Šíp.deník.cz

ČESKÁ musherka v cíli závodu Finmarkslopet

Česká závodnice krmí na trase věrnou husky Kačenku, která v závěru závodu vedla celé psí spřežení. Ostatní psi odpočívají vyčerpaní pod dekami...
Česká závodnice krmí na trase věrnou husky Kačenku, která v závěru závodu vedla celé psí spřežení. Ostatní psi odpočívají vyčerpaní pod dekami...
Zdroj: Šíp
Sdílej článek:

JABLONEC NAD NISOU - Neuvěřitelné! Musherka Jana Henychová (37) z Horního Maxova dojela včera ve 4 hodiny ráno se svými osmi sibiřskými psy husky do cíle nejdelšího a nejnáročnějšího evropského závodu psích spřežení Finmarkslopet v Norsku. Trať dlouhou 1060 km zdolala za 8 dní a 16 hodin jako první Češka a jediná žena z jihu Evropy.

Norové si z ní v dobrém dělali legraci a přezdívali ji "bábovka z jihu". Jana ale všem ukázala, co žena z malé země na jihu dovede. Vyjela v sobotu 7. března se 14 husky a postavila se tak na start po boku nejlepších musherů na světě. V drsné norské krajině daleko od civilizace překonala statečná závodnice obrovskou únavu i pocit osamění, kdy už ztrácela důvěru sama v sebe.

Náročnost terénu a extrémní počasí všichni psi nevydrželi, šest jich odpadlo a Jana je musela předat pomocníkům na kontrolních bodech.
"Mám obrovskou radost. Dojela jsem, protože jsem věřila mým psům a oni zase mně," řekla Jana po dojezdu do cíle. "Jsme jeden tým a tento vztah se buduje roky."

Závodu se zúčastnilo 36 musherů se psími spřeženími a pouze sedm týmů bylo odjinud než ze Skandinávie. Pět týmů závod vzdalo. Nejlepší musheři světa nad výkonem mladé ženy z ČR oněměli. "Bábovka z jihu" už jí neříkají. Získala si u nich obrovský respekt, uznání a obdiv. A to vyjadřují všichni lidé, kteří její výkon sledovali.

Josef Smola

Postřehy Jany Henychové z trati závodu
Je tu strašná zima, tak minus 30 stupňů Celsia, všechno se zalepilo. Snažím se rozehřát sníh, abych mohla dát psům nažrat a napít a dopřát jim tříhodinový odpočinek.
V noci se nám jede docela dobře. Ráno pak koukám kolem sebe, kudy to vlastně jedeme, vypadá to jako měsíční krajina s vrstvou ledu, prostě konec světa.
Kolem druhé hodiny ráno jsem se psy zažila kritické chvíle. Na vrcholcích kopců bylo minus dvacet a přišel silný vítr. Obrovská vánice ve tmě, nebylo nic vidět, tápali jsme a hledali trať, několikrát jsme se vraceli, to byla krize. Pejskové ale vydrželi a pak už běželi svižným tempem dál.

Jana Henychová se psím spřežením při tréninku v Horním Maxově na Jablonecku.

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů