Šíp.deník.cz

Kompenzační bonus se vrací: Má příznivější pravidla a je snazší na něj dosáhnout

4 fotografií 4
Peníze
Peníze
Zdroj: Profimedia
Dostat mohou až 1000 korun denně. Informovala o tom Alena Schillerová. Covid-19 zasáhl mnohá odvětví.
Sdílej článek:

Podnikatelé a lidé pracující na DPČ a DPP, kteří byli poškozeni pandemií koronaviru, budou moci opět žádat o kompenzační bonus. Vláda nový kompenzační zákon schválila v pondělí 22. listopadu. Prozatím o něj ovšem žádat nelze. 

Covidová pandemie připravila mnoho podnikatelů o značnou část jejich výdělků. Ti, kterých se situace dotkla nejvíce a kteří jsou schopni na základně čestného prohlášení doložit pokles tržeb nejméně o 30 procent v porovnání s letním obdobím letošního roku, mohou proto žádat o kompenzační bonus ve výši až 1000 korun denně. Vláda tak rozhodla v pondělí 22. listopadu. Informovalo o tom Ministerstvo financí České republiky na svých oficiálních stránkách

Příznivější pravidla

„Pokračování kompenzačního bonusu pro naše podnikatele je přirozenou reakcí na negativní vývoj covidové pandemie a souvisejících vládních opatření zejména v oblasti služeb, které se týkají především neočkovaných občanů. V návrhu zákona po konzultaci s podnikatelskými svazy a komorami zůstáváme u modelu navýšené pomoci až 1000 korun denně pro živnostníky a podnikatele, kteří tak mohou za dvě nastavená bonusová období dosáhnout na celkem 71 tisíc korun,” uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Ta zároveň upozornila na jiná pravidla, která při žádosti o kompenzační bonus panují. Zatímco původně o příspěvek mohli žádat jen podnikatelé, kteří prokázali, že jejich tržby poklesly o 50 procent v rozhodném období, nyní na kompenzační bonus dosáhnou i ti, kterým tržby poklesly o 30 procent. 

Dvě bonusová období

Zatímco podnikatelé a společníci s.r.o. mohou žádat o finanční kompenzaci ve výši 1000 korun denně, lidé pracující na dohodu o provedení práce či provedení činnosti a podnikatelé v izolaci nebo karanténě budou moci žádat o bonus ve výši 500 korun denně. 

Celkem bude možné o kompenzační bonus žádat ve dvou obdobích. První je zákonem stanoveno na 22. listopadu až 31. prosince, to druhé pak na 1. ledna až 31. ledna. Jak uvedla Finanční správa na Twitteru, zatím ještě není možné o bonusy žádat. Legislativní proces totiž ještě nebyl zcela dokončen. Finanční správa by však měla začít přijímat žádosti během několik málo dní. 

Nesmí vám uniknout
Nesmí vám uniknout
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů