Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Pátý díl Hry o trůny: Zvony odbily osud královny Cersei

Jsme skoro u konce. HBO představilo předposlední díl seriálu Hra o trůny, a jak nám před několika dny oznámila Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), ke sledování této epizody si máme pořídit pořádnou televizi, epizoda s názvem Zvony je prý větší nářez než Bitva o Zimohrad. Co se stalo v pátém díle a kterým z hlavních postav navždy odzvonilo? Bacha, spoilery se blíží.

Čtvrtý díl seriálu nám nastínil, co můžeme od předposlední epizody očekávat. Nočního krále jsme porazili a na řadě je Cersei a Železný trůn. Pakliže jste se domnívali, že všechno půjde jako po másle a Daenerys a Cersei zakopou válečnou sekeru a odletí na Drogonovi do západu slunce, šeredně jste se pletli. Dobře, tohle si asi nikdo nemyslel, ale byla by to ta nejneočekávanější věc na světě typická pro Hru o trůny. Tvůrci seriálu se tohoto hesla statečně drží i nadále, protože to, co se odehraje v "bitvě o Královo přístaviště", čekal málokdo.

Hodiny před zkázou

Hra o trůny

Jak nám Daenerys nespočet krát v průběhu seriálu oznámila, nestrpí zradu. Hned na začátku epizody jsme se bohužel a zcela zbytečně rozloučili s Varysem, který zradil svou královnu upřímnou obavou o její zdraví. Daenerys dodržela svůj slib a spálila ho dračím ohněm před zraky všech, kteří jí zbyli.

Jamie byl cestou ke své sestře zajat. Tyrionova návštěva ho překvapení, co však neočekává je svoboda, kterou mu trpaslík udělí. Není zadarmo - Tyrion si je vědom nehynoucí lásky mezi vlastními sourozenci a prosí svého bratra, aby s Cersei utekli ještě dřív, než město pohltí plameny.

Hra o trůny


Cesta do Králova přístaviště se tentokrát obešla bez překvapení číhajících za rohem. Cersei se na bitvu s posledním bossem hry připravila důstojně; hradby přístaviště byly ozdobené obřími kušemi, vojsko Zlatého společenství (o kterém si něco málo povíme za chvíli) střežilo bránu jako jeden muž. Euronovo loďstvo číhalo na posledního zbývajícího draka a jeho jezdkyni. A ta je nezklamala.

Než se Euron vzpamatoval, půlka jeho floty byla sežehnuta. Stačilo jednou správně zamířit a celá bitva skončila ve prospěch Cersei. Jenže sebejistý a nafoukaný Euron nepočítal s tím, že drak, který chvíli letěl střemhlav, také změní kurz. Otočit tak obrovský stroj jako je Škorpion nějakou dobu trvá a Daenerys to moc dobře věděla.

Cersei sleduje vlastní pád

Hra o trůny

Zvony neodbily porážku a obě armády si před branami Králova přístaviště hledí do očí, čekajíc, kdo zaútočí jako první. Impuls k boji přinese až samotná Dračí královna. Vybombardování hlavní brány berou Neposkrvnění jako neotřesitelné zvolání k boji a derou si cestu dovnitř. Daenerys ji v tom pomůže, stačí zvolat Dracarys.

Hra o trůny


Chaos, jaký se šíří statisícovým městem, se dá jen těžko popsat. Drak, který svým ohněm ničí hradby stejnou lehkostí, jako když fouknete do domečku z karet, je pro obyvatele Králova přístaviště děsivou podívanou. Arya a Ohař si klestí cestu vystrašeným davem, jsou připraveni zabít Cersei dřív, než se k ní dostane Daenerys.

Cersei celé dění sleduje z bezpečí stověžaté Rudé bašty. I přes zdánlivě prohraný boj (všechny kuše jsou zničené a loďstvo přestalo existovat) je její tvář klidnější než vodní hladina při úplňku. 

Zvony odbily porážku

Hra o trůny

V následujících momentech se dá říci, že hlavním gró této epizody není bitva Cersei s Daenerys, ani nejde o klasický boj dobra proti zlu; žádné dobro a zlo ve Hře o trůny neexistuje, a toto je ta chvíle, kdy na to diváci přijdou. Daenerys své morální hodnoty zanechala na Dračím kameni, její jedinou vidinou je pouze Železný trůn, ať už je cesta k němu dlážděná zlatem, nebo těly nevinných lidí. 

Zvony konečně odbily. Zlaté společenství, slabý odvar opravdových válečníků, složilo před armádou Neposkrvněných v čele s Šedým červem a Jonem své meče. Výhra, na kterou čekali, se dostavila, a nemuselo dojít ke krveprolití.

Hra o trůny


Fanouškům byla od první epizody osmé řady zcela jasně předhazována nestabilní osobnost dračí královny. Zhrzená Daenerys se tvrdošíjně snažila všechny přesvědčit, že to ona patří na Železný trům a bránila Jonovi, aby světu vyzradil jeho tajemství. Celý svět se v jeden okamžik soustředí na jen a jen na ni. Zvony možná odbily porážku královny Cersei, ale Dračí královně to nestačí. Daenerys boj s vlastními šílenými geny prohraje, Drogon vzlétne k nebesům a začne šířit smrt.

Zkáza Králova přístaviště

Hra o trůny

Vražední nevinných lidí utíkajících schovat se před ničivým ohněm je šok, z jakého se nikdo dlouho nevzpamatuje. Morálka a svědomí té "dobré" strany byla rozmetána na kusy stejně jako většina Králova přístaviště, vojáci z řad Dothrakiů, Neposkrvněných a osobních nohsledů budoucího krále Jona Snowa bodají do všeho živého kolem, řežou hlavy ženám i dětem. Tyto scény patří patrně k tomu nejsilnějšímu, co tvůrci seriálu vytvořili. 

Cersei beznadějně přihlíží pádu své říše a je jen otázkou času, kdy padne ona sama - Drogon začne útočit na Rudou baštu, kácí jednu věž za druhou. Královna spolu s Qyburnem a Gregorem "Horou" Cleganem prchají z rozpadajícího se hradu do bezpečí. Cestu jim však zkříží čirá pomsta - Sandor "Ohař" Clegane si přišel pro bratrovu hlavu.

Hra o trůny


Arya si díky Ohařově řeči uvědomila, že pomsta není všechno. Urychleně prchá z hroutící se Rudé bašty. Jon Snow se neúspěšně snaží zastavit vraždění v ulicích Králova přístaviště. Ohař a zdánlivě nesmrtelný Hora bojují na život a na smrt. Hora diváky úmyslně přenese zptáky do nechvalně známého osmého dílu čtvrté řady, do boje Hory a Rudé Zmije; svou vražednou technikou chce bratrovi rozdrtit lebku. Jenže neočekává dýku přímo do oka. V momentě, kdy se Hora vzpamatovává, Ohař udělá jedinou věc, která na světě zbývá - strhne s sebou bratra a oba padají střemhlav do ohněm bičovaných trosek.

Minuty po zkáze

Hra o trůny

Jamie se ocitává u tajného vchodu do Rudé bašty. Čirou náhodou je to přesně místo, kde nezlomného Eurona vyplavilo moře. Boj o královnino srdce končí v Jaimeho prospěch, urychleně se žene do Rudé bašty, kde narazí na osamocenou a vyděšenou Cersei. Společně prchají stejnou cestou, jakou Jamie přišel, zkáza pevnosti je ale uvěznila v jejích útrobách. Konec Cersei si každý představoval jinak; Arya ji zabije, Daenerys ji popraví, Jamie se ji pokusí zastavit. Nakonec zemřela tak, jak by si pravděpodobně přála - po boku své životní lásky.

Hra o trůny


Klid po bouři. Arya leží na zemi pokrytá vrstvou prachu a popela, a jako by se ocitla ve snové sekvenci, kolem není živáčka. Je tu jen ona, spálená těla obyvatel města, a trosky. Uprostřed zničené cesty stojí bílý kůň, stejně tajemný a klidný jako jeho okolí. Čeká na ni. Arya se k němu pomalu blíží a opatrně se ho dotkne, snad aby zjistila, jestli je opravdový, jestli se jí to nezdá. Jestli není mrtvá. Nasedá a zničenou ulicí prchá pryč. 

Po šílené královně a jejím drakovi ani stopa.

Pátá epizoda nás zastihla nepřipravené. Ano, dalo se čekat, že Daenerys udělá nějakou hloupost, že neposlechne své rádce a půjde vlastní cestou, takovou apokalypsu nepředpokládal nikdo. Bezdůvodné zničení města plného nevinných lidí, kterým měla sloužit jako královna, je zcela jasným nastíněním toho, co se odehraje ve velkolepém finále.

Trailer na finále seriálu:

Sdílej článek:
Autor: Julien Dimitrov
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.