Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

ČTVRTEČNÍ PŘÍLOHA - Kultura

Sdílej článek:

Filmové premiéry, perličky ze zákulisí a rozhovor s hvězdným producentem Guillermem del Toro - to vše najdete v dnešní příloze.

Premiéra týdne

Sirotčinec (Španělsko)

O čem to je: Laura strávila nejkrásnější roky svého dětství v sirotčinci na břehu moře. I proto ho po třiceti letech koupila, aby budovu spolu se svým manželem opravila a znovu otevřela pro nemocné a invalidní děti. Jenže nové prostředí probouzí v jejich sedmiletém Simonovi zvláštní představivost. Rodiče jeho hry s neviditelnými kamarády znepokojují. A když při jedné z nich záhadně zmizí, Laura požádá o pomoc parapsychologa. Záhadu, jíž je dům obklopen, musí za každou cenu odhalit.

Klady: Vynikající horor založený na houstnoucím napětí vyplývajícím z přesvědčivé psychologie postav. Strhující herecký výkon Belén Ruedy v roli Laury. Její proměna z milující matky v ženu propadající postupně šílenství při hledání syna je na Oscara.

Zápory: I když režisér Juan Antonio Bayona prokázal na debutanta mimořádné režijní mistrovství, některým hororovým klišé se přece jenom nevyhnul. Ta však padají spíš na vrub scénáristy Sergio G. Sáncheze, dalšího z pozoruhodných debutantů tohoto filmu.

Jako co to je: Ti druzí, Neviňátka, Kruh.

Ze zákulisí: Když Belén Rueda četla scénář, byla sama doma, třásla se strachy, ale nemohla přestat číst. Během natáčení zhubla více než 8 kg. Na konci některých scén jí celý štáb spontánně aplaudoval. Natáčelo se na panství Partarríu v Llanes v Asturias, po čtyřech týdnech se štáb přesunul do Barcelony, aby tu ve velké továrně dokončil posledních 10 týdnů natáčení.

Sirotčinec

Hanzlík točí komedii
Po několikaleté přestávce se vrací do českého filmu Jaromír Hanzlík. V komedii režiséra Roberta Sedláčka Muži v říji hraje jednu z hlavních rolí. Snímek vypráví o obyvatelích vesnice žijících přípravou na Mistrovství Evropy ve vábení jelenů.
Vetchý loví ticho
Ondřej Vetchý objeví při natáčení zpěvu ptáků nebezpečnou sektu. O jejích zvycích leccos ví dívka Milka, se kterou se v příběhu Lovec vodního ticha setká. Hraje ji Petra Nesvačilová. Televizní film bude Milan Cieslar natáčet do 28. srpna.
Zamíří Quentin Tarantino do Čech?
Společnost Stillking Films, která se podílela na natáčení bondovky Casino Royale, oslovila Quentina Tarantina. Přesvědčuje slavného režiséra, aby připravovaný film Inglorious Bastards s Bradem Pittem a Leonardem DiCapriem natočil u nás.

Premiéry

VALL-IO čem to je: Píše se rok 2700 a VALL-I neboli Víceúčelově Automatický Likvidační Lisovač - Imunizátor plní úkol. Zbavuje planetu Zemi znečištění, zatímco se lidstvo vydalo na vyhlídkovou plavbu vesmírem. Jediným společníkem je mu šváb Hal. Robot trpí drobnou poruchou - vyvinula se u něj osobnost. Romantický VALL-I sní o krásné robotce. Když se nakonec setká s bytostí jménem EVA čili Environmentálně Vyhledávací Autosonda, která na Zemi přistane, prožije dobrodružnou cestu napříč galaxií, o jaké se mu ani nesnilo.

Klady: Vtipný i dojemný příběh dokáže vyvolat úplně stejné emoce jako hraný film. Bezkonkurenční technologie i animace.

Zápory: Film je roztomilý a mravokárný, ale někdy tvůrci zbytečně tlačí na pilu. Což platí také o nejrůznějších citacích.

Jako co to je: Auta, Příšerky, s. r. o., Příběh hraček

Ze zákulisí: Režisér Andrew Stanton svěřil závěrečnou píseň Peteru Gabrielovi. Autorem hudby je Tom Newman, jehož strýc Lionel složil Hello Dolly, muzikál, který se VALL-I tak oblíbil.

Robotka EVA (vlevo) převezme iniciativu a VALL-I se nestačí divit.

Konečně spolu


O čem to je: Devětatřicetileté učitelce z New Yorku April Epnerové sdělí muž Ben, že jejich manželství byl omyl a odchází. Opuštěná a šokovaná žena získá pocit, že rozchodem přišla o poslední šanci pořídit si vysněné miminko. K tomu umírá její adoptivní matka a April se setká se svou biologickou matkou, výstřední Bernice. Naštěstí to vypadá, že najít ztracenou životní rovnováhu jí pomůže Frank, rozvedený otec jednoho z Apriliných žáků.

Klady: Oscarová herečka Helen Huntová se projevila jako zručná režisérka. Mnohokrát omleté téma zpracovala svižně a vtipně. Její vedení herců je až na jednu výjimku vynikající.

Zápory: Tempo v závěru poleví, obsah se rozplizne. Jako by se tvůrci nedokázali rozhodnout, o čem chtěli vyprávět. Jestli o vztahu dcery a matky, ženy a jejích partnerů nebo budoucí matky a vysněného dítěte? A Bette Midlerová výstřední Bernice přehrává.

Jako co to je: Jsem do tebe blázen

Ze zákulisí: Helen Huntová ve svém režijním debutu inspirovaném románovým bestsellerem Elinor Lipman obsadila do role trpělivého gynekologa spisovatele Salmana Rushdieho.

Helen Huntová v roli April s Colinem Firthem jako Frankem a Matthewem Broderickem (zcela vpravo), který ztělesnil Bena. Postavu gynekologa Masaniho si zahrál Salman Rushdie.

Seznamte se s Davem


O čem to je: Posádka vesmírné lodi Dave, která má lidskou podobu, přiletěla na Zemi odčerpat vodu, aby zachránila vlastní planetu. Kapitána však srazí matka malého vášnivého astronoma Joshe autem. Žena a mimozemšťan se do sebe zamilují.

Klady: Komické výstupy Eddieho Murphyho

Zápory: Fekální humor

Zajímavost: Eddie Murphy má ve filmu netradiční dvojroli. Hraje vesmírnou raketu Dave i jejího stejnojmenného kapitána.

Eddie Murphy jako vesmírná raketa (vpravo) i její kapitán


Guillermo del Toro: Nejlepší je producent, který nepřekážíPůvodem mexický režisér, scenárista, herec a producent Guillermo del Toro natáčel dva ze svých filmů, Blade 2 a Hellboy, i v Praze. Nejvíce ceněným snímkem jeho filmografie je ale Faunův labyrint, který mu kromě cen ze Španělska, Velké Británie a mnoha dalších zemí vynesl i nominaci na Oscara. Naposledy se ujal produkce hororu Sirotčinec, celovečerního debutu španělského režiséra Juana Antonia Bayony.

Co vás přimělo produkovat film neznámého debutanta?
Juana Antonia znám od roku 1992 a sleduji jeho kariéru od samého začátku. Vždycky jsem ho obdivoval jako režiséra krátkých filmů. A pokaždé jsem mu říkal: "Kdykoliv budeš potřebovat pomoc se svým celovečerním debutem, rád u toho budu." A tak tenhle film nejen produkuji, ale navíc i prezentuji.

Jaký je v tom rozdíl?
Myslím, že produkce je jako randění, ale prezentování je jako manželství. Když prezentujete film, skutečně v něj věříte a slova "Dovolte mi, abych vám představil tento film" myslíte skutečně upřímně.

Čím si vás příběh Sirotčince získal, že jste v něj tak věřil?
Už když jsem ho četl, věděl jsem, že jsem našel něco výjimečného. Scénáře už čtu téměř 15 let. A nikdy se mi žádný nelíbil tak jako Sirotčinec Sergio G. Sáncheze. Nebyl jen efektním opakováním klasického žánru v plné zbroji: strašidelné domy, duchové a paralelní světy. Měl zvláštní hloubku. A musím říci, že jsem ohromen tím, jak perfektní film Juan Antonio natočil.

Říkáte, že režiséra Bayonu sledujete dlouho. Čím tak vyniká nad ostatními filmaři?
Upřímně řečeno, ještě jsem nepotkal filmaře, který by byl tak naprosto jedinečný, dobře připravený a vyspělý, a ke všemu tak mladý a na samém začátku své kariéry, jako je Bayona. Myslím, že ten chlápek je hříčkou přírody!

V čem konkrétně?
Má neuvěřitelný americký smysl pro vyprávění příběhu; ostatně obdivuje lidi, jako jsou Zemeckis, Spielberg a podobně. Ale bez pochyby je chlápkem, který má evropskou citlivost přehodnotit vypravěčský drive. To je velmi vzácné spojení.

Lišila se v případě Sirotčince vaše role producenta od jiných filmů, které jste rovněž produkoval?
Vždycky se snažím dát dohromady finance a vytvořit režisérovi takové podmínky, aby byl šťastný. A pak aplikuji lekci, kterou mne naučil Pedro Almodóvar, když se mnou koprodukoval Prince bez království. Řekl: "Nejlepší producent je ten, který tu není, když ho nepotřebuješ, ale je tu vždy, když ho potřebuješ." Tak se snažím nepřekážet, když mne Juan Antonio nepotřebuje.

Jak byste film Sirotčinec charakterizoval?
Je to jeden z nejkrásnějších příběhů o bolesti způsobené žalem, které jsem v poslední době viděl. Bayona nejen vytvořil příběh plný záhad a napětí; on dokázal s ohromnou péčí a přesností vytvořit silné drama vybroušené postavami a liniemi, které je vzájemně propojují. Sirotčinec je víc než jen pouhý napínavý thriller: jeho rytmus je bezvadný; jeho vizuální styl je výjimečný. Nespoléhá se na speciální efekty a má na snímky tohoto druhu neobvyklý citový obsah.

Belén Rueda naslouchá pokynům režiséra Juana Antonia Bayony během natáčení hororu Sirotčinec, který produkoval Guillermo del Toro.

Sdílej článek:

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.