Šíp.deník.cz

Kamu šíří nesmysly, výživový poradce Roubík varuje před známou influencerkou

4 fotografií 4
Kamila Rundusová
Kamila Rundusová
Zdroj: Profimedia
Kuchařku Kamu milovali fanoušci hlavně díky jejím barevným kuchařkám. Nedávno čelila kritice za to, že použila fotografii cuket z fotobanky. Momentálně žije na Kostarice.
Sdílej článek:

Kolem potetované kuchařky Kamu, která jezdí po celém světě a vydává pestrobarevné kuchařky, se objevuje jeden průšvih za druhým. Nejdřív doslova šokovala svoje fanoušky, když se ukázalo, že některé fotky jídel, které sdílí, sama vůbec nefotí. Teď se do známé influencerky pustil kulturista a výživový expert Lukáš Roubík. Ten upozorňuje na to, že Kamila není odbornice a na internetu šíří spoustu dezinformací o stravování a životním stylu.

I když Rundusová čelí ostré kritice za „cuketovou blamáž“, Roubíkovi vadí úplně něco jiného. Známou influencerku považuje za nebezpečnou dezinformátorku, která svými pošetilými názory může lidem jenom ublížit.

Nesmí vám uniknout

Kokos není plazma

"Přijde mi docela smutné, že největší kritika se na tuto kuchařku strhla až kvůli fotce cukety z fotobanky. Hlavní problém totiž vidím v tom, že tato influencerka s více než 300 tisíci sledujícími opakovaně šíří velmi hrubé dezinformace o výživě a zdraví," napsal sportovec a výživový specialista na sociální síti.

Roubík připomněl například starší kauzu, kdy Kamu svým příznivcům nadšeně doporučovala kokosovou vodu. „Kamu byla součástí kampaně s opravdu nesmyslnými a zavádějícími tvrzeními," uvádí Lukáš na svém webu.

Specialistu například zarazilo, když Kamila kokosovou vodu označila za tekutinu velmi podobnou krevní plazmě. "Kokosová voda je nabitá vitamíny, minerály a antioxidanty," stálo v reklamní kampani, které se Rundusová také účastnila.

Jenže podobná tvrzení Roubíka rozlítila málem doběla. "Kokosová voda je z 95 % pouze voda, s obsahem proteinů a tuků pod 1 % a s obsahem vitamínů a minerálních látek, jejichž obsah na 100 ml odpovídá pouze 2–⁠7 % doporučené denní dávky," poukázal odborník podle kterého litr kokosové vody pokryje necelou třetinu doporučené denní dávky u většiny mikronutrientů.

Kritika mě nezajímá

I když by se dalo čekat, že Kamu se nad dobře míněnou radou alespoň zamyslí a dohledá si správné informace, ve skutečnosti influencerka veškeré komentáře odmítla. "Na negativní články o detoxu nehodlám reagovat. Většinou jsou od lidí, kteří detox nikdy nezkusili," uvedla tehdy kuchařka stručně.

Tím ale samozřejmě přestřelka mezi Roubíkem a Rundusovou zdaleka neskončila. Lukáš se Kamile s kolegy jedině vysmál. "Člověk se nemusí sám bodnout nožem do nohy, aby zjistil, že bude krvácet. Osobní zkušenost má samozřejmě také svůj význam, nicméně nejedná se v žádném případě o žádnou spolehlivou vědeckou metodu, která by nám poskytla relevantní, replikovatelné a přenositelné výsledky i na ostatní," odvrátil útok kulturista.

Za velmi nebezpečné Roubík považuje také vnitřní užívání epsomské soli, které Kamu ráda praktikuje. "Ráno jsme si dali dva poslední koktejly té epsomské soli a konečně fakt ze mě začaly lítat ty kameny! Pápá, žlučové kamínky," radovala se před časem Kamila na sociální síti.

"Tato očista dle odborné literatury může v některých případech vést k poškození jater, extrémní svalové slabosti, poruchám vědomí, anebo dokonce i k srdeční zástavě vlivem zvýšené hladiny hořčíku v těle," upozorňuje Lukáš.

Kamu má na Instagramu přes 320 tisíc sledujících. Roubík se je snaží varovat, aby raději nenásledovali všechna doporučení známé kuchařky. 

Nesmí vám uniknout
Nesmí vám uniknout
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů