Šíp.deník.cz

Jak šel čas s Jiřinou Bohdalovou: Nesmrtelná teta si vždy šla za svým cílem

5 fotografií 5
Jiřina Bohdalová
Jiřina Bohdalová
Zdroj: David Neff / MAFRA / Profimedia
Jiřina Bohdalová byla vždy plná energie Herečka v roce 1985 Jiřina Bohdalová se zapsala stovkami rolí do srdcí mnoha diváků Jiřina Bohdalová umí stárnout s grácií
Sdílej článek:

Jiřina Bohdalová je stálicí českého showbyznysu, a i když před pár dny oslavila hvězda 91. narozeniny, energie má stále na rozdávání. Pojďte si s námi připomenout, jak šel čas s oblíbenou herečkou.

Jiřina Bohdalová se narodila 3. 5. 1931 v Praze. Její matka působila v ochotnickém divadelním souboru a z toho důvodu Jiřinu už od mala lákalo hraní.

Filmový debut zažila Bohdalová zažila už ve svých šesti letech, když získala roli v němém filmu Pižla a Žižla na cestách (1937).

Další dětské role pak ztvárnila malá Jiřinka ve filmech Zlatý člověk (1939) a Madla zpívá Evropě (1940). Po obecné škole vychodila dívčí reálné gymnázium a po maturitě v roce 1949 nastoupila na tři roky jako učitelka na základní škole v Ostravě.

Během práce ve škole se Bohdalová seznámila se svým budoucím manželem Břetislavem Stašem, se kterým má dceru Simonu Stašovou. I z té se mimochodem stala velice úspěšná herečka. 

Nesmí vám uniknout

Na DAMU ji vzali až napotřetí

Jelikož si Jiřina Bohdalová hraní ihned zamilovala, přihlásila se na Divadelní fakultu Akademie múzických umění (DAMU). Přijali ji ale až na třetí pokus a školu dokončila v roce 1957.

Divadelní kariéru začínala po boku Jana Wericha v Divadle ABC a následně v kariéře herečky pokračovala v Městských divadlech pražských. Od roku 1967 do roku 2004 byla členkou Divadla na Vinohradech a od roku 2005 je členkou Divadla Na Jezerce.

Kromě divadla herečka také pravidelně účinkovala v televizi. Její scénky z pořadu Televarieté s Vladimírem Dvořákem jsou dnes již legendární.

Mezi nejslavnější filmy, ve kterých se Jiřina Bohdalová objevila, patří například Ucho, Světáci, Nesmrtelná teta nebo Fany. Za hlavní role v posledních dvou jmenovaných snímcích získala hvězda dokonce ocenění Český lev. Bohdalová také hrála v celé řadě televizních seriálů, například v F. L. Věkovi, Chalupářích, Cirkusu Humberto či Pojišťovně štěstí.

Nesmí vám uniknout

Vztahy herečce nevyšly

Jiřina Bohdalová si od filmů a divadel také odskakuje k dabingu. Její hlas známe z Pohádek z mechu a kapradí, Rákosníčka, Malé čarodějnice nebo z příběhů O skřítku Racochejlovi.

Ačkoliv se Bohdalové vždy dařilo v kariéře, se vztahy už to měla trochu horší.

Po nevydařeném manželství s Břetislavem Stašem, se podruhé vdala za svého kolegu Radka Brzobohatého, i toto manželství ale nakonec skončilo rozvodem a Jiřinka už nechtěla k oltáři potřetí a raději zůstala svobodná. Po boku Bohdalové se sice poslední roky objevuje miliardář Lubomír Focko, toho ale bere prý hvězda spíš jako kamaráda. 

Jak šel čas s Jiřinou Bohdalovou se podívejte v naší galerii.

Nesmí vám uniknout
Nesmí vám uniknout
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů