Šíp.deník.cz

HOSPODA zkrachovala, kostel se rozpadá

Jsme chudý kraj, ale peníze nejsou to hlavní, říká starosta Vikantic Miroslav Kročil.
Jsme chudý kraj, ale peníze nejsou to hlavní, říká starosta Vikantic Miroslav Kročil.
Zdroj: Šíp/Miroslav Rendl
Sdílej článek:

ŠUMPERK - Pro turisty ráj, pro usedlíky spíše peklo. Takový je život ve Vikanticích na Šumpersku, které si v úřednických statistikách vysloužily přízvisko nejchudší obec v zemi. Na počet obyvatel je tam nejvíce nezaměstnaných a nejvíce pobíraných sociálních dávek. Do bohem zapomenutého kraje se vydali reportéři Šípu.

Čistý vzduch a domky rozeseté po zasněžených svazích, prostě romantika. Bližší pohled ale už tak malebně nevypadá. Polovina obyvatel Vikantic žije ve čtyřech bytovkách, druhá v domcích a chalupách. Řada lidí nemá práci, další už pobírají jen sociální dávky. Několik vytrvalců podniká v zemědělství nebo pracuje v lesnictví a pár chlapů se skládá na společnou každodenní cestu autem za příležitostnou prací do okolí.

Lékař přijede jednou za dva měsíce

Ve vesnici je jediná prodejna potravin, kde si zájemci musí objednat pečivo týden dopředu. Hospoda zkrachovala, uzavřený kostel, ve kterém byla mše naposledy před šesti lety, se hroutí. V obci není kanalizace, plyn a mnoho obyvatel má problémy s vodou. Studny se rozpadají a v kohoutcích je malý tlak.

"Na nádraží nebo poštu lidé jezdí nebo chodí do 3,5 km vzdálené Branné, na úřady musí jezdit v zimě celých 32 km do Šumperka," dověděli jsme se od starosty Miroslava Kročila. "Jednou za dva měsíce přijede do vesnice lékař a ordinuje v místním archivu," pokračoval Kročil. Pak ale rozhořčeně zvýšil hlas: "Ale to není nic proti problému, který nám opravdu pije krev!" A o co jde?

Řada domů v obci se postupně mění v ruiny.

Časovaná bomba: Hala plná jedů

U lesa nad vesnicí se za drátěným plotem tyčí zlověstně vyhlížející plechová hala plná toxických kadmiových kalů, které ohrožují lidi i okolní krajinu. "Uvnitř je celkem 1300 tun kadmiových kalů, které leží ve zkorodovaných kontejnerech," tvrdil rozzlobeně Kročil.

Oplechovaná hala vyrostla už v roce 1984 a tehdejší státní podnik Rudné doly Jeseník do ní v tajnosti navezl toxický odpad. Společnost dávno neexistuje a nástupnická organizace odpovědnost odmítá. "Obracel jsem se na všechny možné úřady, i na policii, ale nikdo s tím nechce mít nic společného. Setkal jsem se jen s mlčením," ukázal Kročil na štos stížností.

"Kdyby vítr poškodil střechu haly a déšť toxický odpad vyplavil, byly by ohroženy nejen další obce, ale i tok Moravy a Olomouc. A vichřice v tomto kraji opravdu nejsou ničím výjimečným," varoval.

Starostova manželka Elen snad nikdy neztrácí optimismus a pohostinnost.

Šetříme, kde se dá

Starosta ale vidí i pozitivní stránky života ve Vikanticích. "Obec nemá žádný úvěr, půjčku, nedostaly žádnou dotaci, takže nám žádný z nadřízených úřadů nemůže otravovat život." Když začínal starostovat a nebyly peníze, tak si v sedmičlenném zastupitelstvu snížili odměny a bylo to. Nebylo to moc peněz, ale prostě šetřili, kde se dalo.

Loňský rozpočet obce byl 600 000 korun a z toho ušetřili už čtvrt milionu. Opraví za to teď skruže ve studních. "A skromně žijí ve svých domácnostech i lidé, kteří jsou na úřadu práce či pobírají sociální dávky. Prostě se uskromnili.

Na venkově si lidé také hodně pomáhají," upozornil starosta. Ve vsi také vůbec nevědí, co je to kriminalita a loni se tu také nestal jediný přestupek. Kraj už také objevili turisté. "V budoucnu by jich mohlo přibývat," zadoufal na rozloučenou Kročil.

Plechová bouda u vsi skrývá tuny toxického odpadu.

Josef Smola

VIZITKA VESNICE
Nadmořská výška: 630 m
Celkový počet obyvatel: 90
Z toho žen: 50
Obyvatelé v produktivním věku: 68
Nezaměstnanost v zimě: 65%
Nezaměstnanost v létě: 26,5%
Roční rozpočet: 600 tisíc korun

#nahled|https://g.denik.cz/56/71/vikantice_obyvatele_sip-300.jpg|https://g.denik.cz/56/71/vikantice_obyvatele.jpg|Jak žijí tři z devadesáti#
Zítra čtěte: Jak se žije v nejbohatší obci ČR!
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů