Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Česká klasika PELÍŠKY. Tyhle věci jste o Hřebejkovu filmu rozhodně NETUŠILI

Českými lvy ověnčený film, který se odehrává od podzimu 1967 do 21. srpna 1968, se zapsal do srdcí českých diváků navždy. V málokterém filmu toho najdeme tolik, s čím je člověk schopný se ztotožnit, ať už je to mladý puberťák zamilovaný do sousedky, otec voják, kterému zelená vlezla na mozek, cholerický válečný veterán, který svou manželku dovede svými agresivními výbuchy do hrobu nebo hezounek bohatých rodičů, co má úplně všechno… Jednotlivé postavy jsou v podstatě archetypy a v českých domácnostech se vyskytují i dnes. I přesto se na ně ale každý rok těšíme a letos tomu nebude jinak. Přečtěte si zajímavosti, kterými můžete oslnit svou rodinu ve svém pelíšku. 

Když v roce 1994 napsal Petr Šabach svou druhou knihu, sbírku povídek Hovno hoří, netušil a nejspíš ani nečekal, že v roce 1999 se povídkami volně inspiruje Jan Hřebejk a vytvoří z ní film, u kterého se budeme my Češi dojímat každé Vánoce i dvacet let od jeho uvedení. Postavy, které jsou ve filmu velice autenticky vykresleny, takřka zfolklórněly a herci, jež postavy hráli, jsou mnohdy i dnes oslovovány spíše jménem své postavy než jménem reálným. 

Nutno také dodat, že spoustu hlášek přešlo do běžné mluvy a jakmile poznáme nějakého Alexandra/Sašu, můžeme vzít jed na to, že "Víš co, Sašo, jdi do prdele," slyšel už tento týden aspoň pětkrát. Film, který je prosycen krásnými písničkami jako je Nebe na zemi od Jana Wericha, Čerešně Hany Hegerové, Gotťákův Trezor a dojemná hymna Kde domov můj hraná na klavír Jiřím Kodetem, je již česká klasika a bez obalu vypovídá o tom, jak vypadal osmašedesátý a co způsobil za rozvraty v českých rodinách. 

Všechno mohlo být jinak 

Obsazení mělo být původně úplně jiné.

Film Pelíšky mohl vypada naprosto jinak než jak ho známe, protože…

-Scénář se přepisoval celkem 8x, v původní verzi vůbec neměl být srpen '68 a okupace Československa. 

-Původně se nemělo jednat o celovečerní film, ale jen o televizní inscenaci, která by se vysílala o Vánocích. 

-Ve filmů neměl vůbec hrát Jiří Krejčík (profesor Stárek). Hřebejk ho původně jen požádal, aby si přečtl scénář, kterým si nebyl úplně jistý. Krejčík po přečtení scénáře režisérovi doporučil, aby příběh končil právě 21. srpnem 1968. Děj měl podle verze, kterou Krejčík četl, pokračovat až do sedmdesátých let. Následně dostal nabídku na roli.

-Představitele otce Krause nemohl režisér dlouho najít. Věděl, že role je jako ušitá pro Kodeta, ale jejich poslední filmová spolupráce nedopadla úplně dobře a rozešli se ve zlém. Hřebejk nakonec našel odvahu a Jiřího oslovil. Tomu zpočátku role moc nešla, protože měl nově udělané zuby, které ho bolely a také trochu šišlal. I díky názoru Jiřího Krejčíka zůstal režisér trpělivý a Jiří Kodet nakonec ztvárnil jednu ze svých nejlepších rolí vůbec. 

-Roli Krausové měla původně hrát Iva Janžurová. Ta se ale kvůli pověrčivosti nechtěla smířit se smrtí své postavy a žádala scenáristu, aby upravil scénář. Ten to odmítl a role byla nabídnuta Emílii Vášáryové, už v roce 1996, kdy za ní Hřebejk přišel do divadla a zeptal se ji, zda by v jeho novém filmu hrála. Emílie si přečetla scénář a řekla, že v tom bude hrát klidně i zadarmo (film se v té době potýkal s finančními potížemi). 

Inspirováno reálnými lidmi 

Postavy jsou inspirovány reálnými lidmi.

Ačkoli se v knihách a filmech často říká, že podobnost s reálnými osobami je čiště náhodná, tady tomu tak není. 

-Postava tatínka Šebka je inspirována otcem autora knižní předlohy Petra Šabacha.

-Postava otce Krause je inspirována pro změnu dědečkem scenáristy Petra Jarchovského.

-Autor knižní předlohy „Hovno hoří!“ Petr Šabach vycházel při psaní z příhod, které skutečně v mládí zažil (narodil se roku 1951, takže v 68 mu bylo 17 let). Přiznal také, že filmová postava malého Péti je právě on sám jako pozorovatel tehdejších událostí. Své zážitky ve scénáři filmu zužitkoval i Jan Hřebejk. 

-Dům rodiny Šebkových a Krausových se nachází v ulici Schodová, hned vedle ulice Před Cibulkami. Domov mládeže 1. Máje najdeme na rohu ulic U Sanopzu a U Malvazinky, v reálu zde sídlí Centrum plastické a estetické chirurgie.

-Scéna, kde diverzant s koženou brašnou vjede s motocyklem do jezírka, protože nebyl čas ptát se "Kdo je kdo?", byla natáčena koncem léta v Prokopském údolí.

-Škola, ve které učil Saša Mašlaň, je ve skutečnosti Fakulta tělesné výchovy a sportu v pražských Vokovicích. Budova této školy se objevila i ve filmu Šakalí léta.

Scénář se měnil 8x

Ve filmu je spousta improvizací.

Málokterý film jede podle scénáře, v Pelíšcích tomu nebylo jinak.

-Věta: "A skláři nebudou mít co žrát," kterou pronesla babička Stella Zázvorková, původně ve scénáři vůbec nebyla. 

-Památnou větu: „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel,“ kterou křičí Jindřich Kraus z okna, nebyla ve scénáři a není ani v knize. Tuto památnou hlášku navrhl Jiří Krejčík. Ten ji sám v osmašedesátém zařval do vrat ruských kasáren. Ani to ovšem nebyl jeho původní nápad. Heslo vymyslel herec a malíř Josef Hlinomaz, který ho v osmašedesátém namaloval na svůj obraz.

-S „nabídkou kvalitního sexu“ a erotickou předehrou se skleněným těžítkem přišel Jaroslav Dušek, který při natáčení často improvizoval. Ani tato fráze nepochází od scenáristů. Eva Holubová se navíc nechala slyšet, že měla při natáčení raději dvoje kalhotky, protože u Jardy Duška člověk nikdy neví, co ho napadne. 

-Když Saša potká starého Krause na chodbě a zeptá se ho: „Hledáš někoho, soudruhu?“, Kraus ho přetáhne holí. Tato scéna ve filmu neměla být. Jiří Kodet měl říct: "Nic, děkuji vám.". Když se ale poté Hřebejk se svými kolegy dívali na výledek, řekli si: "A proč by ho nepraštil?". Při natáčení scény se však stala nemilá věc, Kodet dal Duškovi takovou ránu, že měl několik dní ohromnou modřinu. 

-Ve scéně, kdy Šebek předvádí, jak se správně pije vodka v zákopu, tak řekne: "Maršal Malinovskij!"  Bratr Václav zděšeně vykřikne: "Brašulee!"  Tyto repliky také nebyly ve scénáři.

-Scéna, kdy strejda Václav zapíchne hořící prskavku do vlasů Šebkové je improvizací Bolka Polívky a reakce Simony Stašové reálné zděšení. 

Tušili jste, že…?

Pelíšky jsou plné zajímavostí a mají přesah i do reálného světa. 

-Dle názvu filmu byla pojmenována 60 % starorežná vodka  „Pelíškovka“.

-Ve scéně, kdy se hádají bratři Šebkovi o velikosti medvěda kodiaka, má pravdu otec Šebek. Kodiak dorůstá velikosti kolem 3,2 metru. Když se postaví na zadní a zvedne přední tlapy, tak doopravdy dosáhne výšky až 4 m.

-Píseň "Slunečný hrob" od kapely Blue Effect, kterou slyšíme ve filmu, byla za komunistů zakázána, a to kvůli věnování Janu Palachovi. Obnovenou popularitu této písni přinesl právě film Pelíšky. 

-Miroslav Donutil, herecký představitel otce Šebka, neopomněl zdůraznit, že v příštím filmu už přijme pouze roli generála. Po poručíkovi v Černých baronech (1992), nadporučíkovi v Tankovém praporu (1991) a majorovi v Pelíšcích to byl podle něj naprosto logický postup. 

-Simona Stašová neměla ve filmu žádnou paruku, účes byl skutečně vytvořen z jejích vlastních vlasů.

Všimli jste si těchto chyb?

Ve filmu je možno zaznamenat několik chyb.

Chyba se vloudí naprosto všude a ani Pelíškům se to nevyhlo. 

-Těsně před scénou „Víš co Sašo, jdi do prdele,“ projede vzadu v ulici bílá Škoda Favorit, vyráběná až od roku 1988.

-Scéna, kdy si Šebek zapálí panáka vodky a vyplivne plamen, se nacvičovala celý den. Hercům při ní asistovali pyrotechnici, protože nešlo o nic bezpečného. Po několika hodinách tréninku konečně režisér přišel na to, jak scénu udělat tak, aby Donutil nevzplál. Za Donutilem stál asistent režie, který nebyl v záběru a držel hořící svíčku. Když Donutil plamen vydechoval, asistent do plamenu svíčky fouknul lak na vlasy. Ačkoli je tato scéna provedena takřka dokonale, při zpomalení filmu si můžete všimnout kousíčku plamenometu za hercovou hlavou. 

-Major Šebek by měl mít na vojenské čepici, zvané brigadýrka, zlaté šňůrky, nikoli hnědé koženkové pásky. Takové nosili jen „záklaďáci“, a to až o několik let později. 

-V Elienově bytě je vidět plakát k filmu Muž, ktorý miloval Kočičí tanec, jenže tento film vyšel až v roce 1973, tedy pět let po ději Pelíšků.

-Ve scéně, kdy Saša přichází k Evě na Vánoce, přešlapuje na rohožce ve vzorovaných ponožkách. O chvíli později na gauči má však ponožky jednobarevné.

-Když Šebek zkouší, jak dlouho se mu podaří vydržet pod vodou, tak sleduje kapra vpravo, ale když se vynoří z vody, stojí u pravého okraje vany a kapr je nalevo od něj. 

Podívejte se na video Šípu. 

Sdílej článek:
Autor: Veronika Lišková
Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 800 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Referent majetkové správy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč, mzda max. 25330 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika vykonávané práce:, "zajišťování správy majetku organizace nebo majetku státu ve vymezené působnosti, jeho nabývání, uchovávání, prodeje nebo jiných forem dispozice,, "zpracovávání podkladů, pro inventarizaci majetku, účastní se fyzické inventarizace, "zastupování na úseku skladového hospodářství , "zajišťování provozu pokladny v působnosti územního odboru včetně evidence pokutových bloků , "zajišťování interní kontroly faktur a čerpání rozpočtu, "k pracovnímu místu se váže povinnost uzavřít dohodu o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování, , Způsob kontaktu: životopis zasílat na e-mail. Pracoviště: Hasičský záchranný sbor moravskosl. kraje úz. odb. karviná, Ostravská, ďż˝.p. 883, 733 01 Karviná 1. Informace: Novotná, +420 596 302 401/724 178 641. Výroba - Výroba Vedoucí provozu v ostatních zařízeních 35 000 Kč Vedoucí provozu v ostatních zařízeních Vedoucí provozu - Drůbežárna Semechnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním strukturovaného životopisu na e-mail dzv.rk@unet.cz nebo osobně dle telefonické domluvy., - SŠ, - řidičský průkaz sk. B, - základní znalost práce na PC, - povědomí o systémech kvality (ISO, IFS), - manažerské a řídící schopnosti (vedení provozu 15 - 20 zaměstnanců), - společenská a nekonfliktní osobnost, - časová flexibilita, obchodní schopnosti - komunikace s dodavateli i odběrateli, - spolehlivost, zodpovědnost, systematičnost, ochota vzdělávat se, - smluvní plat + čtvrtletní prémie, - mobilní telefon, služební automobil, zaměstnanencké benefity.. Pracoviště: Džv rychnov nad kněžnou a.s. - semechnice, 518 01 Dobruška. Informace: Tomáš Jedlička, +420 602 646 690. Obchod - Obsluha čerpací stanice Stránčice 26 000 Kč Na čerpací stanici KM Prona u Stránčic na 15. km dálnice D1 na sjezdu na Velké Popovice, přijmu prodavačku. Práce na směny minimálně ve dvojici, denní/noční, krátký/dlouhý týden. Možné i na brigádu.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.