Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Ivana Königsmarková: Rozsudek cítím jako velkou nespravedlnost

Sdílej článek:

Už řadu let volá porodní asistentka Ivana Königsmarková (58) po změnách v porodnictví. Od roku 2000 byla u narození téměř 500 dětí v domácím prostředí a stala se nejznámější „soukromou porodní bábou“, která ženy doprovází ve chvílích, kdy přivádějí na svět nový život. Teď má soudem zakázánu činnost a pojišťovně musí podle rozsudku platit miliony korun. Soukromá porodní asistentka přestala věřit v nezávislé soudnictví, které nepřipustilo jediného svědka obhajoby!

Už řadu let volá porodní asistentka Ivana Königsmarková (58) po změnách v porodnictví. Od roku 2000 byla u narození téměř 500 dětí v domácím prostředí a stala se nejznámější „soukromou porodní bábou“, která ženy doprovází ve chvílích, kdy přivádějí na svět nový život. Teď má soudem zakázánu činnost a pojišťovně musí podle rozsudku platit miliony korun.

Kvůli vedení domácího porodu v roce 2009 čelila Ivana Königsmarková soudní žalobě. Na konci totiž byla smrt dítěte. „Podle rozsudku jsem měla chybovat při resuscitaci narozeného chlapečka. Ale nic nenasvědčovalo tomu, že by měly nastat jakékoli komplikace. Matka rodila potřetí a já celou dobu sledovala její zdravotní stav. Za to, že se děťátko nemohlo nadechnout, se vinna necítím. Chovala jsem se v dané situaci standardně – začala jsem dítě resuscitovat a zavolala záchranku,“ vysvětluje Königsmarková. Podle svých slov nejdříve dítě stimulovala, poklepávala po zádech a pak na něj stříkla studenou vodu. „Když ani to nepomohlo, začala jsem s umělým dýcháním z úst do úst a přikázala otci, ať zavolá sanitku. Záchranka přijela za pět minut,“ popisuje dramatické okamžiky paní Ivana.

Dítě se v ten den podařilo zachránit, ale trpělo značnými zdravotními komplikacemi a po dvaceti měsících života zemřelo. Žalobu na porodní asistentku paradoxně nepodali rodiče malého Anatola, ale porodnice, kam záchranáři děťátko odvezli.

Linda a Radek Malenovští rodili doma dvakrát a pokaždé u toho byla i paní Ivana. Starší Denísek i jeho malá sestřička Sárinka jsou tak trochu i její děti.

Rozsudek víc než tvrdý

Když se soudní spor po odvolání dostal k městskému soudu v Praze, čekala na soukromou porodní asistentku studená sprcha. Odvolání bylo zamítnuto s tím, že soud nižší instance postupoval správně a trest je přiměřený. „Za údajnou chybu při domácím porodu mi byl uložen podmíněný trest dva roky s odkladem na pět let a zákaz činnosti. K tomu musím uhradit pojišťovně 2,7 milionu korun za náklady na zdravotní péči. V mé situaci, kdy nemohu vykonávat svou práci, a také v mém věku je to rozsudek likvidační,“ říká smutně žena. Po vynesení rozsudku se jí prý ale paradoxně ulevilo. „Horší už to totiž být nemůže.“

Nyní má ještě možnost odvolat se u Nejvyššího soudu, ale v případě neúspěchu je odhodlána jít se svou záležitostí až k soudu Evropskému. „Doma se spravedlnosti zřejmě nedočkám,“ vysvětluje s povzdechem velká zastánkyně přirozených porodů.

Maminka Hana s dcerou Theodorou krátce po přirozeném porodu. Ivana se o obě starala ještě dalších několik týdnů.

Soud nepřipustil jediného svědka obhajoby

Už když Ivana Königsmarková v roce 2000 asistovala u svého prvního domácího porodu, musela čelit nepřátelským postojům ministerstva zdravotnictví. „Ano, to jsem byla já, na kterou tenkrát ministerstvo podalo trestní oznámení. V té době jsem ale byla jen trochu netrpělivá,“ říká na svou obhajobu. Paní Ivana totiž odjela po úspěšném porodu s maminkou do nemocnice, kde měla rodička ještě porodit placentu. „To se také během několika minut podařilo. Lékaři se však obrátili na ministerstvo a to na policii pro podezření z nedovoleného podnikání. Tehdy jsem spor ustála,“ líčí svou první vítěznou soukromou bitvu porodní asistentka.

Maličká Theodora

Ta poslední je však mnohem těžší kalibr. Obhájci paní Königsmarkové jsou dokonce přesvědčeni, že soud nectil rovnost stran. „Zásadou spravedlivého procesu garantovaného Ústavou je, že obžalovaný má právo se řádně hájit a že každá strana má právo předkládat důkazy potřebné k obhájení svých tvrzení,“ potvrzuje advokátka Adéla Hořejší. „Obhajobě ale bylo toto právo odepřeno. Soud přijal jen některé listinné důkazy a bez dostatečného zdůvodnění zamítl všechny výslechy svědků i znalců z oboru, které jsme navrhovali. To je totalitní praktika,“ tvrdí obhájkyně, podle které je na pováženou i to, že odborné posudky na postupy soukromé porodní asistentky vypracovávali „nezaujatí“ lidé, se kterými Königsmarková léta vede principielní spory o nutné změny v českém porodnictví. „Postup soudu, rozsudek i výše náhrad jsou bezprecedentní,“ říká rezolutně advokátka a dodává: „V trestním řízení platí, že musí být jednoznačně prokázáno, že jednání, které je protiprávní, je v příčinné souvislosti s následkem. Nic takového však nevyplynulo. Zjednodušeně: posudky byly postaveny pouze tak, že postup paní Königsmarkové je celý non lege artis (nesprávný postup léčby, pozn. red.), což přesně odpovídá i oficiálnímu postoji odborné lékařské gynekologicko-porodnické společnosti. Podle něj je totiž jakýkoliv porod v domácnosti a priori non lege artis.“

Proč je strašíme?

Proč i u nás nejde to, co je běžné u sousedů? To je otázka, kterou si během let položila paní Ivana snad tisíckrát. „Kdybych na vlastní oči na stáži v Dánsku neviděla, jak se s maminkami normálně pracuje, jak jim systém umožňuje vybrat si, jak chtějí své dítě přivést na svět, asi bych nebyla tak umíněná,“ posuzuje své snahy o zrovnoprávnění domácích porodů. „Vadí mi, jak se u nás s každou těhotnou zachází, jako by byla riziková. Provádíme řadu nadbytečných vyšetření, a pak na tu, která mimořádnou péči potřebuje, není dostatek času,“ konstatuje a přidá další pohled: „Proč ženy zbytečně strašíme? Neustále jim říkáme, že neumějí rodit, dítě vytlačit ani kojit… Pak se není co divit, že by každá chtěla rodit ve specializovaném centru a mají strach z každého píchnutí. Děláme to snad proto, abychom nad nimi měli vrch? A těch nadbytečných císařských řezů! Jsem přesvědčena, že v řadě případů byly použity úplně zbytečně,“ vysvětluje Königsmarková. Svou nespokojenost netají, ani když přijde řeč na léky. „Ty se podávají jakoby v módních vlnách. Před časem byl hitem plegomazin, teď to je pro změnu magnezium a doporučené železo. Ale anemická je do určité míry každá těhotná žena, to je fyziologický jev, krev se prostě ředí, krevní řečiště je o litr větší,“ přidá další postřehy.

Srdceryvné příběhy

Zatímco česká justice považuje „případ Königsmarková“ za vyřízenou věc a oficiálním odborníkům i nadále leží její liberální ideje v žaludku, na obranu porodní asistentky vystupuje řada kolegyň a nejen ženských organizací. „To mě drží nad vodou – moje dvě děti a lidé, kteří mé věcné rebelii rozumí jako touze po změně, ne zviditelnění,“ reaguje na dotaz, kde hlavně čerpá sílu. „Co mě dostalo, to jsou petice na mou podporu a příběhy na webu www.pribehyproivanu.cz, na kterém každý den přibude jedna vzpomínka od lidí, kteří pochopili, o co v mém volání po alternativních porodech jde.“

Vladislava Tomanová


Novorozenecká úmrtnost
Česká republika se pyšní jednou z nejmenších novorozeneckých úmrtností na světě. V roce 2011 se u nás narodilo 118 181 dětí. Z toho do šesti dnů od porodu zemřelo 106 dětí. Do 27 dnů od porodu (tzv. širší novorozenecká úmrtnost) to bylo 170 dětí, to je 1,44 promile. Když se odečtou úmrtí kvůli vrozeným vadám, klesne tento údaj na 1,07 promile.


Kdo je Ivana Königsmarková?
Po dvacetileté praxi odešla z porodnice U Apolináře a stala se nejznámější propagátorkou přirozených porodů v Česku. Ženám při nich pomáhá víc než 10 let. Vede Unii porodních asistentek, která usiluje o změny v porodnictví a snaží se prosadit svobodnou volbu, což by mělo být nedílnou součástí demokracie. Na svět přivedla 500 dětí.
Sdílej článek:
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.