Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

ČTVRTEČNÍ PŘÍLOHA - Kultura

Sdílej článek:

V dnešní příloze najdete jako každý týden filmové premiéry a rozhovor o tom, jak si užívala erotiku před kamerou Sandra Lehnertová.

Premiéra týdne

Rudý baron (Německo, Velká Británie)

O čem to je: Životopisný příběh barona Manfreda von Richthofena. Snímek jej zachycuje od chvíle, kdy v roce 1916 jako mladý pruský šlechtic odchází, stejně jako většina mladých mužů, do války. Díky své neohroženosti se z něj brzy stane obávané stíhací eso a s osmdesáti sestřely i vzor pro ostatní vojáky. Svůj stroj, trojplošník Fokker Dr.1, si nechá nabarvit na červeno a stává se postrachem všech protivníků. Náhodné setkání se zdravotní sestřičkou Kate mu ale otevře oči a on poznává barbarství války.

Klady: Výborně natočené scény leteckých bitev, i když na celovečerní film by jich mohlo být více. Velice přesvědčivý herecký výkon Matthiase Schweighöfera v roli barona Manfreda von Richthofena. Na výpravě je také znát, že se nijak nešetřilo.

Zápory: Děj filmu je příliš řídký. Milostný vztah Rudého barona s ošetřovatelkou Kate je nepřesvědčivý a závěrečné prohlédnutí Manfreda von Richthofena příliš násilné. Leteckých soubojů by film snesl mnohem víc a také mohl být napínavější.

Jako co to je: Tmavomodrý svět

Ze zákulisí: 19 dvojplošníků, tři jednoplošníky a spoustu vraků vyrobila česká Letecká amatérská asociace. Snímek se zčásti natáčel také v Čechách, konkrétně v zámeckém parku Veltrusy a u Národního muzea. Role polního maršála Hindenburga a císaře Viléma II. si zahráli čeští herci Josef Vinklář a Ladisla Frej. Pro film bylo použito 1100 uniforem a 950 civilních kostýmů.

Rudý baron
Premiéry


Ochutnejte Anglické jahody


Česká televize uvede na prvním programu už v sobotu Film o filmu Anglické jahody. V kinech bude mít celovečerní snímek premiéru 13. listopadu. Ale vzhledem k tomu, že se děj odehrává během jediného dne, 21. srpna 1968, právě dnes je ideální čas na malou ochutnávku.

O čem to je: Tomáš Sinek se večer bujaře rozloučí s dívkou Táňou a kamarády. Chystá se odjet na sběr jahod do Anglie. Jenže ráno je Praha vylidněná a žádné vlaky nejedou. Je 21. 8. 1968 a v ulicích ruské tanky. Tomáš nepovažuje situaci zdaleka za vážnou, a tak ho nějaký den zpoždění ani příliš netrápí. Toho srpnového rána se však radikálně změnily osudy tisíců lidí.

Jak okupaci prožili herci

Ivan Lupták, Tomáš
O 21. srpnu 1968 jsem do této doby věděl jen z hodin dějepisu, a to jen velmi zhruba, ze základní školy si nepamatuji vůbec, že bychom se o tom něco učili. A považuji to za hrubou chybu, že je tento mezník v novodobé české historii tak ignorován, podobně jako listopad 1989, o kterém dnešní mladá generace ví maximálně to, že se chodilo zvonit klíči na Václavské náměstí.

Viktor Preiss, otec
Mně bylo v tom osmašedesátém jednadvacet. Pamatuji si, že nás ty události zastihly v Itálii a chtěli jsme se se ženou vrátit domů, což nebylo úplně jednoduché. A ten mladý hrdina ve filmu je úplně stejně starý. Tak se na něj dívám s určitou nostalgií.

Nina Divíšková, babička
Točila jsem v Bratislavě Slávnosť v botanickej záhradě. V noci na 21. srpna mě probudilo bouchání na dveře s křikem: "Obsadili nás!" Já rozespalá, všichni vyděšení. Já se potřebovala dostat co nejdřív do Jeseníků, kde jsem měla dvě malé děti.

Vojáci sem přijeli plnit rozkazy, aniž jim pořádně rozuměli, a často ani netušili, jak moc poznamenávají životy lidí a země, kterou neznali a do níž byli jednou v noci prostě posláni.


Funny Games (USA)O čem to je: O prodlouženém víkendu si Anna s rodinou vyjede na svoji luxusní chatu. Když se později u vchodu objeví dva mladíci, Petr a Paul, s milými úsměvy a v rukavičkách, Anna s mužem Georgem a jejich synem Georgiem netuší, jak drsná hra na ně čeká. Fyzické i psychické týrání rodiny dvěma neočekávanými návštěvníky začne rychle nabírat obrátky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána.

Klady: Režisér si pohrává s publikem a násilnými scénami budí spíš divákovu představivost, než aby násilí přímo zobrazoval. Tvůrci při svém průzkumu, jak násilí ovlivňuje kulturu, šokují.

Zápory: Některé scény jsou až neúměrně protahovány. Po hodině a půl sugestivního thrilleru film náhle mění žánr, aby režisér zpochybnil vše, o čem předtím vyprávěl. Ne každý však jeho záměr pochopí.

Jako co to je: Hosté, Mechanický pomeranč

Ze zákulisí: Režisér Michael Haneke natočil v Americe a s americkými herci takřka totožný remake svého devět let starého rakouského původního filmu, nominovaného v Cannes na Zlatou palmu.

Naomi Watts jako Anna ještě netuší, jak brutální víkend ji čeká.

Máj (ČR)O čem to je: Krásná a smyslná Jarmila má poměr s mlynářem, ale když do kraje vtrhnou loupežníci, zamiluje se do mlynářova syna Viléma. On její lásku opětuje. Jarmila se však s mlynářem nerozejde a Vilém v žárlivosti soka zabije. Poté je popraven.

Klady: Výtvarně stylizované záběry

Zápory: Na hranici kýče

Zajímavost: Pro skupinu Support Lesbiens byla výzva napsat hudbu tak silná, že přerušili práci na vlastním nově vznikajícím albu.

Jan Tříska jako kat, poutník a vypravěč

Těším se na Máj
Obdivuji výtvarné cítění F. A. Brabce, a proto se těším na jeho film Máj. Taky jsem zvědavá na herecký výkon Matěje Stropnického. A stejně jako Máje se nemůžu dočkat hororu Funny Games. Uvádějí ho sice jako thriller, ale můj oblíbený herec Tim Roth v něm spolu s Naomi Wattsovou hrají zabijáky.

Eva Aichmajerová

Sandra Lehnertová: Erotiku před kamerou jsem si užívalaModelka Sandra Lehnertová debutuje spolu s dalším nehercem Matějem Stropnickým v hlavních rolích filmu Máj. Na motivy stejnojmenné básně Karla Hynka Máchy jej natočil F. A. Brabec. Lenertovou si vybral ze zhruba 600 dívek, které se přišly na casting ucházet o roli Jarmily. Sandra Lehnertová kromě češtiny hovoří výborně slovensky, anglicky a německy.

Jak jste se o konkurzu na roli Jarmily dozvěděla?
Zavolal mi pan Ladislav Ondráček z agentury Locall Casting, abych se o roli Jarmily ucházela. Měl mě ve své databázi ještě z dob před natáčením filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Tehdy jsem zkoušela prosadit se ve filmu poprvé.

Do Ondráčkovy databáze jste se ale dostala jak?
To je velmi dlouhá historie. Kdysi dávno jsem se zúčastnila soutěže Dívka roku. Tehdy v roce 2002 se konala různá kola a já postoupila až do kola republikového. Po něm se mi ozval fotograf z Uherského Hradiště. Pozval mě do ateliéru nafotit několik snímků. A díky této prezentaci mě pak na jeho webu objevil pan Ondráček.

Čím vás Máchův Máj tak přitahuje, že jste toužila zahrát si v jeho filmové verzi?
Ze střední školy jsme si všichni zapamatovali hlavně ten první verš. Teprve později jsem pochopila, že ta báseň je vlastně o milostném trojúhelníku.

Takže vás při četbě scénáře nijak nepřekvapilo, že filmová Jarmila spí s otcem i jeho synem?
To mě trochu zaskočilo. A taky jsem se zpočátku trošku bála erotických scén. Ale pan režisér Brabec mě ujistil, že je natočí velmi vkusně, sám prý nemá rád, když je v nahých scénách na plátně vidět úplně všechno.

Věřila jste mu?
Ano. Viděla jsem už předtím jeho Kytici, a věděla jsem tedy, že i erotika se dá natočit jemně.

S kým se vám lechtivé scény hrály lépe. Se zkušenějším Jurajem Kukurou, nebo se začínajícím Matějem Stropnickým?
S oběma. Nahota před kamerou mi nedělala žádné potíže, a milostné scény jsem si proto dokázala i docela užít.

Co vás nejvíc při natáčení překvapilo?
To jak se moje představa lišila od reálu. Nikdy jsem si při sledování filmu neuměla představit, kolik je kolem lidí. Odehrává-li se scéna například mezi třemi lidmi, nejsou v místnosti pouze ti tři, ale kolem je spousta lidí, kteří jsou tam potřeba a bez nichž by ten film vlastně vůbec nevznikl.

Před kamerou jste tedy neměla vůbec žádný problém?
Jeden ano. Role Jarmily je dost vážná a já jsem se zpočátku všemu smála.

Jaké byly vaše pocity, když jste film poprvé viděla?
Emoce byly tak silné, že jsem plakala. Od natáčení už uplynul rok a ve chvíli, kdy jsem uviděla ten krásný májový průvod, dostala jsem velkou chuť se tam vrátit a znovu tam být s těmi báječnými lidmi.

Mění se podle vás láska v průběhu věků?
Ne. Domnívám se, že i v dnešní době může být dívka jako Jarmila a prožít něco podobného. Opravdu si nemyslím, že by to byla jenom minulost.

Sandra Lehnertová v roli Jarmily ve filmu Máj

Programy a návštěvnost kin i perličky ze zákulisí najdete v dnešním tištěném vydání deníku ŠÍP!

Sdílej článek:
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.