Šíp.deník.cz

Josef Abrhám roli ve Vrchní, prchni! málem nezískal: Pro koho ji Svěrák napsal?

5 fotografií 5
Josef Abrhám
Josef Abrhám
Zdroj: Profimedia
Nejslavnější rolí Josefa Abrháma je podle mnohých role Dalibora Vrány z filmu Vrchní, prchni!. V tom si zahrál společně se svou manželkou Libuškou Šafránkovou. Zdeněk Svěrák prozradil, že roli Dalibora Vrány původně psal pro někoho jiného. Zpráva o úmrtí Josefa Abrháma všechny zasáhla.
Sdílej článek:

Vůbec možná nejznámější a divácky nejoblíbenější rolí, kterou nedávno zesnulý herec Josef Abrhám v osmdesátých letech ztvárnil, je role knihkupce Dalibora Vrány v legendárním filmu Vrchní, prchni!. Málokdo ale ví, že Zdeněk Svěrák, který ke snímku napsal scénář, v úloze podvodníka viděl zprvu úplně jinou tvář. Poslední slovo měl ale režisér Ladislav Smoljak. 

Dnes už kultovní komedie Vrchní, prchni! patří k těm nejhodnotnějším klenotům české kinematografie, a to rozhodně právem. Snímek o knihkupci Daliborovi Vránovi, který se svou špatnou finanční situaci rozhodně řešit tím, že se stane falešným číšníkem a do své kapsy inkasuje útratu hostů nejrůznějších pražských restaurací, diváci i po čtyřiceti letech od uvedení stále milují. A to nejen kvůli propracovanému příběhu a nenapodobitelným komickým situacím, ale hlavně díky úžasnému Josefu Abrhámovi, který Dalibora Vránu dokonale ztvárnil. Původně se měl ale titulní úlohy zhostit někdo úplně jiný. 

Nesmí vám uniknout

Zdeněk Svěrák chtěl Petra Nárožného

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák se nechal v rozhovoru pro Český rozhlas slyšet, že při psaní scénáře k filmu Vrchní, prchni! viděl v titulní roli Petra Nárožného. „Když se scénář dostal k Láďovi Smoljakovi jako k režisérovi, tak on volil radši jako komika Pepíka Abrháma, jeho nenápadná komika mu vyhovovala víc,” nechal se Svěrák slyšet, který rozhodnutí režiséra absolutně nelituje. „Byl to komik bez grimas a intonací. On věděl, že ten text už sám komický je – a stačí ho patřičně říct,” dodal ještě. 

Nesmí vám uniknout

Už to dlouho nebyl on

Smrt Josefa Abrháma pochopitelně nezasáhla jen fanoušky českého filmu, ale také jeho blízké a jeho kolegy. To, že se konec blížil, už spousta z nich tušila. Nakonec se na jeho odchodu do hereckého nebe mnozí z nich snaží najít i pozitivní stránku. „Je to bolest, kterou teď cítíme… Ale Josef Abrhám už dlouho nebyl tím Josefem Abrhámem, jak jsme ho znali, a tak si řekněme, že teď už je zase s Libuškou,” řekl posmutněle Svěrák. 

Herec Josef Abrhám byl v posledních letech svého života velmi nemocný. Dokonce byl většinu času odkázaný na invalidní vozík. Když pak vloni v červnu zemřela jeho manželka Libuše Šafránková, jeho svět se dočista zhroutil. Se svou životní láskou se na druhém břehu znovu setkal ani ne rok po jejím skonu. 

Nesmí vám uniknout
Nesmí vám uniknout
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů