Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Cukrárna je seriál o krásném přátelství, shodují se herečky

Zdroj: ČT
Sdílej článek:

V pondělí večer odstartovala Cukrárna, nový seriál z pera dvorního seriálového autora České televize Jana Míky. O čem je příběh? Radka Sladká je majitelkou malé cukrárny u hřbitova v Praze. Má čtyři děti: dospívající zamilovanou dceru Ivanku, dva malé rošťáky fotbalisty, malou holčičku a k tomu navrch manžela Františka, kterého zajímá jenom středověk. Je na všechno sama, a tak něco občas zanedbává. Momentálně to vypadá, že bude muset svou cukrárnu pronajmout, aby se mohla naplno věnovat rodině. V téhle prekérní situaci ji zastihuje první díl seriálu. Jenže právě v něm ji čeká jedno osudové setkání, které jí kompletně změní život…

Jednoho dne přijde na dort roztomilá trojice důchodkyň: Bláža, Dana a Olga. Když si zákaznice oprávněně stěžují na kvalitu obsluhy i zákusků, netuší ještě nikdo z nich, jak se změní osudy všech čtyř žen po tomto náhodném setkání. Blážina rodina totiž právě odjela na dlouhodobý pobyt v USA a babička, zvyklá starat se o všechno a o všechny, najednou neví, co si počít. Neumí žít se samotou. Svým životním optimismem, energií a elánem strhne Bláža k aktivitě nejen své kamarádky Danu a Olgu, ale rázně vstoupí i do fungování cukrárny a rodiny zoufalé Radky. I v těch nejdramatičtějších situacích vítězí nadhled tří zkušených babiček, které si za všech okolností vědí rady.

13 večerů s prvními dámami české televize, filmu i divadla

Třináctidílný rodinný seriál napsal zkušený seriálový autor Jan Míka a jeho režisérem je další zkušený tvůrce Dušan Klein. V roli energické a milé babičky Bláži se na televizní obrazovky vrací oblíbená Iva Janžurová, její poněkud vrtošivé kamarádky Danu a Olgu hrají Naďa Konvalinková a Jana Štěpánková. Majitelkou cukrárny je Veronika Žilková a jejím manželem Jan Hrušínský. Kromě nich v seriálu hrají například Luba Skořepová, Simona Stašová, Eva Holubová, Jana Šulcová, Jitka Čvančarová, Václav Postránecký, Jan Přeučil, Antonín Navrátil, Bořivoj Navrátil, Jan Dolanský, Filip Tomsa, Miroslav Táborský, Bohumil Klepl.


Iva Janžurová: Doma z větrníků sundáváme tu přeslazenou čepici


Máte s Blážou Kohoutovou něco společného?
Jsme obě stejně staré (úsměv). Ona má jednu dceru, já mám dvě. Dost dobře jsem nebyla schopna pochopit samotu Bláži, protože tu jsem v životě zatím neprožila, takže jsem si musela vypomáhat fantazií. Nevěřila jsem, že lidé určitého věku mohou být nešťastní z nečinnosti a z pocitu, že ještě mají sílu. Ale asi to tak v životě skutečně často bývá.

Jedním z hlavních témat seriálu Cukrárna je přátelství. Jaký význam pro vás mají léty prověřená přátelství z mládí?
Musím se přiznat, že se stýkám jak se svými spolužáky z Pedagogické školy v Českých Budějovicích, tak z DAMU. V obou kolektivech jsou schopní organizátoři, kteří čas od času dají dohromady nějaké to setkání. Dříve jsem pro pracovní a rodinnou zaneprázdněnost neměla tolik času. V posledních deseti letech se těchto srazů účastním pravidelně. Vždy jsou to velmi podnětná a příjemná setkání.

Čím si sladíte život?
Jedním z mých mnoha koníčků je vaření. Už jako dítě jsem byla vychovávaná k pracím v kuchyni. Ovládám všechno od vaření knedlíků až po vánoční cukroví. Ve svém muži jsem si postupem let vypěstovala velmi náročného strávníka. Když mu přinesu buchty od sousedů, tak vždycky řekne, že mu nejvíce stejně chutnají ty moje (smích). Během společného života jsme si osvojili určité společné chutě. Teď je momentálně sezóna štrůdlu, který přímo zbožňuji. Já do něj ale dávám pouze skořicový cukr. Musím se přiznat, že sladké chuti cukráren už jsem odvykla. Když si náhodou s manželem koupíme větrníky, které můj muž miluje nejvíc, vždycky z nich nejdříve sundáme tu přeslazenou čepici a pak se do nich pustíme.

Jak budete na natáčení Cukrárny vzpomínat?
S láskou. Díky dvěma základním lodivodům tohoto projektu, režiséru Dušanu Kleinovi a kameramanu Josefu Špeldovi, kteří mají báječné lidské vlastnosti, a také díky svým hereckým kolegyním jsem zažívala na place úžasnou atmosféru a na natáčení jezdila téměř jako domů.


Jana Štěpánková: Miluju hořkou čokoládu


Čím je vám Olga Janovská blízká?

Je to normální a fajn ženská. S touhle postavou jsem měla jen jediný drobnější problém. Olga totiž z určitých důvodů, které nechci dopředu prozrazovat, chodí „likvidovat“ občerstvení na rauty. Musím se přiznat, že při těchto scénách jsem se cítila poněkud zvláštně (smích).

Čím si Jana Štěpánková sladí život?
Hořkou čokoládou. Tu já přímo miluji. Kvalitní hořká čokoláda, nejlépe belgická, ta je pro mě vrcholem blaha.

Jedním z hlavních témat seriálu Cukrárna je přátelství. Jaký význam pro vás mají léty prověřená přátelství z mládí?
Velký. Nejsmutnější je, když vám nějaký z kamarádů odejde. Nová přátelství v mém věku se obtížněji navazují. A ty které stále trvají? Zaplaťpánbůh za ně.

V seriálu Cukrárna doučujete matematiku. Jaký máte k tomuto oboru vztah?
Já jsem měla ve škole s matematikou vždycky velké problémy. Můj syn naopak vystudoval matematicko-fyzikální fakultu. Když jsem se dozvěděla, že budu hrát učitelku matematiky, přišlo mi to roztomilé. Už nad scénářem jsem se hodně nasmála.

Naďa Konvalinková: Na natáčení byla úžasná atmosféra


Čím je vám vaše hrdinka Dana blízká?
Je to úplně obyčejná ženská, kterých potkáte na ulici tisíce. Je to vdova, která nese svůj životní úděl. Na celém seriálu je krásný motiv přátelství mezi hrdinkami. Každá má v ději svůj vlastní příběh. Pomáhají si navzájem a když je potřeba, rády pomohou i druhým.

Hýčkáte si přátelství z mládí?
Ti skalní přátelé mi zůstali. Můžeme se potkat třeba jednou za rok, ale přesto o sobě všechno víme. Při setkáních, která nemusí být častá, pak máme pocit, že se nic nezměnilo. Navážeme tam, kde jsme před časem přestali. Mám také kamarády, kterým můžu zavolat třeba o půlnoci a oni kdykoli pomůžou. A to je fajn pocit.

Jste stejně dobrá cukrářka jako je vaše Dana?
Ale kdepak. Mám sice doma schované recepty ještě po babičce, ale ještě donedávna jsem měla problémy s kynutým těstem. Teď už ho umím, protože švestkové koláče jsou nejlepší z kynutého těsta. Jinak zvládám koláče a buchty. Dorty nepeču. Dělám spíše moučníky za studena. Naučila jsem se například Tiramisu.

Na co budete nejraději vzpomínat?
Na nádherné setkání s Ivou Janžurovou, Janou Štěpánkovou a Veronikou Žilkovou. Díky panu režisérovi a panu kameramanovi byla na natáčení úžasná atmosféra. Produkce byla bezvadná. Byli jsme jeden necelý rok všichni taková dobře sladěná rodina. Nemyslete si, že se mi nestýská.

Veronika Žilková: Byla jsem na place nejmladší, to se mi často nestává


Co máte s Radkou Sladkou společného?
Je mi velmi sympatické, že autor Jan Míka, ač není ženou, která padá pod tíhou problémů a denních starostí, se dokázal do mé postavy tak dobře vcítit. Ten pocit, kdy se žena snaží pro všechny udělat to nejlepší, mužem a dětmi počínaje a svým otcem konče, je mi blízký. Radce její snažení dost často nevychází a hroutí se jí pod rukama jako domeček z karet. Musím se přiznat, že v určitých chvílích jsem se svou postavou zažívala takové zvláštní souznění (úsměv).

Na co budete nejraději vzpomínat?
Na neuvěřitelně příjemnou partu lidí. Je to zvláštní, ale člověku čím dál více záleží, na tom s kým spolupracuje. S kolegyněmi jsme natáčely od šesti hodin rána do šesti hodin do večera a pak ještě měly představení v divadlech. Já jsem byla najednou nejmladší na place, což už se mi dnes moc často nestává (smích). Všechny dámy okolo mě poměrně náročné natáčení skvěle zvládaly a permanentně měly výbornou náladu. Na zralém věku je příjemné to, že s nikým nemusíte závodit a můžete se těšit z tvůrčího potkávání. A to se tady myslím povedlo. Skvělí byli všichni členové štábu včetně pana režiséra, kameramana, zvukaře, skriptek a pomocných režisérů. Od rána do večera jsme se smáli. Připadala jsem si jako na bezvadném táboře.

Čím si sladíte život?
Teď momentálně především tancem ve StarDance. Snad poprvé v životě dělám něco pro sebe a neobětuji se jen pro rodinu (úsměv).

Jaká byste byla podnikatelka?
Je dobře, že nepodnikám. V seriálu se mi nedaří a myslím, že ani v reálném životě by tomu nebylo jinak. Asi bych všechno rozdala (smích). Jsem příliš velký altruista. K podnikání mi chybí mi chladný rozum. Jsem příliš emocionální a možná taky naivní.


(zdroj: ČT)

(zdroj: bulvar.cz)

Sdílej článek:
Autor: Anna Vančová

Doporučené články

Akční letáky

Rubriky

Celebrity Zábava a video Cestování Příběhy a události Móda a zdraví Láska a vztahy

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů