Šíp.deník.cz

Nejslavnější hit Karla Gotta Lady Carneval: Jaké má skladba tajemství?

K nejslavnějším písním Karla Gotta bezesporu patří hit Lady Carneval, jehož autory jsou Karel Svoboda a text Jiří Štaidl. Píseň, která přeložena do desítek světových jazyků, má ovšem své tajemství, znáte ho?

5 / 12
Karel Gott Karel Svoboda

Karel Gott za svou dlouhou kariéru vydal desítky alb, nazpíval neuvěřitelných stovek písní a posluchačům se zapsal do srdcí nejen u nás, ale i v sousedních zemích, kde byl také velmi oblíbený.

Paradoxem je, že své skladby si Gott sám nikdy nepsal, texty i melodie mu vždy vytvořil někdo jiný. Výjimkou je například píseň Trezor z roku 1964, na které se mistr podílel.

Nejslavnější skladba, která se stala hitem po celém světě, je Lady Carneval od Karla Svobody a Jiřího Štaidla. Autorům se podařilo ji napsat za hodinu a půl!

Karel Sboboda společně s Jiřím Štaidlem napsal světový hit za hodinu a půl.

Karel SvobodaZdroj: Šíp archiv

Ke skladbě Lady Carneval se váže zajímavá historie. Vznikla za účelem festivalu Zlatý Kohout 68 a Karel Gott o ní tvrdil, že byla napsána za méně než třicet minut! 

"Nejlepší hity jsou ty, které vyplivne nadšení. Kupříkladu třeba můj hit Lady Karneval jsme dali dohromady za 25 minut," prozradil Zlatý Slavík před lety.

Tato skladba pak byla přeložena a přezpívána v neuvěřitelných šestatřiceti jazycích! A co o hitu řekl jeho samotný autor?

Skladba Karla Gotta se rozšířila po celém světě.

Karel GottZdroj: Šíp

"Písničku jsme vymysleli v naprosté euforii. Tehdy jsme si mysleli, že to v jiném stavu. Jiří Štaidl Karlovi slíbil, že písničku na festival bude mít do rána hotovou. Tak jsme se sešli s Jiřím Štaidlem u mě v bytě a udělali si mejdan. A v tom volal Karel Gott. Oba jsme mu lhali, že už to máme. Ke čtvrté hodině ranní nás naštěstí políbila múza. Stačilo, aby Jiří řekl dvě slova. To první bylo "lady" a to druhé "karneval". Když byla v nejlepším, zasedl jsem k piánu a ráno byla naše Lady na světě. Třicet minut, jak říká Karel Gott, je přehnaných. Tuším ale, že za hodinu a půl se písnička opravdu narodila. Karlovi jsme ji potom zahráli a společně dotvořili do tří minut," odhalil Karel Svoboda, pár let před svou smrtí.

Nečekaný nápad se nakonec dočkal doslova věhlasné slávy a oblíbenou melodii si pobrukuje už několikátá generace…

Karel Svoboda měl obrovské hudební nadání. V roce 2007 bohužel spáchal sebevraždu.

Karel SvobodaZdroj: Profimedia

Skladbu Lady Karneval napsal s Jiřím Štaidlem po probdělé noci.

Karel SvobodaZdroj: Profimedia

Karel Gott byl miláčkem českého národa. S jeho smrtí je těžké se smířit.

Právě o těžkých chvílích Gottova života promluvila před lety jeho maminka, která syna představila tak, jak ho jeho fanoušci nejspíš nikdy nepoznali.Období, o kterém je řeč, se pojilo s Karlovou touhou po úspěchu a následným úprkem za hranice.Zdroj: Profimedia.cz

S Lady Carneval nás Karel Gott jel reprezentovat na festival v Rio de Janeiru.

Zdroj: Youtube

Od smrti Karla Gotta nedávno uběhl rok. Na fotce jeho manželka Ivana Gottová.

Zatím rodina žádné podrobnější informace ohledně závěti Gotta nezveřejnila a nejspíš do budoucna ani nezveřejní. Celá situace tak zůstává zahalená v tajemnu…Zdroj: Profimedia.cz

Zdroj: Dominika Gottová
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů