Šíp.deník.cz

ČTVRTEČNÍ PŘÍLOHA - Indiana Jones a království křišťálové lebky - SPECIÁL

Indiana Jones
Indiana Jones
Zdroj: Šíp
Sdílej článek:

Dnešní speciální příloha vám přináší mnoho zajímavostí, faktů a perliček o novém filmu Indy Jonese.

Indiana Jones a království křišťálové lebky

O čem to je:

Nejnovější dobrodružství Indyho začíná na Jihovýchodě v roce 1957 - v době vrcholící studené války. Indy a jeho společník Mac o vlásek uniknou nemilosrdným sovětským agentům. Když se profesor Jones po návratu domů na Marshallovu univerzitu dozví od děkana, že je na přání vlády kvůli svým podezřelým aktivitám propuštěn, přijme nabídku mladého vzdorovitého Mutta. Tomu zavolala matka z Peru, aby Indyho vyhledal. A Muttovu návrhu se nedá odolat. Když prý mu profesor pomůže s osobními věcmi, pravděpodobně objeví jeden z nejsenzačnějších archeologických nálezů - legendární křišťálovou lebku.

Jenže brzy po příjezdu do divoké peruánské džungle zjistí, že vzácnou relikvii hledají i sovětští agenti v čele s ledově chladnou Irinou Spalko. Sověti jsou přesvědčeni, že lebka jim pomůže ovládnout svět, pokud rozluští její tajemství. Indy a Mutt tedy musí najít způsob, jak uniknout nemilosrdným Sovětům, rozluštit nesrozumitelné tajemství, poprat se s nepřáteli a "přáteli" s pochybnými cíli a ze všeho nejvíc zabránit tomu, aby se kouzelná křišťálová lebka dostala do nesprávných rukou.

Klady:

Výborně rozehraný poutavý příběh s přesným dávkováním humoru a napětí. Chemie mezi Indym a Rafanem funguje stejně spolehlivě jako ve "Trojce" mezi Harrisonem Fordem a Seanem Connerym v roli Indyho otce. Rokenroly Elvise Presleyho a Billa Haleyho skvěle dokreslují atmosféru.

Zápory:

V poslední třetině film ztrácí dech, vtipné scény a hlášky nahrazuje množstvím trikových scén. Ani zánik mayského města, natož start létajícího talíře do děje příliš nezapadají. A závěrečný happyend působí jako z jiného filmu. Jediný vtipný výjev s Indyho kloboukem předchozí dobrý dojem nezachrání.

Ze zákulisí:

Natáčení začalo na ranči Ghost, severně od Santa Fé ve státě Nové Mexiko. Potom se přesunulo na vylidněnou poušť do Demingu, kde hangáry letecké základny z druhé světové války sloužily jako lokace pro úvodní scény. Poté byla pro Marshallovu univerzitu, jejíž interiéry byly do prvních třech dílů natáčeny v Londýně, využita prestižní univerzita v Yale.

xteriéry pro nejdůležitější a nejnáročnější scény odehrávající se v neproniknutelné peruánské džungli našli filmaři po marném hledání v Mexiku, Guatemale, Jižní Americe i Portoriku nakonec na severojižní Havaji. Právě tam, kde vznikal úvod Dobyvatelů ztracené archy. Většina scén byla natočena v kalifornských filmových studiích.

Království křišťálové lebky má malý rekord, bylo natáčené v pěti různých studiích, zatímco předchozí díly byly kompletně natočené jen v londýnských ateliérech.

Harrison Ford jako Indiana Jones s Muttem v podání Shii LaBeoufa a Macem, kterého hraje Ray Winston.

Hrdinové a padouši

INDIANA JONES - gentleman i tvrďák, vědec i muž cti s fobií z hadů.
HARRISON FORD v hlavní roli chtěl být co nejméně nahrazován dvojníkem, proto před natáčením tvrdě trénoval a nakonec všechno běhání, skákání a honění po džungli zvládl sám.

RAFAN WILLIAMS - napomádovaný frajírek, který si permanentně utahuje z Indyho věku. Dobrodružství v Peru mu zprostředkuje šokující odhalení, které otřese jeho životem.
SHIA LABEOUF během kaskadérských scén zašpinil a potrhal celkem třicet bund, které měl pro natáčení ušité. Postava Mutta byla inspirovaná Marlonem Brandem ve filmu Divoch. I proto je Muttova rebelská povaha podtržená právě koženou bundou a motorkářskými botami.

IRINA SPALKO - všehoschopná ruská agentka, jejímž úkolem je nalézt křišťálovou lebku. Nezastaví se před ničím, aby dosáhla svého.
CATE BLANCHETT hraje vůbec poprvé zápornou postavu, a to hned hlavního padoucha. Předlohou pro originální vzhled uhrančivé agentky Iriny se jí stala filmová hvězda třicátých let Marlen Dietrich.


Steven Spielberg: Indiana Jones je podle Forda prý moudřejší


Steven Spielberg a George Lucas vymysleli postavu profesora archeologie Indiany Jonese během dovolené na havajské pláži. První snímek Dobyvatelé ztracené archy byl trhákem roku 1981 a získal pět Oscarů. I když úspěšné byly i další dva díly, Spielberg se už k postavě Indyho nechtěl vrátit. Přesto má dnes po devatenáctileté přestávce celosvětovou premiéru čtvrté pokračování nazvané Indiana Jones a království křišťálové lebky.

Čtvrté pokračování filmů o Indianu Jonesovi jste prý už nechtěl natáčet. Proč?
Jenom pro upřesnění, já sám ty filmy nenazývám filmy o Indianu Jonesovi, ale filmy o dobyvatelích podle prvního dílu Dobyvatelé ztracené archy.

Tak proč už vás nelákalo točit o dobyvatelích?
Byl jsem přesvědčený, že čas Indiany Jonese navždy skončil. Natočil jsem ho, jak na koni odjíždí do západu slunce, čímž se pro mne jeho příběh uzavřel. Svým způsobem jsem tomu byl rád. Spousta lidí s tím ale smířena nebyla.

Kdo vás nakonec přivedl ke změně názoru?
Byl to Harrison Ford, kdo mě a Lucase přesvědčil, abychom vymysleli další dobrodružství. Dohodli jsme se, že další film vznikne jen, pokud se nám podaří zachovat úroveň předchozích filmů. Poslední snímek vznikl hlavně zásluhou Forda a pochopitelně díky fanouškům.

Proč to ale trvalo tak dlouho?
Devatenáct let jsme se snažili najít vhodný scénář. Všichni jsme se ihned shodli na tom, že i Indiana Jones musí zestárnout. A podle Forda je nejen o devatenáct let starší, ale i moudřejší.

Jak to děláte, že jsou filmy ve vaší režii tak úspěšné?
Mnohem důležitější než moje režírování, než všechny scénáře, které byly napsány, troufám si říct že důležitější než všechny tyto části dohromady, je fakt, že filmy o Indym by nikdy nebyly tak úspěšné, kdyby hlavní postavu nehrál Harrison Ford.

Je podle vás Království křišťálové lebky nejlepším ze všech filmů o Indym?
Nesnažil jsem se udělat větší nebo lepší film. Chtěl jsem, aby i Království křišťálové lebky mělo stejnou atmosféru jako předešlé díly, které mají filmoví fandové rádi.

Můžete prozradit nějakou pikantnost ze zákulisí natáčení?
Indiana Jones se jak známo patologicky bojí hadů. Na rozdíl od Dobyvatelů ztracené archy, kde jich byly tisíce, je v Království křišťálové lebky jen jeden, zato pořádný. Během natáčení jsme měli k dispozici dva ohromné pythony. Byly podle mě nádherní, i když podle Indiany Jonese rozhodně ne. Kromě skutečného hada se ale ve filmu objevuje i jeho gumová replika

Co byste vzkázal fanouškům Indiany Jonese?
My jsme Indianu Jonese vymysleli, ale on patří světu. My jsme nyní už jen opatrovníci. Našim úkolem je novým dílem nejen nezklamat fandy, kteří s Indym vyrostli, ale představit ho i dalším divákům, kteří ho doposud neznali."

Rodinka konečně pohromadě aneb Harris Ford, Shia LeBeouf a Karen Allen.


Historie Indiany Jonese ve filmu

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Indiana Jones, archeolog dovedně se ohánějící bičem, je v roce 1936 vládou Spojených států pověřen, aby našel legendární Archu úmluvy. Desku s Desaterem přikázání se zvláštní mystickou sílou chtějí totiž pro své nekalé cíle zneužít nacisté. Indy uzavře spojenectví s odvážnou dívkou Marion Ravenwood a tato dvojice při pátrání a snaze získat Archu úmluvy prožívá jedno dobrodružství za druhým.

Náboženství: Archa úmluvy souvisí s judaismem.

Indiana Jones a chrám zkázy (1984)

Volné pokračování Dobyvatelů ztracené archy, i když děj se proti nim odehrává o rok dříve, tedy v roce 1935. Indiana Jones se v šanghajském klubu Obi-Wan zaplete s bossem čínských gangsterů. Při útěku s sebou vezme zpěvačku Willie Scott a pomáhá mu i chlapec Kulatý Kraťas. Trojice se dostane do zbídačelé indické vesnice, kde musí místním obyvatelům vrátit magické kameny Šankara. A také jejich unesené děti. Obojí zadržují šílení vyznavači kultu bohyně Kálí v chrámu zasvěceném této bohyni.

Nábožensky: Kameny Šankara souvisí s hinduismem.

Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989)

Původně Indiana Jones pátral po svém otci uneseném v roce 1938 nacisty. Když při jeho osvobozování zjistí, že otec ví, kde se skrývá svatý grál, vydají se za ním oba Jonesové společně do chrámu na turecko-syrských hranicích. Při mnoha společných dobrodružstvích k sobě pozvolna nacházejí cestu a v závěru se věčně rozhádaní otec a syn konečně sblíží.

Nábožensky: Svatý grál souvisí s křesťanstvím.

Indiana Jones má fobii z hadů.

Jak šel čas

1973 - George Lucas vymyslel postavu dobrodružného archeologa, který prožíval svá dobrodružství ve 30. a 40. let. Pojmenoval ho podle svého psa Indiana Smith.
1977 - Při stavbě hradů z písků na havajské pláži vymýšlejí Lucas společně s režisérem Stevenem Spielbergem nejnemožnější dobrodružství Indiany Smithe a dohodnou se, že hrdinu přejmenují na Indianu Jonse a námět nechají vypracovat Lawrenci Kasdanovi.
1980 - Režisér Steven Spielberg začíná natáčet film Dobyvatelé ztracené archy nejdříve ve Francii a později v Tunisku, na Havaji a v anglických studiích Elstree.
1981 - Dne 12. června mají Dobyvatelé ztracené archy premiéru v amerických kinech a 30. července ve Velké Británii.
1983 - Na Srí Lance začíná režisér Spielberg natáčet volné pokračování Dobyvatelů ztracené archy s názvem Indiana Jones a chrám zkázy.
1988 - Steven Spielberg natáčí ve Španělsku, v Benátkách, v Jordánsku a ve studiích Elstree třetí pokračování Indyho dobrodružství nazvané Indiana Jones a poslední křížová výprava.
1989 - Indiana Jones a poslední křížová výprava má 24. května premiéru v amerických kinech, do britských vstupuje 30. června.
2007 - Dne 18. června začíná po osmnáctileté přestávce natáčení filmu Indiana Jones a království křišťálové lebky.
2008 - Světovou premiéru má dnes v kinech celého světa včetně českých biografů film Indiana Jones a tajemství křišťálové lebky.


George Lucas a Steven Spielberg

Křišťálová lebka z Akatoru


Podle žijících indiánů byla lebka používaná nejvyššími knězi k přivolání smrti. Podle mnoha hypotéz je křišťálová lebka jednou ze třinácti proslulých lebek. Každá z nich má zvláštní vlastnost a ten, kdo je bude mít pohromadě všechny, získá tyto mimořádné vlastnosti najednou. Původ lebek je nejasný, podle mnoha odborníků jde o pozůstatky z bájné Atlantidy.

Jednu z nich našla Anna Mitchell-Hedges, sedmnáctiletá dcera známého britského dobrodruha F. A. Mitchella-Hedgese, při zkoumání ruin mayského chrámu v Lubaantunu v honduraské džungli (dnešní Belize) v roce 1924. Když se lebky vytesané z jednotného bloku křišťálu dotkla, zažila prý zvláštní pocity. A pokaždé, když si v noci položila lebku blízko hlavy, se jí zdály živé sny o mayských indiánech žijících před mnoha tisíci let. Stáří lebky bylo odhadnuto na 3600 let. Anna Mitchell-Hedges lebku vlastnila až do své smrti roku 2007. Bylo jí sto let.

Festivalová předpremiéra filmu na 61. MFF v Cannes


Známé letovisko na francouzském Azurovém pobřeží už během nejvýznamnějšího světového mezinárodního filmového festivalu zažilo ledacos. Ale zájem diváků i novinářů o dvě předpremiérové projekce snímku Indiana Jones a tajemství křišťálové lebky překonal v neděli veškerá očekávání.

Zoufalí diváci před beznadějně vyprodaným kinem Grand Theatre Lumiere postávali s transparenty Dám za lístek na Indianu Jonese cokoli. A novináři, dámy i pánové, se u vchodu po hodině a půl čekání doslova rvali, aby se dostali dovnitř na co nejlepší místa. I účast tvůrců byla na Riviéře hojná. Kromě režiséra Stevena Spielberga a spoluproducenta filmu George Lucase přiletěli podpořit film i herci Harrison Ford, Cate Blanchett, Karen Allen a Shia LaBeouf.

Původně měl Indiana Jones a království křišťálové lebky festival zahajovat, ale tvůrci chtěli, aby byl film uveden blíže datu dnešní světové premiéry.

Film Indiana Jones a království křišťálové lebky představili v předpremiéře na 61. MFF v Cannes (zleva) Cate Blanchett, Harrison Ford, Steven Spielberg, Karen Allen, George Lucas a Shia LaBeouf.

Aféry provázely natáčení snímku



Tyler Nelson, který dostal malou roli díky taneční průpravě a ruským předkům, porušil smlouvu o mlčenlivosti. Novináři se díky němu dozvěděli, že je Indiana Jones v zajetí Rusů postaven před rozhodnutí - buď jim vydá křišťálovou lebku, nebo oni zabijí Marion. A Indy se samozřejmě vzdá. Rozzuřený Lucas donutil média rozhovor s Tylerem stáhnout a neméně naštvaný Spielberg s ním chtěl všechny scény vystřihnout.

Další problém řešila produkce s ukradenými fotografiemi a materiály z natáčení čtyřky. Někdo se totiž vloupal do počítače, kde měla produkce více než 2500 fotek a podrobné informace o rozpočtu. A svůj lup hodlal zloděj výhodně zpeněžit. Blogger, kterému jej nabídl, ale informoval štáb i policii. A ta na předem domluveném místě předání zloděje zatkla.

INDIANA JONES se vrátí v pátém dílu



George Lucas, producent a duchovní otec Indiany Jonese, na tiskové konferenci po uvedení Království křišťálové lebky na 61. MFF v Cannes připustil, že by mohl vzniknout i pátý díl. V něm by se hlavní dvojice v podání Harrisona Forda a Shii LaBeoufa měl objevit v podobné akci jako dvojice Ford a Sean Connery v třetím díle. Pouze s tím rozdílem, že nestárnoucí Harrison Ford by tentokrát měl roli spíš vedlejší a žezlo by začal předávat svému nástupci.

Řekli o čtvrtém dílu
Harrison Ford:
I když jsem točil spoustu jiných zajímavých filmů, jsem moc rád, že jsme udělali další díl o Indym, už jen proto, že je to velká zábava.
George Lucas:
Styl je stejný, humor je stejný. Všechno je stejné, včetně letitých přátelských vztahů mezi tvůrci, jež jsou silnější než kdy dříve.
Cate Blanchett:
Ve skrytu duše jsem si vždy přála hrát ve filmu o Indianu Jonesovi. Na základní škole všechny mé kamarádky toužily, aby je Harrison Ford políbil, ale já jediná si přála Harrisonem Fordem být. Přesněji - být Indianou Jonesem.

Jak si na Tajemství křišťálové lebky lámali zuby scenáristé



1992 - George Lucas najímá scenáristu Jeba Stuarta, aby napsal námět ke čtvrtému dílu Indiany Jonese, i když původně neměl v úmyslu se k natáčení filmových dobrodružství Indyho vracet.

1995 - Jeffrey Boam, scenárista Poslední křížové výpravy, je najat Lucasem, aby napsal zcela nový scénář. Jenže Stevenu Spielbergovi ani Harrisonu Fordovi se nelíbí, prý se příliš podobal předchozím příběhům.

2001 - I když nic oficiálního nebylo publikováno, z kuloáru uniklo, že o scénář se pokusili i oscaroví tvůrci Stephen Gaghan - Oscar za Traffic - Nadvládu gangů a Tom Stoppard - Oscar za Zamilovaného Shakespeara.

2002 - Další verzi scénáře píše Frank Darabont, tvůrce filmů Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle. Dostane úkol rozvinout jeden z Lucasových námětů.

2004 - V lednu Darabont po intenzivní práci odevzdává svůj scénář. O ději není nic známo, jenom že se odehrává v 50. letech. Spielbergovi se scénář líbí, Lucasovi ne. Zklamaný Darabont od projektu ustupuje.

2006 - V lednu Harrison Ford prohlašuje, že pokud nebude film natočen do roku 2008, měli by tvůrci na čtvrtý díl zapomenout. Spielberg se do práce na scénáři pouští společně s Davidem Koeppem, scenáristou Jurského parku i Války světů. Koepp rozvíjí scénář, který začal Darabont a rozpracoval Nathanson.

2006 - 29. prosince Lucas a Spielberg slavnostně oznamují, že dokončili scénář, film se začne točit v létě 2007 a do kin bude uveden na jaře 2008.

Zpracováno z podkladů a fotografií Bonton filmu


Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů