Šíp.deník.cz

Těžké dny Jiřiny Bohdalové: Samota, nejistota a strach...

Lidé ji milují a nesmazatelně se zapsala do kulturní historie naší země. Té země, jejíž režim chtěl herečku v polovině minulého století uvěznit. Tehdy zažila Jiřina Bohdalová největší strach, beznaděj, zoufalství a i po letech se nebála přiznat, že šlo o nejsmutnější období  v jejím životě.

1 / 10
Jiřina Bohdalová

Svůj život zasvětila herečka Jiřina Bohdalová zábavě a přinášela radost milionům diváků. Málokdo ale ví, že v padesátých letech minulého století zažila velmi temné období.

Její rodina se v roce 1954 stala podezřelou z pomoci muži, který prchl za hranice. Nic netušící herečku tehdy zatkli a poprvé okusila praktiky StB – odvezli ji za Prahu a začali vyslýchat. Až po několika otázkách tehdy třiadvacetileté Bohdalové došlo, že se ptají na starého rodinného přítele Runzu – kamaráda jejího otce z dob války, který u nich nějaký čas bydlel.

Po nekonečném výslechu a stále se opakujících otázkách vyšetřovatel Bohdalové oznámil, že stráví noc v cele, protože je vzata do vyšetřovací vazby. Vystrašené dívce zavázali oči a vedli ji neznámo kam. „Takto naslepo jsme došli do nějaké převlékárny, kde mi dovolili sundat si z očí kapesník a vyfasovala jsem pytlový mundúr," vzpomínala Bohdalová na nejtěžší noc svého života. „Kalhoty mi byly buď malé, anebo byly už střihem tříčtvrteční. Na nohy mi vnutili cosi mezi botami a bačkorami, myslím, že za války se podobné obuvi říkávalo ‚meltonky'. Ponechali mi jen kapesník, všechny osobní věci jsem musela odevzdat," dodala.

Špehování na záchodě

Jiřina BohdalováZdroj: Profimedia

Herečku pak odvedli na samotku. „V maličké cele byl jen slamník na zemi, na něm deka. Vojenská houně. Kousek dál bylo něco místo židle, totiž takové zvedací prkýnko přišroubované ke zdi, které se při sklopení sklánělo dolů, takže si nohy stejně nemohly odpočinout – po dosednutí začal člověk ze sedátka sklouzávat," popsala legendární herečka prostředí vězeňské cely.

Když si chtěla odpočinout a rozložila si na zemi deku, bachař jí to zakázal, protože ležet se smělo až po večerce. To ale zdaleka nebylo jediné utrpení. „Ve dveřích byla špehýrka, pozorovací okénko, jímž mohl bachař sledovat i to, jak konám potřebu. V jednom rohu se totiž nacházelo cosi hnusného, zařízení podobné tureckému záchodu. Splachování bylo vyřešeno kusem gumové hadice," přiblížila herečka děsivou realitu, které musela čelit.

Temné myšlenky

Jiřina BohdalováZdroj: Profimedia

Sama přiznala, že ačkoli byla únavou téměř mrtvá, usnout nemohla. „Sotva jsem vyčerpaně padla na slamník, z reflektoru na protější zdi se mi do očí zařízl prudký proud světla. Ostrý kužel člověka přímo bodal. Vstala jsem a slamník si odtáhla, abych uhnula přímé dávce světla. Znovu nastal povyk, že se slamníkem nesmím šoupat. Jestli jsem nakonec usnula, tak spíš zoufalstvím než únavou," vybavila si i po letech.

Druhý den vedli Bohdalovou k dalšímu výslechu. Nepozorností vyšetřovatelů StB přitom poznala, že vyslýchají i jejího otce. Důvod byl prostý – Miroslav Runza, švagr rodinného přítele, který u nich bydlel, bezpečnosti tvrdil, že herečka chtěla prchnout ze země a sháněla kvůli tomu falešné pasy. Bohdalová nařčení rozhořčeně odmítla. Vyšetřovatelé se s tím spokojili, protože jim Runza lhal i v jiných věcech, a Jiřinu propustili. Její otec ale takové štěstí neměl. Runzovi skutečně pomohl, za což dostal patnáct let.

Chtěli, aby donášela

Jiřina BohdalováZdroj: Profimedia

Druhou zkušenost s StB zažila Bohdalová o pět let později, kdy ji státní bezpečnost nabídla spolupráci. Výměnou za svobodu otce měla donášet na kolegy Miroslava Horníčka nebo Miloše Kopeckého. Herečka to odmítla s tím, že by nebyla užitečná. „Pokud se starší kolegové se mnou vybavují, tak rozhodně ne o politice. Na takové věci byste se měli ptát někoho jiného," hájila svou neinformovanost.

StB ji s podobnou nabídkou překvapivě oslovila i o rok později a vyšetřovatelé ji nutili psát diktovaný dopis. „Nepamatuji si přesně slova, zato jejich smysl ano, neboť to rozhodující tkvělo v závěrečné formuli: Zavazuji se k napomáhání v odhalování nepřátel lidově demokratické republiky," píše herečka ve své životopisné knize Měla jsem štěstí na lidi.

Zachránila ji lež!

Jiřina BohdalováZdroj: Profimedia

Bylo jí do breku a v zoufalé situaci ji napadlo jediné – lhát. Soudruhům z StB namluvila, že má problémy s pitím. „A když to přeženu, ani za to snad nemůžu, já pak všechno vykecám," přeháněla, aby se nechtěné spolupráci vyhnula.

Povedlo se a krátce nato navíc díky amnestii prezidenta Novotného pustili z vězení i jejího otce.

I přesto, že s tehdejší StB spolupráci nenavázala, zůstala Bohdalová v jejích záznamech. Svou čest proto musela před několika lety hájit před soudem a uspěla. Jméno skvělé české herečky je tak navždy očištěno.  

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů