Šíp.deník.cz

Manipulace s čísly? Tvrzení Jana Blatného vyvolalo ve sněmovně veliké pozdvižení

V Česku evidujeme přes 15 tisíc obětí koronaviru, podle Jana Blatného jsou ale čísla lehce zkreslené. Ministr zdravotnictví ve sněmovně uvedl, že sčítání obětí je u nás až příliš poctivé. V neděli v České televizi uvedl, že přímo na covid z celkového počtu zemřela pouze třetina.  

1 / 12
Jan Blatný

"My víme, že zhruba 30 procent ze smrtí, které vykazujeme, je jednoznačně spojeno s koronavirem. Deset procent, kam patří například i ta autonehoda, je bez spojitosti s koronavirem, protože opravdu můžete umřít na něco úplně jiného, včetně té citované autonehody," řekl Jan Blatný v otázkách Václava Moravce.

Ministr zdravotnictví upozornil na to, že pokud se do nemocnice dostane pacient, jehož test na covid-19 je pozitivní a následně zemře, bude v databázi uveden jako oběť koronaviru.

"Potom je šedesát procent, kde ta pravděpodobnost úmrtí na covid je velká, ale není to jediný důvod. Vy máte koronavirus a k tomu třeba nádorové onemocnění," zdůraznil Blatný. Na jeho vyjádření reagoval šéf České lékařské komory Milan Kubek, který byl prý ze slov kolegy v šoku.

Jan Blatný svými slovy překvapil.

Ministr Jan BlatnýZdroj: Profimedia

"My se s panem ministrem lišíme od začátku. Takhle nemůže vést zdravotnictví. V té hrůze na začátku listopadu se nám počet úmrtí zvedl o dvojnásobek. Slova pana ministra jsou blábol," uvedl v ČT Milan Kubek.

Šéf lékařské komory mimo jiné Blatnému vyčetl prosincové rozvolnění, které podle něj opět čísla nakažených zvedlo.

Jan Blatný ve Sněmovně v týdnu řekl, že k 19. lednu mělo Německo na 83 milionu obyvatel 1 700 mrtvých denně. "Konkrétně když bychom vzali 83 milionů Němců a 10 milionů Čechů, tak ten poměr vyjde tak, že by v Česku muselo za ten den zemřít 204 lidí. Nezemřelo jich 204. A to ještě pominu, že i smrti se vykazují úplně jinak, ale i když my vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid, jako člověka, který zemřel na covid, tak ten den máme kolem 150 mrtvých," tvrdí ministr zdravotnictví. Podle něj to znamená, že Německo má v současné době výrazně vyšší smrtnost než Česko. 

Jan Blatný chce znovu žádat o prodloužení nouzového stavu.

Ministr Jan BlatnýZdroj: Profimedia

Jan Blatný v neděli oznámil, že hodlá opět žádat o prodloužení nouzového stavu. Ministr také zmínil že od února by se mohli vrátit do škol poslední ročníky a maturanti.

Návrat celého prvního stupně zatím dle slov ministra zřejmě neumožní epidemiologická situace. Česko by se z nejvyššího pátého do nižšího čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními mohlo přesunout nejdřív v polovině února.

Nyní je nutné, aby počet pacientů v nemocnicích klesl pod tři tisíce. Až poté by se mohli vrátit do tříd také zbývající žáci prvního stupně základních škol. Blatný také nevyloučil, že by vláda mohla od února nařídit povinné respirátory, což také vzbudilo emoce nejen u občanů ČR, šéf lékařské komory Milan Kubek na to odvětil, že "Respirátory si doma nikdo na koleni nespíchne." 

Budoucí nařízení vlády se tak budou odvíjet opět podle aktuální situace. Necháme se tedy překvapit, co naši vládní zmocněnci vymyslí.

Milan Kubek výroky Jana Blatného ostře kritizuje.

Milan KubekZdroj: Profimedia

Jan Blatný mluvil i o zavedení povinného nošení respirátorů.

Jan BlatnýZdroj: Profimedia

Lékaři i personál nemocnic jsou přetížení.

Přetížení zdravotníciZdroj: Profimedia

Nouzový stav bude nejméně do března.

Ministr Jan Blatný Andrej BabišZdroj: Profimedia

Kdy se vrátí děti do škol zatím není jasné.

Roušky školyZdroj: Profimedia

Zdroj: TV Nova
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů