Šíp.deník.cz

Dcera Zemana: Do přítele mi táta nemá co kecat

3 fotografií 3
Kateřina Zemanová
Kateřina Zemanová
Zdroj: archiv
Malá Kačenka si otce moc neužila. Více než jí se věnoval politice. Vzácný okamžik: otec s dcerou na dovolené. Kateřina Zemanová
Sdílej článek:

Do svých osmi let prý byla Kateřina Zemanová (18) maminčina, protože její otec měl plné ruce práce s politikou. Dnes tátovi pomáhá s prezidentskou kampaní a tvrdí, že jediné, v čem se odlišují, je pohlaví.

Katko, tobě je 18 a tátovi 68 let. Nevadí ti, že je ve věku dědečka?

Ne, vůbec. Já tátu beru jako obrovskou autoritu a to, že je v důchodu, nevnímám nijak negativně. Naopak v něm vidím velkou životní moudrost a zkušenost. Dědu jsem navíc nepoznala z máminy ani z tátovy strany, takže nemám srovnání.

Je rozdíl mezi Milošem Zemanem otcem a Milošem Zemanem politikem?

Žádný. Spousta lidí si myslí, že je jiný před lidmi a jiný doma, ale táta se chová pořád stejně. Stejně mluví, má stejnou mimiku, používá stejná gesta. Mí kamarádi, kteří k nám přišli na návštěvu a s tátou se setkali, říkali, že je jako by vypadl z televize. A všichni se shodli, že je to šílená autorita. Ze začátku se ho trochu báli, ale pak ocenili hlavně jeho humor.

Jak vzpomínáš na své dětství?

Tátu si z té doby moc nepamatuju, protože hodně pracoval. Když mi byly dva roky, stal se předsedou poslanecké sněmovny, v mých čtyřech ho zvolili premiérem. Do osmi let jsem proto byla hlavně maminčina a babiččina, byla jsem stydlivá, nesmělá a tátu jsem poznávala až později, kdy se stáhl do ústraní. Trávili jsme spolu více času a já s ním začala jezdit na víkendy na Vysočinu. Do té doby jsem se tam bála, ale táta mě naučil vnímat tamní kouzlo a dnes tam jezdím ráda.

Chlubila ses někdy ve škole tím, že jsi dcera Miloše Zemana?

Já to nikdy nikomu neříkala. Chtěla jsem, aby mě brali jako Katku, ne jako dceru svého otce. O to větší překvapení pro moje spolužáky a kamarády bylo, když jsem je vzala k nám domů a najednou se tam objevil Miloš Zeman.

Dobírali si tě pak kvůli tomu?

Ne, s tím jsem se nikdy nesetkala. Maximálně mě pošťuchovali, ať tátovi řeknu, aby udělal v politice konečně pořádek, a že jsem celá po něm.

V čem jste si podobní?

Jsme oba tvrdohlaví, stojíme si za svým, a to dlouho. Nemáme rádi hádky a máme stejný smysl pro humor. Oba jsme sarkastičtí.

A v čem jste odlišní?

Táta tvrdí, že jediná věc, ve které se lišíme, je pohlaví. A něco na tom bude.

Čeho si na tátovi nejvíc vážíš?

Když potřebuju odpovědět na jakoukoli otázku z jakékoli oblasti, můžu za ním přijít a on mi odpoví. Táta je můj google.

Je něco, co bys tátovi naopak vytkla?

Občas takovou tu chlapskou nepozornost, kdy mu musím říct: Ukliď si ten šálek od čaje, nebo kdy si nevšimne, že je máma ostříhaná.

Když dáváš rozhovory, diktuje ti otec, co máš říkat?

Ne! To by mě ani nenapadlo. On ani kolikrát neví, že nějaký rozhovor dávám. A když mu to oznámím, tak mi jen řekne: Hodně štěstí, Kačenko.

Psalo se o tobě, že tě vyhodili z Prvního obnoveného reálného gymnázia Václava Klause mladšího, protože jsi nezvládla matematiku. Je to pravda?

Na půl roku jsem přerušila studium a odjela do Ameriky. Když jsem se vrátila, musela jsem si zpětně dodělat všechny předměty, tedy i matiku, a přiznám se, že jsem po zkušenosti ve Státech, kde se mi moc líbilo, nesebrala chuť se učit. Byla jsem z té školy otrávená a plánovala jsem přestup na česko-anglické gymnázium, proto jsem to vzdala. A nelituju toho. Teď jsem opravdu spokojená.

Tvůj táta má z prvního manželství syna Davida. Vídáte se spolu?

Nevyrůstali jsme spolu a David žije v Ostravě, ale táta se snaží, abychom se všichni viděli alespoň o narozeninách a svátcích. Spolu se sejdou častěji, třeba když táta jede do Ostravy, nebo je David v Praze.

Jsou si s tátou podobní?

Vzhledově trochu. A povahově? David je tišší, tátu nepřeslechnete.

Davidova matka tvému tátovi jednu dobu bránila ve styku se synem…

To bylo po jejich rozvodu. Blanka, tátova první žena, kterou jsem nikdy neviděla, asi tátu před Davidem pomlouvala a on za ním nechtěl. Muselo to být pro tátu těžké.

Bratr chtěl prý spáchat sebevraždu. Je to pravda?

Ne. To kdysi napsal bulvár, že se o sebevraždu pokusil třikrát. Bylo mi osm, devět let, pamatuju si, že táta s Davidem mluvil po telefonu a ten ho ujišťoval, že je to hloupost.

A co zajímavého ses z bulváru dozvěděla o sobě?

Jmenovala jsem se Zuzana, Kristýna, Tereza, jednou mi bylo 15, podruhé pětadvacet, dokonce jsem byla označovaná za záhadnou milenku svého otce. Také jsem se dozvěděla, že jsem v milostném trojúhelníku s přítelem své kamarádky, kterého jsem viděla jednou v životě, a líčili mě jako zákeřnou bestii.

Jak to snášíš?

Sama to nevyhledávám, ale když mě na to někdo upozorní, tak se tomu zasměju.

Myslíš, že by si táta našel milenku?

Ne, ne, absolutně ne! Táta je věrný člověk.

Jak jste trávili Vánoce?

V pěti lidech – já, máma, táta, babička a David. Sešli jsme se na Štědrý den ráno, dělali jsme kapra, řízky a bramborový salát zvlášť od babičky, zvlášť od mámy, protože se nikdy neshodnou na receptu. Pak jsme s tátou ozdobili stromeček, což se mámě ani babičce nelíbilo – ono je to opravdu nevkusné, jak to my dva zdobíme, protože tam splácáme úplně všechno. Tak jsme to zase přestrojili, pouštěli si koledy, já se snažila něco zahrát na klavír, pak jsme se navečeřeli, dali si dárky, poseděli a druhý den se šli projít a na trhy a nakonec jsme odjeli na chalupu, kde jsme strávili tři dny.

Reagují na vás místní?

Koukají. A dávají se s tátou do řeči.

A tebe poznávají?

V Praze ano. Občas mě někdo čapne za kabát, až se bojím, že mě chtějí okrást, ale je to jen paní, která mi říká: Viděla jsem tě v novinách, vyřiď tatínkovi, že mu držím palce.

Máš přítele?

Nemám a neměla jsem. Nikdy jsem nebyla ani zamilovaná.

Bojíš se, že by táta tvého vyvoleného zastřelil, jak v žertu vyhrožuje?

Snad ne (smích). Holky si prý vybírají partnera, který je podobný jejich otci, takže já věřím, že si budou notovat a že můj přítel bude mít takové charisma, že to tátovo nepřebije, ale ustojí. A pak – táta mi do toho stejně nemá co kecat.

Co plánuješ po gymnáziu?

Teď mě zajímají jazyky a mezinárodní vztahy. Mám rok a půl do maturity a vysokou školu si budu teprve vybírat. Možná zůstanu v Česku, možná pojedu studovat do Švédska nebo Austrálie.

Politika tě neláká?

Uvidíme.

Co když se táta stane prezidentem a přestěhujete se na Hrad?

Aspoň to budu mít blíž do školy (smích).

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů