Šíp.deník.cz

Formulář pro opuštění okresu: Návod na použití a stažení

6 fotografií 6
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Vláda schválila další nouzový stav do konce března. Jan Blatný apeluje na občany, aby dodržovali pravidla. Jan Hamáček volal po zpřísnění opatření. Se psem smíme podle nových pravidel jen 500 m od domu.
Sdílej článek:

Totální lockdown zahrnuje zákaz cestování mezi okresy. Že přesto někam musíte? Po výjimky je nutné mít u sebe formulář pro opuštění okresu. V případě cest do zaměstnání mimo okres bude třeba potvrzení od zaměstnavatele, u OSVČ doklad o zakázce. V dalších případech čestné prohlášení. 

Pohyb v Česku je od pondělí omezen jen na rámec okresu trvalého pobytu. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář pro opuštění okresu. Nákupy budou možné jen v rámci okresu.

"Šli jsme tzv. francouzskou cestou a požadujeme po občanech čestné prohlášení, kam jedou a na jak dlouho, aby bylo možné zkontrolovat, že tam člověk skutečně dojel," uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

Cestování po Čechách jedině s formulářem

Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba potvrzení od zaměstnavatele. Živnostníci by měli mít u sebe například doklad o zakázce, aby mohli případné kontrole prokázat cíl své cesty.

Formulář pro opuštění okresu si můžete stáhnout zde, tedy na webových stránkách Ministerstva vnitra. Naleznete tam také nejčastější dotazy k novým opatřením.

Podle Jana Hamáčka však bude stačit i rukou psané čestné prohlášení. V prvních dnech budou lidem pomáhat i policisté na kontrolních stanovištích, kde poskytnout záložní formuláře pro každého, kdo ho náhodou nebude mít.

Se psem jen 500 m od domu


Ještě přísnější je opatření u pohybu na čerstvém vzduchu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné pouze do 500 metrů od bydliště.

Návštěvy příbuzných nebudou povoleny ani v rámci okresu, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Kompletně se uzavřou školy i mateřské školky.

Zavřeny budou od pondělí všechny obchody a služby s výjimkou: Prodejen potravin, pohonných hmot, hygienického zboží a drogerie, lékáren, prodejen krmiva a potřeb pro zvířata, prodejen brýlí a kontaktních čoček, provozoven poskytujících odtah a opravy vozidel, obchodů s tiskem a tabákem, provozoven určených k vyzvednutí zboží a zásilek, prodejen osiva a zahrádkářských potřeb, pokladen jízdenek, květinářství, servisů elektroniky a výpočetní techniky, pohřebních služeb, myček bez obsluhy, domácích potřeb, sběren surovin a kompostáren, taxislužeb a firem poskytujících psychodiagnostická vyšetření.


Obchody s dětskou obuví i oděvy budou opět uzavřené, stejně tak například galanterie, papírnictví či salony na stříhání psů. Restaurace mohou mít nadále výdejní okénka.

Nesmí vám uniknout
Nesmí vám uniknout

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů