Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

JÁRA CIMRMAN a jeho zásadní DÍLA. Poznáte, z které hry hláška pochází?

Jára Cimrman je bezesporu největší umělec celého Česka. V roce 2005 získal titul Největší Čech a jeho znalosti a schopnosti dalece přesahují všechny umělce a génie na celém světě. To jste věděli, že když Alexander Graham Bell vynalezl telefon, už měl tři zmeškané hovory od Járy Cimrmana? Zkrátka takový český Chuck Norris, ale o mnoho lepší. Kromě veškeré vědecké činnosti, se Jára Cimrman věnoval také divadlu a je jedním z lidí, kteří používali absolutní rým. V dnešním článku si můžete ověřit své schopnosti a znalosti díla tohoto génia a zjistit, jak dobře si pamatujete hlášky z her, kterých tento velký muž napsal hned patnáct. 

O Járovi Cimrmanovi bylo poprvé slyšet 16. 9. 1966 (Konečně někdo přemýšlel nad tím, kdy udělat nějakou významnou věc! Konečně se to hezky pamatuje!) v rozhlasovém pořadu Vinárna U Pavouka. Původními autory byl Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek, který však ze souboru v roce 1969 odešel (stále se to hezky pamatuje). Na den přesně 23. 12. 1966 byl oznámen nález pozůstalosti zatím neznámého českého génia Járy Cimrmana. Nutno podotknout, že zde už si s datem nikdo hlavu nelámal. 

Necelý rok po první zmínce o tomto velkém vědci a autorovi, měla premiéru první jednoaktová hra s názvem Akt. Původně měly být představeny hry dvě, jedna z pera Zdeňka Svěráka, druhá od Jiřího Šebánka. Druhý jmenovaný však hru nestihl dokončit a tak byl místo hry uveden seminář mapující život a vědeckou činnost Cimrmana. Tento koncept se zachoval dodnes. A jelikož Jára Cimrman byl opravdový génius, jeho citáty jsou více než vryty do paměti pamětníků i mnohých umělců. Poznáte z které hry je která hláška? 

Václav Havel byl velkým fanouškem Járy Cirmana a jeho díla. 

Václav Havel byl velkým fanouškem Járy Cimrmana.

A nyní můžeme přistoupit ke zkoušce z díla Járy Cimrmana. Z které hry pochází tento rozhovor: 

"Pojďte chlapče, pojďte. Talent, to já poznám po dvou třech slovech. Zkuste třeba… tak kampaaaaak Kuzmo Kuzmičiiiiiiii."

"Tak kampaaaaaaaaak Kuzmo Kuzmičiiiiiiii." 

"Nooo, nemá talent. Kuzma je támhle." 

Uhádli jste správně hru Záskok, kde hrál samotný Prácheňský? 

Ve hře Záskok hraje sám Prácheňský.

Jako druhou tu máme píseň, kterou původně napsal Jára Cimrman, hudbu z ní si zapůjčil italský národ. 

"Skleničky skleněné, skleničky skleněné,

ó jak je mé srdce, ó jak je mé srdce

sklíčené…

Ej vy mé mističky, z umělé hmotičky,

padáte mi z ruky, padáte mi z ruky, 

z ručičky…" 

Tento šlágr, který se Bůh ví proč nedostal na první příčky hitparád, pochází ze hry Akt a zpívá jej mamka Žílová. 

Hra Akt byla úplně první, ale stále se těší velké oblibě.

Jako další zde máme poněkud složitější otázku. Odpoví na ní ten, kdo bedlivě poslouchal během semináře. V každé hře Járy Cirmana byl nalezen list papíru, který se jmenoval Jmelí. V semináři ke které hře se o něm mluví? 

"Copak Zlatovláska, ale jmelí. Všimli jste si, co se letos urodilo jmelí?" 

"Strašně, v korunách stromů to vypadá jako nějaká orlí hnízda."

"A víte, že jmelí je cizopasník?" 

"Jděte."

"No jo, my na to chodíme se synem, každý Vánoce." 

"A co je pravdy na tom, že přináší štěstí?" 

"Jistě, jinak by to lidi nekupovali." 

Už víte?

Hra Afrika aneb Češi mezi lidožravci patří mezi novější díla 

Hra Afrika měla premiéru roku 2002. Pochází odsud legendární Jmelí.

"Bratři, já jsem tu myslím jediný, kdo samotatné české království osobně pamatuje. A za jeho obnovu bych dal ruku do ohně...... tedy do ohně přímo ne. Ale pro tu myšlenku já opravdu planu. Pane Bože, copak nemáme nějaké nehořlavé úsloví?!" 

"A tu myšlenku bychom měli my, tady zhora, podpořit. I s rizikem, že budeme muset samostatně čelit rozpínavosti Německé i Ruské říše." 

"Ubránili jsme se celému světu! Kdo za pravdu hoří!… Jako bych nic neřekl." 

Roli Mistra Jana Husa, na kterého Zikmund posměšně chřestí sirkami, hrál Bořivoj Penc ve hře České nebe.

České nebe je takový dárek pro všechny milovníky díla Járy Cimrmana.

A nyní přistoupíme k těžší části celé zkoušky z Cimrmanova díla. 

"Naštěstí, v nouzi nejvyšší, přinesl mi listonoš radostnou zprávu. Dědeček zemřel. Stáváte se majitelem hostince Na mýtince. Tak jsem si to namířil rovnou k notáři. Notář vzal sekeru, jídlo na tři dny a vyrazili jsme. Když jsme se, Ludvíku, můj starý a dalo by se říci… ano… jediný dobrý příteli… Když jsme se prosekali až sem, tu teprve jsem poznal, jaký byl můj starý dobrý dědeček, dej mu Pán Bůh lehké odpočinutí, blbec."  

V tomto případě byl název hry v podstatě řečen v citaci. Jde samozřejmě o Hospodu Na mýtince.

Postavil si hospodu, ale chodili mu tam lidi.

Předposlední hádanka se týká divadla v divadle. 

"Ale té lípy se nevzdám! Mň mň mň. No ono v prázdném sále to tak nezní, ale až přijdou lidi. Tak to bude úplně jiný… Kolegové, mimochodem, všimli jste si, jak si kam lidi sedaj? Tak první řada uprostřed, místní honorace, to je jasný. Ale tady vlevo, to je zajímavá věc, tady vždycky seděj blbci. Uvidíte večer. Já nevim proč se stahujou zrovna do těchhletěch míst. No nic, tak co to dáváme? Řikal tady kolega, že nějako novotu." 

"Mistře, je to moje vlastní hra." 

"Ano? Tak to je veliká, veliká chyba." 

Pro velký úspěch Záskok ještě jednou. Jak se daří nebožce? 

Hra Záskok byla napsána v roce 1994.

Poslední zkouška z Cimrmanologie se týká učení mládeže. 

"Já, kdy jsem učil ve Fulneku, měl jsem čistě chlapeckou třídu. A ti chlapci mě neusátle zlobili tím, že nožíky vyrývali do školních škamen obrazce." 

"Jaké obrazce?" 

"Geometrické. A nejen na lavice, na tabulky, na okraje knih. I z venčí na škole se jeden takový velký geometrický obrazec objevil. A mě napadl pedagogický pokus. Učit děvčata i chlapce pohromadě. A vidíte? Opravili jsme lavice i omítku a od té doby se žádný takový obrazec nikde nevyskytl. Ti chlapci s tím prostě přestali."

"Tomu nevěřím." 

"Přestali. A když jsem se jich ptal proč. Víte, co mi řekli? Protože zjistili, že to tak nevypadá." 

Pro velký úspěch jsme ještě jednou zacitovali České nebe. 

V Českém nebi jsme mohli vidět babičku Boženy Němcové.

Vyšetřování ztráty třídní knihy je zkrátka také geniální počin. 

Sdílej článek:
Autor: Veronika Lišková
Řemeslné práce - Podlahář- parketář (m/ž) - Německo 65 535 Kč Zkušení podlaháři a paketáři, uvažujete o změně v rámci vaší profese? Představa práce u německého zaměstnavatele na HPP s dlouhodobou pracovní perspektivou je pro vás lákavá? Jste sice samostatní, ale přesto byste se určité věci rádi řešili za pomoci vašeho osobního disponenta, kterému můžete zavolat v případě problému? Umíte se poučit z chyb a nevzdáváte se hned po prvním nezdaru? Je na vás spolehnutí a zvládáte domluvu v němčině? ...přijďte k nám! Ukážeme vám, jak to u nás šlape u německé personální firmy s více než 20-ti letými zkušenostmi. Další informace najdete na našich www stránkách v sekci Pro uchazeče: https://x.dremo.com/9. Kontaktujte nás: DE +49 351 89 77522 , CZ +420 234 709 522 nebo na uvedeném e-mailu. Těšíme se na vaše profesní CV v němčině. Ochrana Vašich osobních údajů je pro nás velice důležitá. Přečtěte si prosím pozorně naše zásady o ochraně osobních údajů. (www.dremo.com/policy). Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 24 000 Kč Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci Kuchařka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Václavské náměstí č.p. 812/59, Praha 1, Kontakt: Píšová Lenka Ing., tel.: 727952135, e-mail: hr.cz@barcelo.com, ? vaření české a mezinárodní kuchyně, ? chystání surovin na druhý den, ? udržování chodu kuchyně, ? příprava a úprava pokrmů a příloh, ? objednávání surovin, skladování a konzervaci zboží, Zaměstnanecké výhody: Jazykové kurzy zdarma, stravování zdarma, slevy v sítí hotelů Barceló. Pracoviště: 2. dsp, s.r.o. praha 1, Václavské náměstí, ďż˝.p. 812, 110 00 Praha 1. Informace: Lenka Píšová, +420 727 952 135. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Palonín 24, 789 83 Loštice., Řidičský průkaz akupiny "B" výhodou, praxe a vyučení v oboru výhodou., Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Clima - tex.cz group s.r.o. - prac., 789 83 Loštice. Informace: Monika Lajdorfová, +420 608 841 699.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT