat, co chci. Není žádný dramaturg, a pozor, ani žádný sponzor, který by mi říkal, o čem musím nebo nemusím mluvit. Nejsem limitovaný žádnou smlouvou. Natáčím, o čem chci a kdy chci. Díky tomu si můžu jeden týden zpívat písničku a dělat zábavu, další týden mluvit o ochraně soukromí a osobních dat na Facebooku nebo třeba o volbách! Mám naprostou volnost, neměnil bych.

Chápu, máte rád tu rozmanitost témat.

Ano. Sledují mě různé věkové skupiny lidí. Děti, jejich rodiče nebo třeba studenti. Snažím se to vyvažovat tak, aby si každý našel něco, co ho bude zajímat.

Chtěla jsem se zrovna zeptat, zda vám vaši fanoušci trochu nezestárli.

Je to tak! Natáčím šestým rokem a někteří z nich, moji vrstevníci, rostou se mnou.

To je docela vtipné. Já vyrůstala s Harrym Potterem, někdo vyrůstá zase s Kovym.

Jasně. Takže víte, jak to myslím. Proto už se snažím dělat také ten serióznější obsah, už nejsme děti. Když se na to potom dívají i ti mladší, mám velkou radost. Škatulkování se na YouTube moc nenosí – každého zajímá něco jiného a není to otázka věku. Někteří třináctiletí mohou mít víc rozumu než vysokoškoláci. A naopak. Proto točím vtipné písničky, cestopisy, své názory, a různí fanoušci si vždycky najdou to, co je zajímá.

Na mě to působí tak, že je vaše tvorba v poslední době mnohem dospělejší. Videí, kde byste střídal paruky a „trsal“ na písničky, těch ubývá.

To je pravda, poslední dobou ano. A je to přirozené. Neděje se to jen mně, spousta mých kolegů youtuberů točí videa s obsahem pro dospělé. Skoro celá česká YouTube scéna už je dospělá.

To je dobře.

Přesně tak, spoustě youtuberů už je přes dvacet, hodně jsme se uklidnili. A mění se také témata, o kterých točíme. Jen málo z nich se pořád recykluje, většina se snaží jít dál, přicházet s něčím novým a neobjeveným. To je super.

Takže je to tak, jak si myslím – když se dnes řekne youtuber, málokdo už si představí nějakého hlupáčka – také díky vám. Být youtuberem už zkrátka není ostuda.

Já doufám! Tahle generalizace a předsudky, to už je tak trochu pryč. Pomáhá tomu i to, že se o nás rozšiřuje povědomí, rodiče se s dětmi baví o tom, co sledují. Lidé tomu dávají šanci. Ale jasně, pořád také platí to, že většina obsahu na YouTube kvalitní není. Je dobré se proklikat k tomu lepšímu. Ale tak to máte všude, i v televizi nebo když stojíte v trafice a vybíráte si mezi časopisy.

Mluvil jste o tom, že nemáte žádného sponzora, který by vám diktoval, co máte točit. Chápu, jak jste to myslel, ale zároveň je mi jasné, že některá videa sponzorovaná jsou. Podle čeho si spolupráce vybíráte? Do kterých byste třeba nešel?

Vždycky podle toho, abych měl k té značce nebo službě nějaký vztah a aby to dávalo smysl v konceptu mé tvorby. Jen těžko můžu dělat reklamu na make-up nebo značku, o které jsem řekl, že mi vadí. Úplně nemístná mi u některých youtuberů přijde propagace pyrotechniky nebo návykových látek. To je přes čáru. Na českém YouTube není z větších youtuberů prakticky nikdo, koho by nesledovali nezletilí, nebo děti, takže je nutná určitá míra odpovědnosti. Nejvíc mi vadí skrytá reklama. Proti té je nutné bojovat.

Kterým směrem se teď chcete vydat? Je vidět, že vás hodně baví politika.

To je pravda, té tam mám v poslední době hodně, vidět to je. Zajímá mě to. Nedávno byly volby. Ale víc do toho jít nechci, je nerad bych porušoval tu svoji vyváženost, kterou tam mám a o které jsem mluvil. Kdybych točil jen o politice, tak by mě to samotného nebavilo a ani ty diváky. A co víc, já sám bych si to nevěřil. Důležité pro mě je zůstat autentický sám sobě. Kdybych nebyl, nebude mě to bavit a lidé to poznají.

Rozhovor vyšel v časopise Story

autor: Veronika Nováková

Sdílej článek:
Autor: Redakce
Cestovní ruch a hotelnictví - Recepční 20 000 Kč Hotel v Praze hledá recepčního, znalost ČJ, AJ, znalost práce na PC. Možno i důchodce. Plat 20.000 Kč/měsíčně. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 500 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZAKÁZKOVÁ VÝROBA S PLASTY? , ČISTÉ PROSTŘEDÍ?, INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP?, POKUD TOHLE CHCEŠ -> PŘIDEJ SE K NÁM!, , SKLADNÍK, , UCT Fluid Delivery Solutions s.r.o. je výrobcem technologických zařízení pro polovodičový průmysl se sídlem v Liberci., , CO U NÁS BUDEŠ DĚLAT?, -provádět a zajišťovat příjem i výdej materiálu, -spolupracovat při expedicích, -vystavovat příslušné dokumenty , , JSI TO PRÁVĚ TY, KOHO HLEDÁME?, -vyučen , -pokud máš zkušenost s vystavováním skladových dokladů, máš výhodu, -měl bys umět uživatelsky s PC – praxe s používáním SW pro skladové hospodářství velkou výhodou, -musíš být aktivním řidičem sk. B (možnost služebních cest), -musíš mít oprávnění k VZV (propadlé obnovíme), -pokud jsi pozitivní člověk, který je spolehlivý, zodpovědný, flexibilní, pak máš skoro vyhráno., , CO NABÍZÍME ZROVNA TOBĚ?, -individuální přístup, -DENNÍ 12TKY (krátký + dlouhý týden) , -rodinný charakter firmy se zakázkovou výrobou, -spolupráci s moderními technologiemi a odborníky ve svém oboru, -zohledníme Tvé zkušenosti atraktivními benefity-stravenky, příspěvek na dopravu pro mimo liberecké, osobní volno navíc, jazykové vzdělávání, Multisport karta, Benefitka, permanentky na hokej, fotbal, iQLANDII, ZOO, občerstvení na pracovišti, firemní akce, rodinné benefity, , MÍSTO VÝKONU PRÁCE:Liberec, DATUM NÁSTUPU:Vždy se doho. Pracoviště: Uct fluid delivery solutions s.r.o.-002, Partyzánská, č.p. 601, 460 01 Liberec 1. Informace: Zuzana Novotná, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 23 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Příjmový skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Živnostenská č.p. 858, 561 51 Letohrad, POŽADUJEME:, - vysoké pracovní nasazení, odpovědnost, samostatnost, spolehlivost, komunikativnost, flexibilitu, pozitivní přístup k práci, - práci s fyzickou zátěží a v kolektivu, NABÍZÍME:, - Náborový příspěvek 20.000 Kč, - Týden dovolené navíc, - Stravenky za každou odpracovanou směnu, - Příspěvek na dopravu, - Čtvrtletní odměna za odpracovaný fond, - Příspěvek na penzijní fond, - perspektivní a stabilní zaměstnání v potravinářské společnosti zabývající se výrobou baget, sendvičů a hotových jídel (BAPA s.r.o. je dceřinou společností holdingu Hamé, s.r.o.), - možnost pracovního růstu, - nástup dle dohody , Své životopisy zasílejte na personalni@bapa.cz s uvedením v předmětu "Příjmový skladník".. Pracoviště: Bapa s.r.o., Živnostenská, č.p. 858, 561 51 Letohrad. Informace: Magdaléna Foglová, +420 465 620 015.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT